Také už na vás lezou abstinenční příznaky způsobené nedostatkem prezenční formy fantastické kultury? Pak pro vás máme dobrou zprávu: Už v červenci otevírá Festival fantazie své teleportační brány do světa kouzel, kam se přemístí také Potterfan!

Jestli už máte dost zdlouhavého sezení a zírání do monitorů na akce, u kterých reálně nemůžete být, vypravte své rozbolavělé zadnice a prostě se přijďte bavit! Festival všech fantastických i reálných světů začíná 1. července a potrvá až do 11. července jako tradičně ve vysočinské Chotěboři.

Obrázek má oranžový podklad. Vlevo je bílý nápis "FESTIVAL FANTAZIE" a mezi tím "1.-11. 7. 2021 CHOTĚBOŘ". Vlevo je kresba klukazobrazeného od pasu nahoru v černém tričku s oranžovým logem FF. Na nose má 3D brýle, vlasy má do oranžova, pravou ruku v bok a levou s palcem nahoru směřuje k divákovi, takže je ruka větší.
Logo Festivalu fantazie 2021. Zdroj: festivalfantazie.cz

Vítán je každý fanda všeho nenormálního, ale i toho, co se tváří být normální, ačkoli ve skutečnosti je obsese této normálnosti naprosto nenormální. Ale abychom vám přestali plést hlavy, na své si přijdou milovníci fantasy, sci-fi, filmů a seriálů, knih, virtuálních a společenských her, cosplayů, anime, cizích i domácích kultur, historie ad. Jestliže jste se tedy zbláznili do světa hůlkové magie a stále čekáte na svůj dopis z Bradavic, jste na správném místě!

Takové si pod svá ochranná křídla bere Potterfan, který bude své svěřence provázet bradavickým světem kouzel celkem po tři dny (pátek 2. 7. až neděle 4. 7.). Ani letos nebudou chybět tematické přednášky, workshopy, soutěže a kvízy o ceny, zábavné programy a především stejně naladěná parta kouzelníků a čarodějek, kteří mezi sebe rádi vezmou nejen své známé mazáky, ale i nováčky.

Na fotografii pózuje 9 lidí. čtyři z nich uprostřed mají bradavické hábity. Zcela vlevo stojí dívka s brýlemi, nebelvírským hábitem a připravenou hůlkou ve své pravé ruce. Vedle ní kluk v havraspárském hábitu s hůlkou ve svěšené pravačce. Vpravo od něj dívka v mrzimorském hábitu s napřaženou rukou a hůlkou ukazující na diváka. Vedle ní dívka ve zmijozelském hábitu. Vedle Nebelvírky stojí dvě holčiny bez kostýmů, za čtveřicí stojí dva muži a vedle Zmijozelky jedna dívka, Všichni bez kostýmů.
At už jste zdejší nebo ne, Potterheadi vás vždy rádi vezmou mezi sebe (na fotografii lidé, kteří se mezi sebou všichni neznají). Foto: náhodný kolemjdoucí

Jenže možná právě ty dobré holuby, kteří se na festival rádi vracejí, zarazí informace o pouhých třech dnech s Potterfanem. Pamatují totiž na doby, kdy jich bylo pět až šest. Znamená to jediné, Festival fantazie bude, zrovna tak jako minulý rok, fungovat v post-koronavirovém režimu. Odehrávat se tedy nebude v areálu sokolovny, kulturního domu a kina jako obvykle, nýbrž v Hotelu Fantazie, který je kapacitně omezenější.

Na fotografii je uprostřed podlouhlá budova, jejíž přízemí je převážně zasklené. V prvním poschodí jsou vedle sebe balkóny a na všem vybledlá červená střecha. Napravo i nalevo od hotelu, který stojí na vyvýšeném travnatém kopečku, jsou stromy. V pravém dolním rohu je silnice.
Hotel Fantazie, kde se bude letošní FF odehrávat. Zdroj: hotelfantazie.cz

Samozřejmě se počítá s hygienickými opatřeními, jako jsou větší rozestupy sedadel v přednáškových sálech, měření teploty všem pořadatelům i účastníkům, předkládání čestného prohlášení ohledně zdravotního stavu na recepci. Nemilosrdný ban nejspíš dostanou také oblíbené vratné kelímky a své si také užijí dezinfekční týmy, které se budou starat o sterilizaci všech veřejných prostor, předmětů a možná i účastníků samotných. Organizátorům se navíc budou hodit germicidní lampy z minulého roku, které svým zářením údajně likvidují nepřítele č. 1 – bakterie a viry. Zdá se, že s jejich koupí v minulé sezóně neprohloupili.

