Je to tady! Konečně, po téměř 4 letech od chvíle, kdy se objevily první nejisté zprávy, a rok a půl od oficiálního traileru, se k nám dostaly detailní záběry z virtuální hry Hogwarts Legacy. Hra, který byla nejprve tajemnější než komnata Salazara Zmijozela, se dnem 17. března mílovým skokem přiblížila i k obyčejným smrtelníkům, a svět mohl zjistit, co nám chystá.

Detailní záběry ze hry. Zdroj: Potterfan YouTube

V první řadě je nutno zdůraznit, že hra je stále ve vývoji, tudíž v samotném závěru nebude muset vypadat všechno tak, jak jsme mohli vidět na záběrech představované hry na YouTube. Lišit se tak mohou třeba úhly kamery, ze kterých budeme jako hráči pohlížet na svět. Z celkem 14minutových různých záběrů (byť některých opakujících se) jsme viděli různé aspekty hry; od herního prostředí, přes tvorbu avatara, postavy, příběh, fantastická zvířata až po boj.

Obrázek ze hry zobrazující tvář neznámého a zachmuřeného skřeta. Skřet je již, dle dlouhého bílého obočí, postarší, přesto neméně hrozivý, což umocňuje skřetí brnění, které má na sobě.
Doufejme, že se s ním nebudeme muset brzy utkat. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Dozvídáme se, že hráčova postava, kterou si může každý vytvořit dle svého osobního vkusu, je obdařena zvláštní schopností ovládat nějaký druh prastaré magie. Co přesně tato schopnost umožňuje, čím je ona magie specifická a co dokáže, zatím nevíme. Podle našeho odhadu by mohla být část hry věnována právě výzkumu tohoto nadání, což by byl hlavní důvod výuky v Bradavicích. Na slavné škole se totiž hráč neocitne jako mlíčňák v prvním ročníku, ale začne jako páťák (tuto informaci ostatně víme již z dřívějších zpráv). Jisté však je, že se tato magie neobjevila jen tak a že se ji někdo pokouší využít k něčemu nekalému. A kdo má tyto záhady asi objasnit, hmm? 10 bodů pro vaši kolej, pokud jste odpověděli, že to bude samotný hráč.

Obrázek ze hry zobrazující nebelvírského studenta, který nese velký talíř s nějakým druhem jídla. Vedle něj vpravo se vznáší Skoro bezhlavý Nick.
Duchové tu byli, jsou a budou. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Tomuto „pozdnímu“ příchodu do Bradavic je věnována zvláštní pozornost. Jistě, hráč si vytvoří postavu dle libosti, bude začleněn mezi další studující a objeví krásy své společenské místnosti (to platí i o těch, do kterých jsme ve filmech nenakoukli), ale bude nutno dohnat ostatní spolužáky z ročníku, protože hráč není žádný přestupující student. Profesoři se budou snažit vypomáhat individuálními úlohami. Mimochodem, profesorský sbor i studenti jsou Potterovským fanouškům neznámí – jsme někdy na konci 19. století. Jedinými povědomými tvářemi jsou tak duchové (profesor Binns, Skoro bezhlavý Nick) a Protiva. Nutno však říci, že profesoři mají až výrazně unikátní osobnosti. Roztomilá profesorka bylinkářství, energický profesor kouzelných formulí či přímočará profesorka obrany proti černé magii. Je tedy jisté, že hráč bude docházet na výuku jako řádný student.

Obrázek ze hry zobrazující hráčovu postavu a zatím nepojmenovanou profesorku bylinkářství. Paní profesorka je mladá dáma s hustými zrzavými vlasy ve dvou copech sčesanými dopředu. Je oblečena v zelenožluté kombinaci: zelený klobouk zdobený okvětními lístky a žlutozelenými šaty s fialovým fiži kolem krku.
Profesorka bylinkářství připravila hráčovi velice vřelé a láskyplné přivítání. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Mimo hodiny bude možné prozkoumávat hrad, na což se jistě všichni těšíme. Z videa je zřejmé, že tento aspekt hry bude podobný dřívějším HP hrám ještě z přelomu milénia. Déja vu tak může hráč zakusit například při zakouzlení na obraz v chodbě, čímž se v obrazu přiblíží namalovaná chaloupka až po její dveře, které se rázem stanou skutečnými, takže otevřou vstup do tajemné místnosti.

Obrázek ze hry zobrazující havraspárskou společenskou místnost. Vidíme, že je vyzdobena v modro-stříbrné barvě. Podél stěn jsou ve výklencích knihovny a u okna dalekohled.
Detailní průzkum společenských místností jistě provede každý z nás. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Jádro příběhu se, krom záhady výše zmíněné schopnosti, točí kolem práce profesora Figga (možná příbuzný Arabelly Figgové). Ten se snaží zjistit, zda je něco pravdy na fámu o nadcházející vzpouře skřetů. Podle našich dalších odhadů by nás nepřekvapilo, kdyby obojí (magie i vzpoura skřetů) bylo nějakým způsobem propojeno. Skřeti jsou totiž údajně spřažení s nějakými černokněžníky, kteří by jistě velice rádi ovládli mocnou prastarou magii.

