Maličká osoba velkého formátu, to je Filius Kratiknot. Snadno přehlédnutelný učitel kouzelných formulí a ředitel havraspárské koleje, který pravidelně trpí v Hagridově přítomnosti.

Fotografie profesora kouzelných formulí, stojícího o violoncella, o něhož se opírá pravou rukou, v níž drží hůlku.
Profesor Kratiknot v celé své výšce. Zdroj: harrypottter.wikia.com

Filius Kratiknot se narodil dne 17. října nejpozději roku 1958 (přesný rok není znám, rok 1958 se objevuje jen na Harry Potter Fandom) do velmi netypické kouzelnické rodiny. Jeho předci byli skřeti a tato skutečnost měla velký vliv na jeho zevnějšek.

Fanart hlavy profesora Kratiknota ve starším věku.
Profesor Kratiknot. Zdroj: hp-lexicon.org

Přestože byl Kratiknot od první chvíle odsuzován okolním světem, toto své břímě nesl velmi dobře. Je nutno dodat, že Moudrý klobouk dlouho uvažoval, jestli ho pošle do Havraspáru nebo do Nebelvíru, a jak jistě všichni víme, zvítězil Havraspár. Proto není žádným překvapením, že byl vzorným studentem.

Během svého studia se pokusil navázat kontakt s Šedou dámou a zjistit, kde by mohl být diadém Roweny z Havraspáru, ale marně. Nevěděl totiž, že už ve 40. letech toto tajemství odhalila Vy-víte-komu.

Profesor s pozdviženou hůlkou a vznášejícím se bílým pírkem.
Profesor Kratiknot při výuce kouzelných formulí (Kámen mudrců). Zdroj: harrypotterfanczech.fandom.com

Kratiknot nebyl špičkou jen na kouzelné formule. S velkou pravděpodobností exceloval také v obraně proti černé magii, jelikož dosáhl titulu Mistra souboje. Tím ovšem jeho specializace nekončí. S nadšením se snad dodnes věnuje školnímu sboru, jehož vystoupení bychom mohli vidět ve třetím díle, kdyby nebylo vystřiženo.

Profesor Kratiknot diriguje školní sbor. Zdroj: RoNaLDiCa08 YouTube

Ani cvičením synchronního kvákání žab náš malý profesor nekončí. To on stál za očarováním klíčů na cestě ke Kameni mudrců a během bitvy o Bradavice se bez váhání vrhl na pomoc s ochrannými kouzly okolo hradu. Neutekl ani v případě, kdy se tváří v tvář střetl se Smrtijedem Yaxlem. Moudrý klobouk se nespletl, Filius Kratiknot by zapadl i do Nebelvíru.

Maličký profesor při obraně Bradavic. Zdroj: film Harry Potter a relikvie Smrti, 2. díl.

Po válce se nevzdal svého místa profesora v Bradavicích a společně s ředitelkou, Minervou McGonagallovou, pomáhal v nově zřízené pracovní Skupině pro statut tajemství. Také daroval svou osobní komentovanou kopii Knihy kouzel a zaklínadel těm členům, kteří tento kouzelný předmět učí.

Profesor Kratiknot sedící na zeleně polstrované židli s rukama na stole, v jedné drží pohár s nápojem.
Profesor Kratiknot hoduje ve Velké síni. Zdroj: harrypotter.fandom.com

Přestože nevíme kolikáté narozeniny tento malý velký profesor slaví, nezabrání nám to v tom, abychom mu společně popřáli. Spoustu zpěvavých studentů, šikovných žabiček, minimum soubojů a hlavně už žádné Hagridovy vidličky v ruce.

Všechno nejlepší, pane profesore!

V pozadí tři velké vánoční zasněžené stromky. Před nimi orchestr a v popředí dirigující profesor Kratiknot.
Filius Kratiknot diriguje orchestr na vánočním plese. Zdroj: film Ohnivý pohár

Na článku spolupracovala Cass.

Zdroje: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Filius_Flitwick
https://www.postavy.cz/filius-kratiknot/

office 2013

Chaz

Jsem hrdý člen nebelvírské koleje. Dobrodružství je mé druhé jméno. Rád se vrhám do dobrodružství po hlavě. Kolik jsem jen dostal od ředitelky McGonagallové školních trestů například za vstup do Zapovězeného lesa anebo do oddělení s omezeným přístupem...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..