Čím vás jistě nepotěšíme, pak tím, že dlouhodobý příběh Harry Potter a roušková sezóna bude pokračovat i nadále. Takže si s sebou ke spodnímu prádlu a kostýmu přibalte nějaké pěkné (vlastnoručně ušité) respirátory, ať je aspoň na co koukat!

Roušky pro inspiraci. Zdroje: vlevo Pottershop.cz, vpravo heroshop.cz

Navzdory těmto neveselým vyhlídkám nakonec ale nebude zas až tak zle. Když se totiž podíváte do programu s anotacemi, který si pro vás naši domácí skřítci přichystali, bude vám na základě vlastního smíchu jasné, že přednášející si z respirátorů hůlky nelámou. Naopak se zdá, že čím více přitvrzuje nepřítel, kouzelníci a čarodějky mu jdou se svou nebezpečnou odpovědí naproti ještě rychleji. Takže jestli vás od příjezdu na festival odlákala vidina potenciálního sdílení fantastického zvířátka COVID-19 s ostatními účastníky, nečtěte dál, protože se vás budeme snažit zviklat.

Začněme výběrem premiérových přednášek. Jestliže jste si někdy lámali hlavu nad tím, jak co nejlépe nadběhnout nějaké fešné Zmijozelce, jak přeložit mudroslovnou havraspárskou řeč, zajděte si na přednášky k Belle. Čtyři její pojednání o každé koleji zvlášť vás totiž zaručeně obeznámí s tím, jak se věci mají, takže otazníky objevující se vám nad hlavou pokaždé, když nechápete, co to ten Mrzimor k čertu vyvádí, zmizí jako pára nad kotlíkem. Na House Pride získáte tedy čtyři „uživatelské příručky“ zdarma.

Na fotografii jsou dva coyplayeři. Vlevo je Bellatrix ve vězenském mundúru a vězenskou cedulí kolem krku. Za řetěz ji z pravé strany tahá Pošuk Moody, který ještě pravou hůlkou na Belallatrix míří.
Abyste věděli, co vás čeká a nemine na přednáškách s Bellou a FildasKirkem (z FF 2020). Foto: Acalanthi

Zmínili jsme už čekání na dopis z Bradavic, které se patrně protáhne až do doby, kdy zatoužíme po Kameni mudrců. Bradavice zjevně nejsou tou nejlepší školou čar a kouzel pro ty z nás, ke kterým se poštovní sova ještě nedostala. Možná je na čase porozhlédnout se po jiné (škole, nikoliv sově). Vydejte se proto s Hanetkou po Kouzelnických školách celého světa a zodpovězte si vážnou otázku: Stříbranov – je lepší než Bradavice?

Jste-li milovník nejen Harryho Pottera, ale i historie, přijďte na přednášku Kouzelníci v mudlovském světě od Hany an, která vám představí známé osobnosti mudlovské historie. Pokud ovšem rádi pátráte po nebeských příbězích v nočních souhvězdích, mohla by vás zajímat Fantastická zvířata ve hvězdách od Acalanthi. Jestliže jste někdy přemýšleli o tom, jak se stát bystrozorem, přijďte podebatovat o Bystrozorech, jejich výcviku a práci s FildasKirkem. A nejen milovníci hudby se pobaví u HP hudebních coververzích, které si poslechnete s E-Wan a Hanou an. Nalákat vás můžeme také na pořady od legendární vypravěčky Tess, přicházející se zábavnými tipy Jak nenapsat Mary Sue a Zlatým fondem špatných českých fan-fiction.

Na fotografii je přednáškový sál, vymalovaný červenou barvou. V ústředním poli je promítací plátno, na němž je bradavický znak. Před plátnem stojí přednášející Thomas, který si drží plexisklo před obličejem. Před Thomasem je sedící publikum.
Jak bezpečně přednášet – s přenositelným plexisklem je to hračka! (Z FF 2020). Foto: Acalanthi

Abyste si mohli z festivalu přivézt nejen hezké vzpomínky, ale také vlastnoručně vyrobený suvenýr, nabízíme vám i několik workshopů. Můžete si s námi vyrobit Kolejní náramky pomocí kumihimo techniky, stylovou šperkovnici v Krucáncích a Kaňourech, mini papírové obdoby Potterovských knížek na Harry Potter a… mini knížečky nebo šité přáníčko s vaším kouzelnickým patronem (Patronovo přání).

