Každý ví (nebo předpokládá), že veškeré rekvizity i zákulisí potterovských filmů byly ve své době realizace střeženy stejně dobře jako Azkaban. Tudíž, objeví-li se nějaká filmová rekvizita k prodeji, je to vždy senzace. Když se ale ohlásí prodej 67 různých rekvizit – od kostýmů po informační pamflety a mnoho dalšího – je to sen každého sběratele.

Logo Hanlinovy aukční služby: obrys postavy s bičem - patrně Indiana Jones - a nápis Hanlin´s Auction Service.
Logo Hanlinovy aukční služby. Zdroj: hanlinsauctionservicedotcom.wordpress.com

Právě taková aukce, zprostředkovaná Hanlinovou aukční službou z USA, proběhla online v sobotu 12. září v 11 hodin dopoledne východoamerického času (tzn. v 17 hodin odpoledne středoevropského času). Prodávány byly předměty z různých potterovských filmů a z prvních Fantastických zvířat, přičemž u některých unikátních předmětů se již před aukcí objevovaly nabídky v hodnotě mnoha tisíc dolarů. O jaké předměty se jednalo?

Hůlky
Je obecně známo, že během natáčení museli herci vždy ráno obdržet své hůlky a na konci natáčecího dne je zase odevzdat, aby se neztratily. K úžasu všech se prodávaly hned tři známé hůlky: Voldemortova hůlka, hůlka Bellatrix Lestrangeové a hůlka americké ministryně kouzel, Seraphiny Picqueriové.

  • Voldemortova hůlka
  • Seraphinina hůlka
  • Bellatrixina hůlka

Voldemortova hůlka měla na začátku aukce nejvyšší vyvolávací cenu: 6 250 $. Po několika příhozech se její konečná cena vyšplhala na 9 840 $. Nicméně ani zbylé dvě hůlky na tom nebyly špatně (přestože se Voldemortově hůlce prostě nemohou rovnat). Bellatrixina hůlka začínala na rovných 2000 $ (a za tuto částku se také nakonec prodala) a Seraphinina hůlka na 1 200 $ (i cena této hůlky se vydražila za počáteční cenu).

Další rekvizity
Hůlky nebyly jedinými cennými předměty, prodávanými na aukci. Zlatonka užitá při natáčení prvních dvou filmů měla hodnotu 1 000 $ a očekávalo se, že dosáhne dvojnásobku. Takže není divu, že všechny překvapila její konečná cena ve výši 3500 $.

  • Zlatonka bez křídel (filmová rekvizita)
  • Harryho dopis z Bradavic (z Kamene mudrců - "dopisy od nikoho")

Mezi další předměty, u nichž se očekávalo dosažení hodnot v rozmezí 500 – 700 $, se řadí těžítko se znakem KOKUSy a dopisy, které Harry obdržel v Kameni mudrců (a jež mu Dursleyovi zabavili).

Kostýmy
Za velké trháky jsou považovány kostýmy herců. Konkrétně se jedná o dva bradavické svetry, z nichž jeden nosil Daniel Radcliffe. Druhý je sice označován jako nebelvírský, avšak odborné oko Potterheada usuzuje, že se jedná o mrzimorský.

  • svetr uniformy, v které měl (údajně) natáčet Daniel Radcliffe
  • Mrzimorský svetr uniformy

Na jednom z nich je však připevněna cedulka s nápisem „Daniel 3“, což naznačuje, že jej Dan během natáčení nosil. Zda se však jedná o ten jistě nebelvírský svetr, či onen zdánlivě mrzimorský, se neví.

Umění
Fanouškům plakátů se na aukci dostalo příležitosti poprat se o obaly nechvalně známých produktů z produkce Kratochvilných kouzelnických kejklí, jakožto i o některé stránky z časopisu Jinotaj.

Plakát inzerující produkt Kratochvilných kouzelnických kejklí: Fred Weasley's Basic Blaze Box ("Fredova krabice základního ohňostroje").
“Fredova krabice základního ohňostroje” (?). Zdroj: icollector.com

Cena různých popisků, cedulek a plakátů týkajících se Kratochvilných kouzelnických kejklí se pohybovala v rozmezí 50 – 500 $ a většina se za tuto cenu i prodala.

Pomůcky filmového štábu
Ne všechny prodávané věci byly určeny k užití před kamerou. Ke zlatým hřebům této aukce patřily pomůcky natáčecího štábu. Typickým příkladem jsou nákresy scén, trička štábu nebo identifikační karty.

Nákres scény bradavických pozemků (půdorys / technická mapa).
Náčrt bradavických pozemků. Zdroj: icollector.com

Nákresy se týkají mnoha scén z různých HP filmů – od pavilonu plazů a bradavických exteriérů (z Kamene mudrců) až po Zapovězený les z posledních filmů. Cena se zde pohybuje v rozmezí 50 –  200 $. Většina prodaných nákresů nepřekročila toto cenové rozpětí až na dvě výjimky, u nichž se jejich prodejní ceny vyšplhaly k 500 $. Jednalo se o nákres bradavické vstupní síně a nákres bradavických pozemků – obojí z Kamene mudrců.

Reklamní předměty
Před premiérou filmů v kinech zasílají studia různým žurnalistickým společnostem reklamní balíčky. Ty obsahují informace a obrázky vhodné k použití do různých médií. Aukce nabídla k prodeji i reklamní balíček pro VHS a DVD vydání Kamene mudrců a promítání Vězně z Azkabanu v kinech.

2 lístky na speciální promítání filmu Vězeň z Azkabanu pro členy tisku. Na lístku jsou z nějakého důvodu zajímavě zvýrazněny oči Harryho/Daniela (modré), Hermiony/Emmy (hnědé) a Rona/Ruperta (zelené).
2 lístky na speciální promítání Vězně z Azkabanu pro členy tisku. Zdroj: icollector.com

To nejlepší na konec
Předmětem největšího zájmu byla bezpochyby knižní kopie Fantastických zvířat, která je podepsána šesti herci z HP filmů. Podpisy v knize patří Danielu Radcliffeovi, Rupertu Grintovi, Matthewovi Lewisovi, Tomovi Feltonovi, Josuhovi Herdmanovi (Goyle) a Jamie Waylettovi (Crabbe). Tento skvost stál jeho nového majitele (nebo majitelku) 1 107 $.

Ne všechny předměty se prodaly, avšak v současné chvíli již není možné provádět žádné příhozy. Informace o aukci se k nám dostala bohužel příliš pozdě.

Zdroj: https://www.mugglenet.com/2020/09/voldemorts-wand-and-golden-snitch-among-harry-potter-and-fantastic-beasts-production-items-up-for-auction/
https://www.icollector.com/Hanlin-s-Hollywood-Memorabilia-Auction_as67454_p2

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..