Dne 15.6. 2020 jsme vás informovali o kauze, z níž J.K. Rowlingová vyšla bez nadsázky jako nepřítel č. 1. Paradoxní přitom je, že kritiku schytala především z řad vlastních fanoušků. Jak se dalo tušit, situace se nadále vyvíjela, až nakonec vyeskalovala v nepřátelskou ignoraci dvou největších fanouškovských stránek Harryho Pottera, MuggleNet a The Leaky Cauldron. Tím to ovšem nekončí. Mnohde totiž dochází i k šíření a podněcování nenávisti vůči autorce kouzelnického světa.

Vše začalo ironickým komentářem J.K. Rowlingové na Twitteru, jímž se vyjádřila k tématu „lidé, kteří menstruují.“ Tato fráze se jí zjevně nelíbila, neboť ji vzápětí silně opepřila („Jsem si jistá, že pro tyto lidi existovalo slovo. Pomozte mi. Žuny? Žimpy? Žéme?“). Touto poznámkou měla na mysli, že by se zmíněná fráze dala prostě a jednoduše nahradit slovem „ženy“. Jenže pro mnohé čtenáře to byla dost silná káva, kterou nedokázali strávit. Spisovatelčina slova tak začala být v širokém měřítku chápána negativně jako ostrá kritika transsexuálů.

Okamžitě se zvedla vlna nevole a kritiky zaznívající dokonce z úst mnohých známých herců, kteří měli s J.K. Rowlingovou co do činění. Ovšem poté, co Rowlingová zveřejnila 10. června svou esej o 3 800 slovech, s níž zpětně reagovala na své kritiky, nabraly věci další spád. MuggleNet se vzápětí rozhodl jednat a spojil se s dalšími fanouškovskými weby jako je The Leaky Cauldron a Harry Potter Aliance. K jednání u kulatého stolu přizval MuggleNet také GLAAD (online zpravodajství o LGBTQ komunitě), aby s nimi probral další strategii v boji proti Rowlingové. Z tohoto jednání vzešlo společné prohlášení a tvrdé restrikce vůči provinilé spisovatelce.

Prohlášení, které vydali MuggleNet a The Leaky Cauldron na svých stránkách.

V tomto prohlášení, které si MuggleNet a The Leaky Cauldron vyvěsili do menu svých webů, je vyjádřeno hluboké zklamání nad pohoršujícími názory Rowlingové, které se přitom údajně neslučují s liberálním duchem jejích děl. A protože autoři zmíněných webů očividně cítí jistou zodpovědnost za ochranu práv transsexuálů, které Rowlingová podle nich ohrožuje, rozhodli se pro absolutní distanc. To znamená, že Harry Potter může existovat, ale bez jeho stvořitelky.

V praxi to zatím vypadá tak, že jméno „J.K. Rowlingová“ je nyní natolik zapovězené, že už zmizelo i z hlavního navigačního menu MuggleNetu a bylo schováno pod kategorii „Svět mudlů“. Spisovatelka nebude, pokud možno, ani zmiňována v nově vytvořených článcích, nebude na ni jakýmkoliv způsobem odkazováno ani upozorňováno, stejně tak na jiná její díla než ta, jež se týkají kouzelnického světa. Zmizely odkazy na nákup těchto jejích děl a už dříve vytvořené hashtagy, spojené se jménem spisovatelky, byly zkráceny na #JKR. Zapomenout můžete i na jakékoliv fotografie, fan arty a meme s podobiznou Rowlingové. Téměř jako by přestala existovat.

Z prohlášení fanouškovských webů vyplývá, že Rowlingovou už k ničemu nepotřebují. Zdroj: theprint.in

Z jednání Mugglenetu a The Leaky Cauldron ovšem vyplývá otázka, zda tím není porušována novinářská objektivita, která by měla platit obecně. Tyto weby jsou, stejně jako Potterzone CZ, amatérské, což znamená, že všichni členové se podílejí na chodu webu, aniž by z toho měli nějaký zisk, přesto se pokouší o profesionalitu. Mnozí přispěvatelé navíc v běžném životě pracují jako redaktoři z povolání, takže by se i u nich měla očekávat nestrannost.