Na fotografii se kutí. Je zde stůl, na kterém jsou výtvarné potřeby, hlavně jsou zde vidět plátěné tašky a na nich natištěné obrázky s fantastickými zvířaty. . Okolo stolu jsou vidět ruce vyrábějících.
Tady se kutí! Workshop na plátěné tašky (z FF 2019). Foto: Acalanthi

Když už jsme u workshopů, rádi bychom vám představili také program z temné mozkovny naší redakce. Na chvíli redaktorem na Potterzone CZ je workshop, na kterém bychom rádi dali příležitost všem kreativním duším, v úvodu jim poskytli novinářské tipy k psaní internetových článků o Harrym Potterovi a nakonec bychom si společně rovnou na místě jeden takový zkusili napsat. Nejlepší články poté reálně vydáme na našem internetovém portálu Potterzone CZ. Naučte se s námi prodat své nápady na články! Na případné zájemce se už teď těšíme.

Plakát na čtverečkovaném podkladu má na vrcholu uprostřed logo "Potterzone, místo nejen pro mudly" pod ním více vlevo "Tipy na webové články o HP". Pod tím Mnohem větším písmem "Na chvíli redaktorem na Potterzone CZ". Opět pod tím je obrys brku, jehož hrot směřuje doprava na další nápisovou upoutávku: "Nejlepší články půjdou na web!" Úplně dole v černém pruhu je bílým písmem napsáno "Pátek 2. 7. od 17:00, Velký sál I".  Sem tam jsou na plakátu barevné ozdobné šmouhy a tečky v pastelových barvách modré a růžové.
Hřejeme si polívčičku aneb upoutávka na náš workshop.

Pokračujme ve festivalové nabídce. Pokud vás lákají kvízy, doporučujeme vám ještě v rychlosti spořádat všechny knihy o Harrym Potterovi, neboť se jim bude věnovat většina otázek v pořadech: Jsi pravý „Potterhead“? No2; Kdo to řekl? Knižní verze a Knižně filmový, filmově knižní HP kvíz s filmovou příměsí.

Na závěr ještě zmiňme dva zábavné programy na večer, které nahradí televizní Večerníčky. Městečko Prasinky jsou už osvědčenou společenskou hrou, při které se každý hráč promění v jednu z Potterovských postav, jíž se snaží co nejlépe zahrát. Jenže kdyby to tak bylo všechno! Cílem je u toho zůstat naživu, protože Smrtijedi nikdy nespí. A bystrozoři také ne… merlinužel, i oni jdou přes mrtvoly, když chytnou slinu – totiž stopu!

Na fotografii je zachycena třída, ve které je kruh lidí sedících na židlích. Nad nimi je plátno k promítání.
Tady se hraje Městečko Prasinky (z FF 2020). Foto: Roman Randalf Kresta

Naštěstí si pak můžete oddychnout u zábavně laděného interview Freyi s moravským přízvukem a Bellou s geniálně praštěnými nápady, které autorka uplatňuje ve svých veřejně dostupných fan-fikcích. Vážně i nevážně o psaní a trochu více vážněji u autorského čtení v pořadu Nápady nerostou na stromech.

Tolik a ještě více na vás čeká na letošním Festivalu fantazie v trochu úspornějším vydání. Snad ještě teď neváháte o svém příjezdu? To bychom se na to tedy ještě podívali. Co kdybychom vás zasáhli dávkou inspirace z našich článků o starších ročnících Festivalu fantazie (2018, 2019, 2020) nebo video-reportáží od naší redaktorky Niky? Opovažte se odolat! (Odkaz na video vás přesměruje na FB stránky).

Na fotografii je velká skupina lidí připravená k focení. Většina z nich má kostým. Uprostřed se nejvíce vyjímá sedící Zlatoslav Lockhart v sametově modrém kostýmu a plášti. Za ním je zleva Seraphina Picqueriová, Molly Weasleyová, nebelvírská famfrpálistka, Voldemort a Bellatrix Lestrangeová. Na kraji vlevo je Smrtijed a profesorka Trelawneyová. Na kraji vpravo profesorka Prýtová. Vlevo dole je stříbrné logo Potterfanu.
Potterfan na Festivalu fantazie 2018. Zdroj: Potterfan FB

Tak nechte online meetingy doma a vezměte svého vlastního člověka za zábavou, kterou můžete sami vytvářet! Život totiž netvoříme na židlích. A my vás vezmeme do světa kouzel. Těšíme se na vás!

Časový harmonogram programů od Potterfanu.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..