Mudlovský famfrpál je mladý sport, který se neustále mění. Každé dva roky vypouští International Quidditch Associtation (IQA) novou verzi pravidel na další dva roky. Poslední byla zveřejněna v roce 2018, a proto by se nová pravidla měla objevit každým dnem. Prozatím máme k dispozici pouze shrnutí nových změn. Některé z nich výrazně ovlivní zápas, například Zlatonka už nebude znamenat vždy automaticky konec zápasu.

Tři hráči famfrpálu (jeden v dresu s českými barvami, dva v modrém dresu) v akci. Ve hře je jeden camrál a jeden potlouk.
Fotografie z European Games 2019, zdroj: Tomáš Krabač

Změna se týká „košťat“. Doteď musela být dlouhá 81-107 cm a jejich průměr nebyl specifikován. Odteď musí mít délku jenom mezi 98 a 102 cm a průměr musí být 25 až 35 mm. Je to proto, že IQA chce standardizovat jejich délku pro všechny. Většinou hráči na turnajích hrají se svými vlastními „košťaty“. Vyhnou se tak tomu, že by museli hrát na větších nebo menších, než jsou zvyklí. IQA také zakázala jejich polepování páskou, i kdyby se jednalo jen o pouhou dekoraci.

Jednou z velkých změn je pozice střelce nebo brankáře, který drží camrál, tzv. quaffle carrier. Poté, co je přerušena hra, například kvůli udělení trestné karty nějakému provinilci, hráč držící camrál si může vybrat, odkud bude rozehrávat. Může začít rozehrávat ze stejného místa, na kterém zrovna stojí, anebo z linie hřiště, která se vyskytuje nejblíže jeho aktuální pozici.

Infografika. Tři pozice, ve kterých se může hráč s camrálem ocitnout při přerušení hry a šipky, které naznačují, z jakých čár může rozehrávat.
Hráč s camrálem útočí na obruče v levo. Může začínat ze středové čáry nebo z „keeper zone line“, pokud ještě není u soupeřových branek. Pokud už je u nich, může začínat z koncové čáry hřiště. Zdroj: Česká asociace famfrpálu

Další velká změna se týká penalizace. Odteď, když hráč dostane druhou žlutou kartu, se z těchto dvou nestává automaticky červená karta. Znamená pouze minutovou penaltu a vyloučení hráče ze zápasu.

Mění se také start zápasu. Až do změny pravidel v roce 2018 vybíhali hráči od obručí, poté poslední dva roky začínali na „keeper zone line“. Nová pravidla toto znovu posouvají. Většina hráčů bude začínat po jedné straně hřiště. Jenom dva hráči z obou týmů, střelec nebo brankář, budou přímo v hřišti u střední čáry a jeden potlouk mezi nimi. O kousek dál bude přímo ve středu hřiště ležet camrál. Zbylé potlouky se budou nacházet ve středu „keeper zone line“. IQA se rozhodla pro tyto změny z toho důvodu, aby zabránila čelním srážkám hráčů hned na začátku zápasu.

Infografika. Tři zelené obruče vlevo a tři oranžové obruče vpravo. Zelení a oranžoví hráči se nacházejí na jedné straně hřiště. Střelci z každého týmu se nacházejí u střední čáry a mezi nimi je potlouk. Vyznačený camrál se nachází ve středu hřiště.
Zelení brání obruče vlevo, oranžoví brání obruče vpravo. Zdroj: Česká asociace famfrpálu

Poslední z nějvětších změn zakazuje využívání bránícího chytače. Obvykle, když jeden z týmů prohrával o víc než 30 bodů, jejich chytač se nesnažil chytit Zlatonku, jelikož by to pro ně znamenalo okamžitou prohru. V těchto případech se ji naopak snažil chránit, a stával se jejím štítem před protihráčem. Nová pravidla tohle zakazují.

Zlatonky si mají také hlídat, aby nebyly bráněny déle než tři sekundy. Poté se musí buď přesunout jinam, anebo vzít bránícímu chytači koště.

Mudlovský famfrpál, čtyři střelci, dva odrážeči, dvě obruče, jeden rozhodčí vzadu.
Zdroj: famfrpálové fotky Ondřeje Hujňáka

Tahle změna by měla mít ve výsledku rychlejší chycení Zlatonky, ale nebude to vždycky znamenat konec zápasu. Platit to bude pouze v případech, kdy Zlatonku chytne tým vyhrávající o víc jak třicet bodů.

Ukážeme si to na příkladu: Máme tým A a tým B. Skóre je 90:50 pro tým A. Pokud tým A chytne Zlatonku, výsledné skóre je 120:50 a tým A vyhrává. Pokud ale Zlatonku chytne tým B, skóre je 90:80. Podle starých pravidel by se hra ukončila, podle těch nových však pokračuje a hraje se prodloužení.

V prodloužení už se nevyskytuje žádná Zlatonka a ani chytači. Důležité je pouze cílové skóre. To se vždy vypočítává podle počtu bodů vyhrávajícího týmu, ke kterému se připočte 30 bodů. V našem příkladu by to bylo 120. První tým, který tohoto skóre dosáhne, vyhrává.

Hráč z týmu Prague Pegasus ležící na zemi zvedá nad hlavu chycenou Zlatonku (žlutou ponožku).
Chytnutí Zlatonky už nebude automaticky znamenat konec hry. Zdroj: famfrpálové fotky Ondřeje Hujňáka

Tento výčet se týká jenom těch nejvýraznějších změn, ale ve zmíněném shrnutí je ještě spousta menších. Česká asociace famfrpálu vydala jejich shrnutí v českém překladu.

Žádná z těchto změn ale není zatím definitivně potvrzená. Je to spíše oznámení o změnách, které se chystají, a IQA se může rozhodnout dát do finální podoby nových pravidel něco jiného. Podle nich se pak bude hrát následující světový pohár v Richmondu.

360 total security

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..