Jiné weby a komunity však zacházejí ještě mnohem dál, a dokonce se snaží Rowlingovou přímo poškodit. Nepokrytě tak nabádají k nenávisti proti ní. Příkladem může být The Gayly Prophet, který dokonce sestavil manuál „Jak zrušit Rowlingovou a přitom být fanouškem Harryho Pottera“. V tomto malém návodu zaznívají pokyny jako: „Nekupujte její knihy, nekupujte oficiální merch, nesledujte divadelní hry, nepůjčujte si ani nekupujte filmy, nesledujte filmy v kinech, nenavštěvujte HP parky (studia), nevyužívejte web Wizarding World.“ Tato odvetní opatření počítají totiž s tím, že Rowlingová ze všech uvedených aktivit získává finanční procenta z prodeje. Čtenáři, kteří se těmito opatřeními budou řídit, by se tak měli postarat o to, aby se to nedělo. Místo toho by si měli knihy nebo filmy obstarávat a půjčovat bezplatně, číst raději fanfikce, poslouchat Wizard Rock a hlavně nezapomenout sledovat The Gayly Prophet. Touto cestou by tak měli pomáhat k vytvoření bezpečné komunity.

Je nicméně paradoxní, že zatímco MuggleNet a The Leaky Cauldron se rozhodli Rowlingovou ignorovat a zcela ji odstřihnout od potterovského světa, The Gayly Prophet nabádá své čtenáře, aby zůstali v obraze ve všem, co Rowlingová vypustí do světa. To proto, aby mohli vyhodnotit škodlivost jejích slov, a dokázali tak vhodně argumentovat a oslovovat další lidi.

V případě The Gayly Prophet už nejde pouze o otázku nestrannosti, která je evidentně potlačena, ale také o etickou stránku věci. Snaha nabádat čtenáře k zaujatosti a potrestání Rowlingové za její názor, je sama o sobě manipulativní. Je proto zarážející, že autoři v TGP obvinili z manipulace právě Rowlingovou: „rétorika JKR je úskočná a manipulativní.“ The Gayly Prophet nicméně obhajuje svou nenávistnou kampaň a ujišťuje, že pokud někdo nevyužil dané příležitosti se změnit, pak je přitlačení ke zdi odpovídající reakcí: Rowlingová „dostala dostatek informací, zdrojů a také času k tomu, aby se změnila.“ Protože se však „odmítla změnit, zdvojnásobila svou agresi a zneužívá své platformy, aby ohrožovala zranitelné lidi, včetně dětí, potřebuje nést přímé následky za své jednání.

Některé restrikce proti Rowlingové. Zdroj: the-leaky-cauldron.org

To vše vyvolala nešťastně zvolená slova v jednom tweetu, který je mnohými lidmi chápán jako otevřený útok vůči transsexuálům, a to i přesto, že z dodatečné a už zmíněné červnové eseje vyplývá něco trochu jiného: „Zároveň stojím za statečnými ženami a muži, homosexuály – ať už jsou transsexuálové, či nikoliv, a za právy a bezpečí těch, kteří jsou v naší společnosti nejzranitelnější: mladé homosexuální děti, nestálí teenageři a ženy, které lpí na přání udržet si svůj jednopohlavní prostor.“ Rowlingová ve své eseji dále apeluje na toleranci názorů: „Jediné, o co žádám – všechno, co chci – je empatie, pochopení pro těch několik miliónů žen, jejichž jediný zločin je touha, aby jim bylo nasloucháno bez toho, aby jim hrozilo vyhrožování a odsouzení.“

Z eseje J.K. Rowlingové. Zdroj: jkrowling.com

Obavy z útočné a někdy až příliš nevybíravé kritiky rozdílných názorů, které nezapadají do současně prosazovaných trendů a názorů, jsou i jedním z naléhavých témat otevřeného dopisu, pod který se podepsala stovka spisovatelů, akademiků a vědců, mezi nimi také J.K. Rowlingová. V dopisu ze 7. července zaznívá, že „svobodná výměna informací a názorů, životodárná síla liberální společnosti, se stává den ode dne omezenější.“ Dopis mimo jiné kritizuje i současný trend „mazání“ kultury na úkor přebujelé korektnosti.

Jak se dalo očekávat, dopis opět budí rozporuplné reakce a vášně na obou stranách. Ať je tomu tak, či onak, nutí jeho slova k zamyšlení nad soudobou společností. Je tak zřejmé, že záležitost ještě zdaleka nedošla svého konce.

Zdroje: Prohlášení a opatření proti JKR: https://www.mugglenet.com/site/our-commitment/
Esej od Rowlingové: https://www.jkrowling.com/opinions/j-k-rowling-writes-about-her-reasons-for-speaking-out-on-sex-and-gender-issues/
Shrnující a hodnotící článek o opatřeních a ostrakizaci Rowlingové: https://www.konzervativninoviny.cz/jak-se-z-j-k-rowlingove-stala-neosoba/?fbclid=IwAR3Tnz-Dzx3uL70gEUd5fBcI6Sn3I8gInzAShIw8zKiz_kOlqqaA6R4c0_I
„Dopis o spravedlnosti a otevřené debatě:“ https://harpers.org/a-letter-on-justice-and-open-debate/

windows lizenz kaufen

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..