Zasněžené dny 31.1. – 3.2. 2019 byly rezervovány pro hosty Pragoffestu – tradičního festivalu popkultury v Praze. Zároveň pro něj napsaly poslední slova na rozloučenou a s konečnou platností mu vystavily parte. Na fantasticky radostném pohřbu samozřejmě nemohl chybět ani Potterfan, který tomuto ceremoniálu dodal kouzelnickou šťávu života. Jakou příchuť měla na posledním Pragoffestu a jak se s ním mohli kouzelníci a čarodějky rozloučit? Žmoulajíce černé kapesníčky, pojďme zavzpomínat právě teď!

K Potterfanu se přidala i nová fantastická zvířata! Foto: „Mé kouzelné Já“

Přestože mladší bráška letního Festivalu fantazie postupně dodýchával, nabitý program linie Harryho Pottera podle toho rozhodně nevypadal. Potterfan nasadil proti případné pochmurné náladě všechny své zbraně a vytasil se jak s novými pořady, tak s těmi osvědčenými. Od čtvrtečního večera až po nedělní odpoledne se tak mohli všichni zájemci účastnit nejrůznějších přednášek, tvořivých workshopů, záludných kvízů i dalších soutěží o hodnotné ceny a zábavných show. To vše na jednom místě a svorně u jednoho kotlíku.

Začínáme zostra – souboj krásnohůlské studentky s Bellatrix Lestrange. Foto: Nika Alkenská

Potterfan zahájil svůj program oficiálně ve čtvrtek v osm hodin večer. Ve své třídní síni přivítal jak nováčky, tak staré známé kouzelníky a čarodějky, kteří dostali příležitost se mezi sebou seznámit nebo i více sblížit díky rozverným seznamovacím hrám. A pak, když už se děcka dostatečně vyřádila, nechyběla pohádka na dobrou noc: film Harry Potter: A History  of Magic (z roku 2017), jímž byl zakončen čtvrteční uvítací blok.

Stalo se tradicí, že každé následující dny pak Potterfan rozjíždí své denní programové linie společnými ranními rituály u humorných YouTube videí. Chybět nemohly ani legendární bradavické sušenky na stříbrném podnose. Aneb Vstáváme s Potterem!, ospalci! Teprve poté může začít plnohodnotný dobrý den.

Tady se něco kutí! Foto: FildasKirk

Po ranních nášupech dobré nálady se mohli návštěvníci s nadšením vrhnout na přednášky, které slibovaly nové informace, poučení z debat nebo „jen“ záchvaty smíchu. Uveďme namátkou Smlouvy v Harry Potterovi, Rekvizity a artefakty z HP, Fantastické  nesmysly a kde je najít, Sovičkologie, HP v cizích jazycích nebo HP a náboženští fanatici.

Pokud jste si mysleli, že jste načerpali dostatek informací a svět Harryho Pottera si můžete strčit do kapsy, měli jste hned několik příležitostí to dokázat. Krutopřísný Voldemortův kvíz a Mudlovský kvíz většinu z nás ovšem opět odhalily a označily za Potterovské vědomostní „naháče“. Našli se ale i tací, kteří snad zhltli všechny kouzelnické knihy i s obalem.

Lord Voldemort s kumpány tančí Just Dance! Foto: Nika Alkenská

Komu v kritickém okamžiku selhal mozek a neměl zrovna pod čepicí, ale přesto si chtěl zasoutěžit o knižní ceny, mohl se zapojit do dalších kreativních soutěží. Zavedenou klasikou jsou HP Aktivity, v níž týmy hádají pojmy z HP a FZ světa, které musí buď vysvětlit, předvést či nakreslit. Nebo turnaj v karetní hře Odtrpaslíkovaná. Fantastická pantomima vyzkoušela týmy ze znalostí knižních scének a extra napínavý byl také Bradavický souboj kolejí, který zahrnoval hned několik bizarních disciplín. Mezi nimi bylo například vypití plechovky Coca Coly na ex, co nejrychlejší vyprázdnění krabice s papírovými kapesníčky, přenášení prázdné plechovky na neuvařené špagetě pusou ve dvojici a bez použití rukou nebo skládání věže z tyčinkových lepidel pomocí čínských hůlek. Tyto i další nástrahy zvládl překvapivě nejlépe mrzimorský tým. No sláva!

