První polovina června už je za námi a to znamená jediné: blíží se letní prázdniny! A že budou letos pořádně zasloužené! V březnu na mnohé z nás dopadl bič vyšší moci a my utahovali opasky s vládními nařízeními, které měly bojovat s šířením záludného koronaviru. Společenské akce se jedna po druhé rušily a nám pěkně vyhládlo z nedostatku kultury na úrovni. Co ale teď, když se opatření uvolňují a mnozí z nás nevědí, co s volným časem dělat? Máme pro vás ten správný recept proti nudě!

https://www.topzine.cz/festival-fantazie-2010-co-letos-nabidl-nejvetsi-cesky-con
Zábava je na Festivalu různorodá. Od soubojů po konzumaci dobrého jídla a pití. Zdroj: topzine.cz

Letní prázdniny znamenají pro nás, fanoušky sci-fi, fantasy, historie, komiksů, muzikálů, cosplaye, soutěží a mnohých dalších geekovských oborů, čas na naše pravidelné setkání v podobě Festivalu fantazie. Pravda, bylo to s ním letos nahnuté, ale organizátoři se nenechali odradit a uchystali akci ve speciální edici v komorních podmínkách. S tím, jak se vládní opatření uvolňují, to vypadá nadějněji, než jsme v poslední době čekali. Přesto se klasického eFeFka letos nedočkáme. FFko bude menší, chvíli rouškové, ale BUDE!

https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/66836972_2558427380848187_4264186446505574400_o.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=0mf-vpGfPmUAX8eNRLb&_nc_ht=scontent.fprg1-1.fna&oh=08cbece4121a42f6b8e3ff3491e71b96&oe=5F118B0B
Loňské složení čarodějek a kouzelníků v Chotěboři. Zdroj: Potterfan Facebook

Nu a vy, ctěné čarodějky a vážení kouzelníci, byste měli švihnout a mávnout hůlkou se slovem balit, protože na Festivalu fantazie se na vás celým svým kouzlem těší tým Potterfan. Bohužel nás nynější situace odkázala na pouhé tři dny s Potterfanem (FF trvá celkem 13 dnů). Vídat se s ním budeme od pátečního rána (26.6.) do pondělního dopoledne (29.6.). Linie s magickým programem Harry Potter trvá obvykle 5 až 6 dnů, což podle výpočtů studentů předmětu věštění z čísel (mudlové tomu nudně říkají matematika) znamená, že budeme letos ochuzeni až o tři dny. Ovšem i přes tuto „nouzovou bídu“ se urodilo mnoho nových témat k přednášení a skutečně je na co se těšit.

https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/19222875_1906551919370495_4915436009802477275_o.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=6e5ad9&_nc_ohc=fR8b6GhC4SAAX_lXxFI&_nc_ht=scontent.fprg1-1.fna&oh=348d8590f6af2c4962cfe0d2738761ae&oe=5F143EE0
Hotel Fantazie, kam se letos přestěhuje celá akce. Zdroj: Hotel Fantazie Facebook

A co vám může o vaší festivalové budoucnosti předpovědět naše třetí oko? Například se dozvíte zajímavé detaily o dalších méně známých kouzelnických školách ve světě Harryho Pottera. Seznámíte se se dvěma tvářemi Severuse Snapea. Kdo se zajímá o kouzelnické hůlky, jistě ocení informace z oboru hůlkologie. Zjistíte, jak se to má s alkoholiky a alkoholismem v kouzelnickém světě. Projdete se minecraftí replikou filmových Bradavic. Zavzpomínáte na scény, které se z knih na filmové plátno nedostaly. To vše a více v přednáškách od starých i nových přednášejících.

Samozřejmě to ale pořád ještě není všechno! Nezapomínejme na oblíbené workshopy a soutěže: Freya a Obludné Obludárium si na vás již brousí zoubky s workshopem na výrobu bezpečné šperkovnice. Tery bude přezkušovat ze znalostí o bradavických profesorech v rámci Profesorského kvízu. Acalanthi s Bellou vás naučí vyrábět kouzelně vypadající fantastická zvířata z korálků. Knihomoly zase potěší Kuťas, s nímž si budete moci vylepšit svoji knihu originální záložkou. A milovníci hlášek si užijí Affainu soutěž v hláškách z Harryho Pottera.

Vyrábění šperků kolejní příslušnosti na loňském workshopu. Foto: Acalanthi

Copak nám tu ještě zbývá? Snad už jen samotný Potterfan a jeho příspěvek do programové linie. A tak mohou nejen hladoví Mrzimoři plesat radostí, neboť navzdory omezení, oblíbené snídaně s Potterem zůstávají. Pokud máte rádi pohyb a hádanky, bude Čarovná pantomima právě pro vás. Velice napínavý bude jistě Souboj kolejí – jestlipak uvidíme tradiční rivalitu mezi Nebelvírem a Zmijozelem? A obyvatelé městečka Prasinky by jistě měli vyslechnout naše varování před vraždami, které osnují krvežízniví Smrtijedi (co si však budeme namlouvat, ani spoluobčané vám mnohdy k právu nepomohou).

Co nám bude na Festivalu fantazie chybět, jsou tradiční večerní akce od Potterfanu, diskotéky, večerníčky z Bajek barda Beedleho, zpívánky (nebo spíš „vykřikovánky“?) a show inspirované skutečnými událostmi (televizními soutěžemi a filmy). Takové je doznívání nouzových opatření po koronavirové „zkáze“. Ovšem navzdory této „post apokalyptické“ skutečnosti je nabídka programů potterovské linie z našeho pohledu velmi pestrá a zajímavá. Hlavně voní novotou a nevšedními tématy.

Organizátoři Festivalu fantazie se budou snažit o zamezení šíření Covidu-19 také pomocí germicidních lamp. Zdroj: Festival fantazie Facebook

To vše a mnohem více se skrývá v čajovém šálku s vaší budoucností (pokud se ovšem vypravíte na FF, protože pokud ne, připomínáme, že naše předpověď je s ručením omezeným). Nebude chybět ani mobilní „Příčná ulice“ Pottershop, kde seženete repliky z knih i filmů, sběratelské předměty, hůlky i plyšová zvířátka. A pokud si objednáte ještě nyní přes mudlovský internet, můžete si vámi zakoupené zboží vyzvednout na festivalu osobně bez placení poštovného. „A to se vyplatí!

Bella se o vás v obchodě moc ráda postará. Foto: Acalanthi

Proto telefonujte a objednávejte své vstupenky na Festival fantazie! Ať jste veteráni, nebo nováčci, přijďte si oddechnout od náročného druhého pololetí, hoďte starosti za hlavu a zažijte 3 kouzelné dny s Potterfanem na 25. ročníku Festivalu fantazie. Vítán je každý s kouzelným nadáním pro kamarádství, soutěživost, diskuse, hry a srandu. Těšíme se na vás!

Více informací o Festivalu fantazie – ubytování a stravování naleznete zde, a program, vč. časového rozmístění pořadů zde (změna vyhrazena).

A pokud jste jako nováčci stále na pochybách, nechte se přesvědčit reportáží z loňského ročníku Festivalu fantazie (Festival fantazie 2019, aneb budeš trpět, ale náramně si to užiješ).

Na viděnou na Festivalu fantazie!

Napsal FildasKirk ve spolupráci s Acalanthi

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.