Kdo je velkým fandou nějakého fandomu, nadšenec do sportu nebo nachází velkou zálibu v dalších, jiných oblastech lidského vědění (historie, zeměpis a cestopis…), možná někdy uvažoval o účasti na pubkvízu. Že nevíte, co to je?

Mudlovská technologie byla pro tuto událost vybavena odstíněním magie. Foto: FildasKirk

Nuže dobrá, vysvětlím: to se takhle sejde parta lidí, která sdílí tento zájem, vytvoří tým a jde na místo, kde se pubkvíz pořádá (obvykle hospůdka, proto pubkvíz – pub=hospoda). Zde soupeří proti jiným týmům ve znalostech (a někdy nejen znalostech) z daného tématu. Vítězný tým vyhrává kromě slávy obvykle nějakou hodnotnější drobnost, hlavní je ovšem účast a zábava (ovšem jsou i pomalu poloprofesionální hráči, kteří pubkvíz berou ve vší vážnosti).

Fotka interiéru budovy Endorfin. Na stěně zvláštní obrazec moderního umění v jehož středu je červenohnědý "flek" se žlutým podsvícením v tvaru hodně vzdáleně připomínajícím skokana při skoku dalekém (hooodně vzdáleně). Od tohoto středového obrazce jdou troj-čtyřúhelníkové geometrické obrazce, některé podsvícené bíle, některé žlutě, některé bez podsvícení. Vytváří dojem světelných paprsků / výbuchu. Na podlaze jsou jako výzdoba akce kufry se znakem bradavic a po straně je na kulatém stolku Moudrý klobouk.
https://www.facebook.com/showmustgooncz/photos/894238067583444

V našem případě jsme byli pozváni do pražského Endorfinu, klubu s únikovými hrami, který ale nabízí své prostory i pro jiné akce. V úterý a ve středu 28.-29.5. to byl právě Harry Potter pubkvíz. Atmosféra zde je velice příjemná a pořadatelé si dali opravdu záležet, aby se u nich každý Potterhead cítil jako ve své společence. Výzdoba byla pojata ve stylu Bradavic – nechyběly ministerské vyhlášky a na toaletách (pánských, mimochodem) strašila Ufňukaná Uršula. Nápoje a občerstvení byly pojmenované podle postav a lektvarů, takže jste si mohli objednat třeba takový mnoholičný lektvar nebo nápoj lásky (něco na tom možná i bude, po pár sklenkách se člověk může zamilovat i do obludného obludária *nevyzkoušeno*).

Fotka hlavní místnosti budovy Endorfinu. Na fotce je několik čtvercových stolů s lidmi usazenými okolo. Na stolech je občerstvení. Většina lidí je v tématických Harry Potter kostýmech. Jsou zde studenti, paní Weasleyová, profesorky Prýtová a Trelawneyová. Na stěně je promítací plátno a v pozadí na pravé části fotky je pult moderátora.
https://www.facebook.com/showmustgooncz/photos/894238184250099/

V úterý 28.5., kdy jsme se klání účastnili i my, bylo celkem 8 týmů – všechno velcí Potterovští nadšenci a znalci. Svoji čest hájil i Potterfan, který měl na místě taktéž malý prodejní stánek. Za účast v kostýmu ze světa Harryho Pottera bylo něco málo bodíků navíc (0,2 bodu za osobu v kostýmu pro tým). A otázky? Něco byly klasické vědomostní záležitosti. Třeba: „Kterou čtrnáctiletou postavu hrála čtyřicetiletá Shirley Hendersonová?“ (Ufňukaná Uršula). Jiné otázky ovšem vyžadovaly opravdu důvtip a odhad – kdo by to byl řekl, že slovo dobby používali dříve v Anglii jako synonymum pro kouzelného skřítka, který přes noc pomáhá doma? Jistě, zpětně to zní logicky, ale když jde do tuhého a pracují nervy s adrenalinem, co zní logicky, může snadno zůstat nevyslyšeno.

Mají-li hájit svoji čest ve znalostech, mohou spolupracovat i Harry Potter a profesorka Umbridgeová… nebo se alespoň pokoušet na mudlech vydělat nějaký ten Galeon. Foto: FildasKirk

Ne všechny otázky byly ovšem vědomostní. Je také třeba dobře znát svůj tým. Víte jakého mají členové vašeho týmu patrona? Se kterou postavou se ztotožňují, či mají nejvíce v oblibě? Co jejich oblíbené kouzlo? Víte vůbec, do které koleje patří? Za shodu týmu a vybraného zástupce v těchto bodech byly také body navíc. A co praktické dovednosti – zvládli byste v kůži profesorky Trelawneyové hrát famfrpál a trefit se do branek i s jejími brýlemi s čočkami jako dna od sodovky? Ano? Připište si další body!

Fotka zabírající jeden ze stolů. Stůl vlastně tvoří 2 čtvercové stoly, sedí u něj 6 lidí, vše dámy. Některé v kostýmu, některé ne. Na stole mají drinky, mobily a propagační materiály. O něčem se radí a diskutují.
Hmm, je Pepa v Nebelvíru nebo Zmijozelu? https://www.facebook.com/showmustgooncz/photos/894235110917073
Fotka z hlavní místnosti budovy Endorfinu. V čelní části místnosti je improvizované brankoviště famfrpálového hřiště. Fotograf fotí skrz jednu z obručí. Jeden ze soutěžících se právě připravuje k hodu a je v typické baseballové póze. Na obličeji má silné dioptrické brýle ve stylu profesorky Trelawneyové. Jeho kolegové z týmu ho podporují po jeho levici. Po jeho pravici vše komentuje moderátor a fotí druhý fotograf. Rozhodčí, profesor Snape, stojí mezi střelištěm a obručemi, vpravo od linie střelby. Za profesorem je na levém kraji fotky vidět "mobilní Příčná ulice", mobilní prodejní stánek Pottershopu. Ostatní soutěžící vše sledují z pravé části fotky.
Famfrpál si někteří pletli s baseballem. A míč zase s potloukem, jak může dosvědčit boule na čele fotografa. https://www.facebook.com/showmustgooncz/photos/894240474249870

V tomto duchu se nesl celý večer, ale každá soutěž má svoji cílovou rovinku. My proto gratulujeme týmu Holky z Marsu k jejich vítězství a těšíme se na další klání, na kterém, doufáme, uvidíme i vás! Pubkvízy se čas od času opakují, takže věříme, že nebude trvat dlouho a bude opět možné poměřit síly našich šedých buněk mozkových. A pokud vás pubkvíz neláká, pořád můžete Endorfin navštívit a zkusit jejich únikovky, které jsou žánrově velice rozličné: Titanic, Star Wars, Freddy Krueger a další. Pořadatelům děkujeme za zábavný večer a slibujeme, že příště budou potřebovat boty na raketový pohon, protože budeme mnohem lépe připraveni a naše odpovědi budou bleskem připraveny k odevzdání!

Největší hvězdou večera byl ovšem maskot týmu Pottercamp, „Tesák“ Čejs. Foto: FildasKirk

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..