Mrzimorské studentky pořádně vzaly za špagetu… Foto: Nika Alkenská

Vypnout mozek pak bylo možné na tvořivých workshopech. Odtud jste si mohli odnést vlastnoručně vyrobené Lenčiny strašibrýle, ministerské oběžníky, dračí a okamií vejce. A pokud jste si nezamotali ruce při motání s vlnou, tak jste přitáhli rodičům domů i zlatonosku nebo sovičku.

Jestliže někomu při večerních hodinách chyběla televize, mohl zmírnit své abstinenční příznaky u jednoho z dalších pořadů. Potterfan nabídl kompenzaci dokonce zdravě bez bedny, zato vyzbrojen humorem s ostrou municí. Bláznivě romantická komedie Pomáda z Bradavic sklidila obilí úspěchu už na eFeFku. Bylo proto pochopitelné, že její hvězdy zazáří i na Potterwoodských prknech Pragoffestu.

Pomáda z Bradavic… (nebo s Bradavicemi?). Foto: Nika Alkenská

Zcela exkluzivní letošní novinkou byl ★ MudloToč ★ . Pokud starší ročníky zbystřily, pak zcela právem. Vzpomenou si totiž na retro soutěž TV Nova s názvem Kolotoč a moderátora Pavla Poulíčka s jeho trendy pestrobarevnými kravatami. Kolotoč je hra s písmenky, která soutěžící postupně doplňují do tajenky – tou byl v našem případě vždy citát z kouzelnického světa. Body si každý soutěžící přičítá podle vytočených číselných hodnot na kolotoči, které se pak vynásobí počtem uhodnutých písmenek v tajence. A stejně tak se točil i náš MudloToč v podání osvědčené dvojice kouzelnických padouchů – nutno podotknout, že bez neonových kravat. V elegantní a věčné černi dorazil Lord Voldemort s vkusným růžovým doprovodem profesorky Umbridgeové. Při jejich úvodním tanečním vystoupení nebylo ani těžké představit si další barevný prvek – zelené jiskření mezi oběma moderátory.

Na koho se usmálo štěstí? A na koho se usmáli Dolores a Voldy? Foto: Nika Alkenská

Nezapomeňme ani na vzácné a velevážené hosty pořadu! MudloToč totiž roztáčeli jako soutěžící profesorka Trelawneyová, Zlatoslav Lockhart a Bellatrix Lestrangeová. Vrtkavé a prodejné štěstí se chvíli co chvíli obracelo na jinou stranu. Když už některý ze soutěžících získal závratný počet bodů, brzy o něj přišel s „bankrotem“, který si na kolotoči vytočil. Nakonec se štěstí navzdory pověstnému třetímu oku věštkyně Sibyly a dechberoucí Lockhartově slávě přiklonilo k temné straně a dalo za pravdu známé Smrtijedce Bellatrix. Titul výherkyně vůbec prvního MudloToče už jí tak nikdo nikdy nevezme ani násilím!

Výčet všech kouzelnických aktivit na Pragoffestu rozhodně není kompletní. Kdo z vás se ale připojil k Potterfan bandě, jistě rád i bez pomoci zavzpomíná na všechny společné zážitky. Poslední Pragoffest byl navíc prvním, kde se Potterfan pochlubil svým prodejním stánkem Pottershopu – menší (= prozatím) verzí Příčné ulice. Zde každý kouzelník i čarodějka seženou vše, co potřebují na mudlovskou základku – teda co nepotřebují! Ovšem kdo ví. Magie je vždy mezi námi. Dokonce i v českých školních lavicích.

Nakupujte u Bellatrix Lestrange! Foto: Michal Kára. LARPy, cosplay a tak

Potterfan se tedy definitivně rozloučil s kouzelníky, čarodějkami a vůbec s posledním Pragoffestem v neděli 3. února kolem druhé hodiny s debatní přednáškou Otevírám se na konci. I konec je novým začátkem. A my nemusíme smutnit, protože se s Potterfanem jisto jistě setkáme nejen na letním Festivalu fantazie, ale také na ComicConu Prague, který je korunním princem Pragoffestu. Kouzelnický svět tedy nezůstává bez podpory.

Do konce s ještě větším úsměvem! Foto: „Mé kouzelné Já“

 A tak zdi Modré školy viděly naposledy zázraky Pragoffestu…

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do Mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..