Studentka Nebelvíru, pracovnice ministerstva kouzel, ředitelka nebelvírské koleje či učitelka přeměňování, to jsou jen některá označení pro Minervu McGonagallovou, která dnes slaví narozeniny.

Narodila se 4. října, nejspíše roku 1935 (letopočet se objevil na Pottermore, všude jinde ale najdeme otazník, nejspíše kvůli filmu Fantastická zvířata) Isobel a Robertovi McGonagallovým. Její otec byl mudla a ještě k tomu presbyteriánský duchovní hodnostář. Dlouhá léta přitom nevěděl o tom, že si vzal čarodějku. Dozvěděl se to až po narození Minervy, když se u ní objevily známky nekontrolovatelné magie. Později se její matce narodili 2 synové – Malcolm a Robert, který byl zabit Smrtijedy v první kouzelnické válce.

Kresba, která zachycuje zleva Isobel držící malého Roberta, vedle ní mladá copatá Minerva s šedou kočičkou v náručí a na jejím levém rameni spočívá ruka jejího otce. Minervu zleva drží její bratr Malcolm.
Rodina McGonagallových na nástupišti 9 a 3/4. Zdroj: deviantart.com, autor: Nenja5

V 11 letech dostala svůj dopis z Bradavic, kde byla poslána do nebelvírské koleje. Ovšem její zařazení nebylo vůbec lehké. Moudrý klobouk se dlouho rozhodoval, jestli ji má poslat do Nebelvíru nebo Havraspáru. Nebelvír nakonec zvítězil, i když byla McGonagallová skvělou studentkou stejně jako Hermiona Grangerová. Ve svých studentských letech také hrála za famfrpálový školní tým, ale zápas proti Zmijozelu v posledním roce jejího studia ji přivedl ke zlomeným žebrům kvůli faulu zmijozelských. Tento incident přispěl k tomu, že jako ředitelka koleje toužila porazit Zmijozel ve školním famfrpálovém poháru, což je z knih velmi zřetelné.

Obraz mladé Minervy McGonagallové s koštětem v levé ruce a v nebelvírském famfrpálovém úboru. Na čele má letecké brýle.
Minerva McGonagallová ve famfrpálovém úboru. Zdroj: i.pinimg.com

Se skvělými studijními výsledky se Minerva rozhodla pro práci na Ministerstvu kouzel, konkrétně v Oddělení prosazování magického práva. V 18 letech, během letních měsíců strávených s rodinou, poznala Minerva mudlu jménem Dougal McGregor, syna farmáře. Oba si velmi rozuměli a on ji později požádal o ruku, což přijala. Opravdu rychle si ale uvědomila, že by nemohla být šťastná, protože by stejně jako její máma musela skrývat svou totožnost a rozhodla se pro ukončení vztahu. Velmi se kvůli tomu trápila a to ovlivnilo i její práci, jelikož se jí nelíbila nenávist k mudlům, kterou dávali její spolupracovníci najevo. I přes prestižní nabídku na ministerstvu se rozhodla poslat sovu do Školy čar a kouzel Bradavice s tím, že by zde chtěla učit a obratem jí bylo odpovězeno, že může nastoupit na post profesorky přeměňování.

Na levé straně obrázku mladá žena s rozsvícenou hůlkou v pravé ruce, shlíží doprava. Vedle ní je nápis MINERVA & THE WICKED HEIST.
Mladá Minerva z fanouškovského film Minerva and the Wicked Heist. Zdroj: Rona Walter YouTube

Na začátku profesorské kariéry dostala nabídku k sňatku od svého bývalého nadřízeného, Elphinstona, ale tu odmítla, jelikož stále milovala Dougala, který už byl v té době ženatý. Později se McGonagallová stala vedoucí předmětu přeměňování, kolejní ředitelkou Nebelvíru, a také zástupkyní Albuse Brumbála, když zastával pozici ředitele.

Minerva McGonagallová s Brumbálem z 1. dílu
Minerva McGonagallová s Brumbálem Zdroj: harrypotterfanzone.com

V první kouzelnické válce se rozhodla nepřipojit k Fénixovu řádu, přestože bojovala proti Voldemortovi. Snažila se špehovat pro ministerstvo jako kočka a informace předávala bystrozorům. V tomto čase ztratila bratra Roberta, své oblíbené studenty Lily a Jamese Potterovi, a také bývalou lásku Dougala McGregora, který byl zabit i se ženou a dětmi při útoku Smrtijedů na mudly. To ji velmi zasáhlo a přemítala, jestli by tomu zabránila, kdyby si ho vzala.

Portrét mladé Minervy McGonagallové s vlasy v drdolu, zeleným kloboučkem.
Mladá Minerva Zdroj: i.pinimg.com

Po válce pokračovala McGonagallová s učením a po smrti Dougala přijala od Elphinstona nabídku k sňatku. Poté spolu žili v malé chatce v Prasinkách. Po 3 letech společného žití Elphinstone umřel na kousnutí Úponice jedovaté, a tím se z Minervy stala bezdětná vdova. Od té doby už si žádného muže nenašla.

Kresba Elphinstona, který z jedné strany objímá Minervu.
Minerva s Elphinstonem Zdroj: a.wattpad.com

Asi všichni ví, co se s Minervou stalo po příchodu Harryho Pottera do Bradavic (a jestli ne, běžte si to přečíst!), ale možná už nevíte, co se stalo po druhé kouzelnické válce. Ministrem kouzel, Kingsley Pastrorkem, byla oceněna Merlinovým řádem 1. třídy za věrnost Fénixovu řádu a dostala se i na kartičku Čokoládových žabek. Za 4 měsíce po konci války byla oficiálně jmenována ředitelkou Bradavic. V dalším roce úspěšně pomohla složit OVCE těm, kterým to nebylo dovoleno kvůli kampani Ministerstva kouzel pod nadvládou Smrtijedů. Dále zaměstnala Nevilla Longbottoma jako učitele bylinkářství pod vedením Pomony Prýtové a jmenovala ho novým kolejním ředitelem Nebelvíru.

Minerva McGonagallová jako ředitelka
Minerva ředitelkou Zdroj: mobilní Hogwarts Mystery

Tohle byl ve zkratce život statečné a velmi zajímavé ženy, která ve svém životě prožila plno bolesti. I přes to všechno je jednou z nejlaskavějších a nejspravedlivějších žen, které jsme mohli v sáze Harryho Pottera poznat. Přejeme jí tedy jen to nejlepší a ať své narozeniny oslaví s těmi nejbližšími, se sklenkou Máslového ležáku a pořádného kusu dortu.

Zdroje: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Minerva_McGonagall https://mashable.com/article/crimes-of-grindelwald-harry-potter-canon-mcgonagall-age/?europe=true

microsoft project 2019

Turkiš

Mojí oblíbenou barvou je modrá, a možná proto mě Moudrý klobouk zařadil do Havraspáru, i když poslední dobou zjišťuji, že mám v sobě i něco z koleje jezevců. Zatím ještě studuji, ale moje vysněné povolání je zpěvačka a magizooložka.