Vánoce jsou největší mudlovský svátek, jehož neobyčejné kouzlo bez váhání přejali i kouzelníci. Každý z nás na nich miluje něco jiného, ale typické symboly Vánoc zůstávají až na výjimky stejné pro všechny. Jsou mezi nimi světýlka ve tmě, ozdobený jehličnatý stromeček, dárky, sníh, jmelí, dobré jídlo, barvy jako červená a zelená a také koledy. Koledy? Mají vůbec kouzelníci nějaké své vlastní vánoční písničky?

Máme důkaz pro to, že ano, respektive pro to, že i kouzelníci si o Vánocích rádi prozpěvují. Jakpak by ne, vždyť hudba sama o sobě se dá označit za jakýsi druh magie – proměňuje pocity a vnímaní okolního světa, který pak v našich představách nabývá nové podoby. Dokáže léčit, uctívat, promlouvat a mluvit ke všem bez ohledu na použitý jazyk. Bez hudby by byl kouzelnický svět ochuzen o nástroj, kterému rozumějí i mudlové.

Fotografie Velké síně se čtyřmi dlouhými stoly, vánočními stromy. Strop je tmavý jako za noci a padají z něj vločky.
Ačkoliv to tak na první pohled vypadá, vánoční svátky v Bradavicích ve skutečnosti nebývají klidné. Zdroj: film Harry Potter a Tajemná komnata

Jak je to ale s kouzelnickými koledami? Bohužel nemůžeme s jistotou potvrdit, zda existuje oficiální zpěvník koled pro kouzelníky (nebo motáky). Přesto jsme mohli o některých vánočních písních číst v knihách od J. K. Rowlingové, anebo je slyšet ve filmech. Jsou mezi nimi tyto písně:

 1. Christmas at Hogwarts [Vánoce v Bradavicích] známá též jako Ring the Hogwarts Bell [Vyzváněj, bradavický zvonku] nebo Cast a Christmas Spell [Sešli kouzlo Vánoc].
 2. O Come, All Ye Faithful [Ó, pojďte, všichni věrní] známá též jako Adeste Fideles
 3. My Love is Always Here [Má láska vždy zůstává]
 4. God Rest Ye Merry, Hippogriffs [Pokoj hipogryfům dobré vůle]

Dalo by se namítnout, že populární a známá píseň, původem z latiny, O Come, All Ye Faithful nebyla stvořena samotnými kouzelníky (anebo o tom jen nevíme). Na druhou stranu se aspoň dozvídáme, že kouzelníci se rozhodně neštítí přejímat koledy z mudlovské tradice. Což vlastně dokazuje i koleda God Rest Ye Merry, Hippogriffs, která je jen přetextovanou písní God Rest Ye Merry, Gentleman.

Na fotografii je zachycena vánočně vyzdobená stěna Velké síně. Vidíme tam stromy se zlatými ozdobami, prostřený dlouhý stůl, nad ním pochodně a vzadu velký zasněžený vánoční strom.
Vánoce ve Velké síni. Zdroj: travelandleisure.com

Otázka však zní. V jakých scénách jsme mohli zmíněné písně slyšet, popřípadě o nich číst? Tentokrát ovšem nebudeme přinášet odpověď na stříbrném podnose jako domácí skřítci, ale necháme hádat přímo vás, naše čtenáře. Pokud byste byli na vážkách, můžete využít pamatováčka v podobě nápovědy pod tímto odstavcem. Hádejte scénu, díl a posuďte, zda jsme písně slyšeli ve filmu, anebo o nich četli v knihách, příp. se objevily jak v knihách, tak i ve filmech. Správné odpovědi si pak můžete ověřit na konci tohoto článku.

 1. Zpívající brnění o Vánocích
 2. Sirius prozpěvuje v domě č. 12 na Grimmauldově náměstí
 3. Zpívající duchové ve Velké síni
 4. Zpěvy z kostela v Godrikově dole

aa) Harry Potter a Kámen mudrců
bb) Harry Potter a Ohnivý pohár
cc) Harry Potter a Fénixův řád
dd) Harry Potter a Relikvie Smrti

Na fotografii je usmívající se hlava Siriuse, který pozvedá sklenku vína.
Tak na kouzelné Vánoce, bando! Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád

Pokud máte rádi vánoční písničky s přidanou magickou hodnotou navíc a jste zároveň i fanoušci proslulé zpěvačky Celestiny Warbeckové, rozhodně bychom vás neměli ochudit o informaci, že roku 2017 vydala vánoční album s názvem Nothing Like a Holiday Spell [Nic než kouzlo svátků]. Byl by to jistě perfektní vánoční dárek pro největší fanynku a nejkouzelnější maminku v kouzelnickém světě, Molly Weasleyovou. Albíčko obsahuje tyto písně:

A Witch and Wizard’s Wintry Wondrous Land [Zaklínačská zimní země zázraků]
Accio Christmas
[Accio Vánoce]
My Baby Gave Me a Hippogriff for Christmas
[Dík za hipogryfa k Vánocům, miláčku]
Nothing Like a Holiday Spell [Nic než kouzlo svátků]

Merlinužel si však slavnou desku od ještě slavnější divy Celestiny nekoupíte v mudlovských obchodech. Zpěvačka ovšem vystupuje ve filmových studiích, především v Orlandu a na Floridě, kde jsou Vánoce horké a slunečné.

Na fotografii jsou čtyři ženy. Nejvíce v popředí je žena tmavé pleti s rudými dlouhými šaty. Kolem ní jsou ženy se světlou pletí a ve stříbrných krátkých šatech. Všechny mají před sebou kulatý mikrofon.
Celestýna Warbecková se svými kvílejícími Banshee a jejich koncert Nothing Like a Holiday Spell. Zdroj: thinkwellgroup.com

Ať už vás vánoční písně kouzelnického světa zaujaly, nebo ne, nezapomeňte, že s pomocí hudby můžete činit magii i vy. Proto zpívejte o těchto Vánocích z plných plic bez ohledu na to, co si o vašem zpěvu myslí druzí. Vždyť záleží jen na tom, jestli zpěv naplňuje vaše srdce dobrými pocity. Čiňte tak i vy Vánoce veselými!

Správné odpovědi k hádance:

 1. c aa (film)
 2. a bb (kniha)
 3. d dd (film)
 4. b cc (kniha)


Píseň O Come, All Ye Faithful, kterou zpívala brnění na bradavickém hradě, doplňoval svými přisprostlými slovy Protiva schovávající se přímo v zbrojích. Nutno ovšem dodat, že ani zpívající sbor brnění všechna slova neuměla, takže Protiva vlastně pomáhal…

Píseň My Love is Always Here složil pro film Alexandre Desplat (skladatel hudby v Relikviích smrti) a Gerard McCann (text).

Skladba Christmas at Hogwarts je ke slyšení z rozšířeného soundtracku HP a Kámen mudrců jako poslední bonusová skladba.

Píseň God Rest Ye Merry Hippogriffs se na YouTube dočkala několika uměleckých ztvárnění fanoušků.

Poznámka: Překlady většiny písní do češtiny nejsou oficiální, ale přeloženy autorkou článku.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..