Začátek února už tradičně patří k malým oslavám, s nimiž velebíme lidskou fantazii a skládáme hold tvůrcům našich oblíbených nereálných světů. V kotlíku pod pokličkou s gravírovaným nápisem „Pragoffest“ to vřelo i letos. Výsledný lektvar spokojenosti byl namíchán z různorodých ingrediencí, jehož základem bylo nadšení (nebo spíš bláznovství?), špetka anime, lžíce historie, dvě kostky mudlovských her, hrstka SCI-FI, půl hrnku fantasy a nakonec kousek z Harryho Pottera.

A tak se nám všem opět naskytla jedinečná příležitost prásknout do toho na Pragoffestu s Potterfanem.

Letošní setkání začalo výjimečným programem už ve čtvrtek večer. První únorový den byl totiž zasvěcen oslavám Harry Potter Book Night, které proběhly v celosvětovém měřítku. Zapojit se tak směli také čeští kouzelníci a čarodějky, kteří měli možnost soutěžit, vyvěštit si vlastní budoucnost na hodině profesorky Trelawneyové, přesadit si vlastnoručně „vypěstovanou“ mandragoru s profesorkou Prýtovou anebo se nechat uspat Potterovskými tradičními večerníčky.

A zatímco svět zakončil Potterovské oslavy s koncem noci a malí kouzelníčci a čarodějky byli spokojeně ukolébáni k spánku, na Pragoffestu tím teprve začala velká jízda, která měla s plnou parádou trvat ještě další tři dny. Tak jako obvykle byl program nabitý známými i novými přednáškami, workshopy, hrami i další interaktivní zábavou. Navíc nám letos Potterfan přivezl pár Potterovských rekvizit a opravdických kouzelnických cukrátek jako Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak a kouzelnické čokoládové žabky, po kterých se jen zaprášilo.

Abychom každý den vykročili pravou nohou napřed a naladili se na správný kouzelnický kanál, podávalo se vždy k snídani promítání internetových fanouškovských perliček. A jako bonus nesměly chybět ani oblíbení sušenky z bradavické školní kuchyně, kterých by se nevzdal ani tento článek… Tím byl pokaždé zajištěn dobrý start dne a doplnění potřebného paliva na profrčení celým dnem.

Stará „garda“ už moc dobře ví, jak takový program na Pragoffestu pokračuje dál. Ani nováčci však nemuseli mít žádné obavy z toho zapojit se do akcí, protože i pro ně byly na Potterfanu dveře otevřené. Do Potter reality tak mohli vklouznout snadněji po seznamovacích hrách, které byly připraveny speciálně pro ně. Pak už se mohli toulat po pomyslných Bradavicích společně s kovanými Potterovci. Pojďme si jen zběžně prohlédnout jejich školní mimořádný rozvrh hodin.

V jedné z mnoha přednášek jsme se nechali přenést do WarnerBros studií v Londýně a udělali si zkrácenou prohlídku po místě, kam nejeden z nás jistě zanedlouho brzy skutečně zapadne jako Ufňukaná Uršula do svého záchodku. V rámci kolegiálních vztahů jsme si také poradili, jakým způsobem se rozhodně nepouštět do psaní Potter fanfikce (aneb vyražme do boje proti Mary Sue!). Blíže jsme se také seznámili s postavami filmu Fantastických zvířat a s nikdy nevydaným snímkem Jindra Hrnčíř a vězeň z Pankráce, který převádí třetí díl Potterovské ságy do české neuvěřitelné reality. Knihomolové zase ocenili přednášku o neoficiálních Potterovských publikacích a milovníci čísel se kolikrát nedopočítali správných odpovědí na kvízu s názvem Harry Potter a Prokletá čísla. Fanoušci rukodělných prací si přišli na své na oblíbených workshopech, na kterých si dobrovolně vyrobili huláka, užitečné pamatováčky, pouzdra na hůlky, záložky do knih nebo svícny. Aktivní bradavičtí studenti se pak mohli zapojit do nejrůznějších společenských i deskových her jako byly Městečko Prasinky, pivní stolní famfrpál, bingo anebo Potterovské aktivity, které letos vyhrál skutečně ambiciózní zmijozelský tým (Mrzimor vzal pořadí zápaleně jako tradičně odzadu…).

Nejen těmito pořady byly ozdobeny první únorové dny na Potterfan linii. Co však naprosto vzalo dech, byl mimořádný sobotní pořad Mudla není dokonalý, který se může směle řadit mezi nejlepší kulturní počiny na samotném Pragoffestu a ostudu by neudělal ani na kouzelnických vysílacích kanálech. Pořad, jinak inspirovaný mudlovskou zábavnou TV show Nikdo není dokonalý, moderovali ve vší „vážnosti“ lord Voldemort a profesorka Umbridgeová, jejichž hosty byli profesorka McGonagallová a profesor Lockhart. Zábavné rozhovory mezi nimi byly doplněny také přímými otázkami na tělo od zvědavých diváků a samozřejmě promítanými prostřihy s dotazy na mudly v ulicích. Jestli mudlové nejsou dokonalí, pak jejich důvtipné odpovědi zaručeně byly… Dychtivé kouzelnické publikum bylo ovšem nadšeno výstupy všech účinkujících, kteří se do poslední chvíle drželi svého životního kréda, z čehož vznikaly vynikající „tahy na branku soupeře“.

Nadšenec prostě nemohl pořádně popadnout dech, aby strávil úplně všechny zajímavé pořady bez těžkostí v žaludku. Kdo už si z dřívějších let neukořistil vlastní zlatonku na FF festivalu, měl možnost si ji umotat i letos. Kdo měl chuť předhodit do odborné diskuse vlastní pochybnosti o světě kouzelníků, mohl tak beztrestně učinit na diskusních pořadech. Kdo se chtěl utvrdit v tom, že z příběhů Harryho Pottera si nepamatuje absolutně nic, mohl se přijít otestovat na vědomostní kvízy, jejichž úroveň už nikdy nebude tak lehká jako když Harry „nebyl větší než kůrolez“. Zkrátka a jistě panovala absolutní všehochuť a každý si přišel na své.

A co vy? Už jste také zakusili, jaké to je být čarodějem? Anebo se stále jen spokojujete s pohledem na úžasné fotografie z akcí, na kterých vaše osoba chybí? Už více nepřekonávejte pokušení a pojďte se za Potterovskou zábavou vydat i na letošní letní Festival fantazie, kde se opět budou dít věci! Hůlky připravit!

„Řekněte výýýýr!“ Zdroj: Potterfan Facebook

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!