Obrázek ze hry zobrazující profesora Figga uvnitř kupé, nebo kočáru, který mluví na hráčovu postavu. Pan profesor je starý muž s šedobílými vlasy, vráskami a velkým nosem.
Profesor Figg. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Je tedy nade všechny pochyby, že dojde na boj. Ať již s kouzelnými tvory (z nichž někteří mohou být dokonce magií znetvořeni – byť není jisté, zda bylo myšleno fyzické znetvoření, nebo nějaký druh ovládnutí mysli, jelikož i toto by mohlo být míněno anglickým slovíčkem „corrupted“), dále skřety i kouzelníky. Souboj se jeví na jednu stranu poměrně akčně, ovšem prioritní zaměření na konzole je znatelné. Nepřátelé se srocují okolo a hráč prostě metá kouzla. Někdy se zdá, jako by nepřátelé prostě jen čekali, až na ně zakouzlíte. To nepůsobí příliš realisticky. Od věci by určitě nebylo využití úkrytů, kouzlení zpoza rohu atd. Nic z toho jsme sice neviděli v ukázkách, ale snad to neznamená, že by tyto možnosti ve hře chyběly. Abychom však nebyli příliš skeptičtí, dalo by se argumentovat, že jistá forma taktizování se projevuje různým způsobem boje. Jak hráč, tak nepřátelé mohou bojovat přímo, pomocí útočných kouzel, nebo nepřímo, pomocí očarovávání prostředí. K využití navíc budou desítky kouzel, které se hráč učí během své školní docházky. Bude tedy záležet i na tom, jak moc bude herní postava pilným studentem.

Obrázek ze hry ukazující souboj. Hráčova postava je v popředí uprostřed a je ze tří stran (vlevo, vpravo a zepředu) obklíčena protivníky. Bojuje se na nádvoří, okolo jsou dlaždice a schody. Použití kouzel je evidentní (kouř okolo jedné postavy, zář pod jinou postavou.
Souboj. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Jako v každé RPG i zde se budou za splněné úkoly získávat cenné zkušenosti, které je možno proměnit ve vylepšování schopností postavy. Craftění (lektvarů a výbavy) je ve hře též implementováno, a dokonce se zdá, že bude možné využívat komnatu nejvyšší potřeby jako osobní hráčovu „základnu“. Navíc si zde bude moci vytvořit místnost pro zvířátka nápadně podobnou ve své funkci kufříku Mloka Scamandera. Způsob výroby lektvarů zase připomíná vaření lektvarů v Kingdom Come: Deliverance.

Obrázek ze hry ukazující navyšování úrovně postavy v 5 různých kategoriích, zastoupenými zde obrázkovými kartami. Na 5 kartách jsou zleva obrázky kouzlícího kouzelníka, čaroděje s kápí na hlavě, knihy kouzel, čarodějky s kápí na hlavě a domácího skřítka s lektvarem v ruce.
Klasická agonie volby v RPG: kam investovat těžce nabyté zkušenostní body. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Též podobně jako v mnohých RPG (i jiných) hrách bude možné cestovat rychleji s pomocí dopravního prostředku, kterým zde není kůň nebo auto, ale – jak se sluší a patří na hru ze světa čar a kouzel – koště, hipogryf a možná i testrál. Na questy pak bude možné přibírat i své spolužáky a kamarády. Co bohužel nevíme, zda budou ve hře probíhat famfrpálová utkání.

Obrázek ze hry zobrazující hráčovu postavu v nebelvírské uniformě v levé části obrázku a uprostřed je hráčova kamarádka, jedna z postav, kterou bude možné přibrat do party, mrzimorská studentka Poppy Sweetingová.
Jedna z možných parťaček. A možná i něco více, když si vzpomeneme na Penny Haywoodovou z Hogwarts Mystery. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Záběry ze hry vypovídají o tom, že svět, v němž se bude hráč moci pohybovat, bude rozsáhlý. Ačkoliv zpočátku bude patrně uzavřen v Bradavicích a na školních pozemcích, dostane se mu možnosti prozkoumat i okolí. A to nejen Prasinky, ale i lesy, další malé vesnice, tajemné jeskyně, kobky a mnoho dalších skrytých míst. Navíc má hra proměnlivé počasí a reaguje na změnu ročního období. Můžeme tak jedno a totéž místo zažít v barevném podzimu, prosluněném létu, zasněžené zimě či v lijáku.

Obrázek ze hry zobrazující malebnou krajinu s lesem a chaloupkou, k níž kráčí postava. Na obloze letí pták a na paloučku před chaloupkou je hipogryf.
Vzdálenější okolí Bradavic, které jsme nikdy ve filmech neviděli. Zdroj: Hogwarts Legacy State of Play, Warner Bros. Games YouTube

Hra je ohlášena na platformy PC, PS 4 a 5, XBox One, XBox Series X a S a nově i na Nintendo Switch s datem vydání někdy v druhé polovině roku 2022. Jelikož se jedná o AAA hru, je jisté, že si sáhneme hluboko do peněženky. To možná trochu odrazuje, ale na druhou stranu si ze záběrů můžeme být jisti, že hra je propracpvaná po všech stránkách, včetně té vizuální, a má rozhodně co nabídnout. Nyní tedy nezbývá, než čekat a sledovat další případná videa.

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..