Čtveřici oslavných dnů hrdosti završuje v úterý 23. března Havraspár. Někteří by mohli říci, že to nejlepší přichází na konec, ale pozor na aroganci, ke které mohou havraspárští inklinovat! Ne, to se spíše řídí „odvěkým“ mottem kouzelníků: „Čaroděj nikdy nechodí pozdě. Ani moc brzo. Přichází tehdy, kdy chce.“ A uznejme, odtrhnout se od nějaké moudré bichle, není vůbec snadné.

Anime fanart zobrazující náhodného studenta Havraspáru. Student je na obrázku dvakrát. Jednou v popředí v pravé části obrázku, kde se dívá na diváka, v levé ruce, kterou má položenou na břiše, drží knihu a v pravé ruce, jenž je zdvižená před ním, hůlku. Je oblečen do filmové verze uniformy. Zbývající většina obrázku zobrazuje knihovnu. Podél stěn jsou police s knihami, v pozadí dveře. V levé části obrázku v popředí je velký stůl za nímž sedí tentýž student a studuje knihu. Osvětlení mu tvoří pětiramenný svícen. Na poličce za ním jsou Lenčiny strašibrýle.
Zdroj: deviantart.com, autor: mimamuAO3

Když už je tedy ten Havraspár na scéně, co od něj lze očekávat? Dejte si nohy na stůl, pohodlně se opřete, nastražte uši a připravte mozkové závity. S Havraspárem se totiž můžete dostat do dlouhé debaty. A to na řadu témat. Může to být filozofie, věda, umění, společnost… zkrátka se můžete bavit o spoustě věcí. Havraspárští jsou především typičtí jejich zvídavostí. A když už o něčem něco neví, pak – pokud jim dané téma není vyloženě proti srsti – si o něm určitě něco zjistí.

Fanart, na kterém je v levé části obrázku orlí hlava, dívající se na diváka. Pozadí je modré. V horní části obrázku je bílým písmem citát od Roweny z Havraspáru: "Vědět, jak nejlíp na to, je nad všechno světa zlato."
Zdroj obrázku bez textu: deviantart.com, autor: LuxDani

Jiní Havraspáři mohou spíše preferovat odstup a tiché pozorování. Rádi si udělají úsudek po zevrubné analýze faktů. A stejně jako orel, jejich kolejní zvíře, když si myslí, že je pravá chvíle, vrhnou se do akce. Byl-li jejich úsudek správný, pak jsou velice často úspěšní v čemkoliv, do čeho se pustili.

Nabízí se myšlenka, že Havraspáři tedy pouze studují, pozorují anebo analyzují. Ale Havraspár je znám pro svoji moudrost, nikoliv pro vědecké nasazení. A nežít ničím jiným než jen prací, by nebylo příliš moudré. Proto si Havraspár nalezne také čas na zábavu. Někomu může vyhovovat zábava spojená s prací, někdo zase preferuje přemýšlet a vymýšlet u nějaké zábavy. Klíčové nicméně je, že Havraspáři nemusí být jen nudnými vědátory.

Fanart zobrazující havraspárskou společenskou místnost v noci. Vidíme klenutý strop v provedení noční hvězdné oblohy, vpravo je krb a nad ním hodiny, před krbem kulatý stůl a křesílka. Uprostřed vzadu je socha Roweny z Havraspáru, nalevo od ní velký globus, malý stolek a hvězdářský dalekohled. Vlevo je okno, skrz něhož je vidět polojasná noční obloha s úplňkem. Před oknem je stůl, na němž jsou položeny knihy. Stěny vzadu jsou obložené policemi na knihy, které jsou plné. Přes obrázek je nápis "Studenti a absolventi:" Pod kterým jsou dva sloupce jmen. Pod slovem studenti je výčet "Lenka Láskorádová, Cho Changová, Penelope Clearwaterová, (Ufňukaná) Uršula Warrenová a Michael Corner." Pod slovem absolventi je tento výčet jmen: "Filius Kratiknot, Helena z Havraspáru, Garrick Ollivander, Millicent Bagnold a Zlatoslav Lockhart."
Zdroj obrázku bez textu: screenrant.com

Takoví jsou i někteří členové havraspárské koleje. Ne všichni byli totiž těmi stereotypními studenty s vynikajícími akademickými výsledky. Spousta z nich vynikala pouze v určitém odvětví magie. Ale v těchto odvětvích pak byli opravdu vynikající a věděli o něm mnohé. Určitě bychom u nich našli i další havraspárské vlastnosti, jimiž jsou: důvtip, učenlivost, moudrost, empatie, inteligence a kreativita.

V Havraspáru chytrost zas
bývala první ctnost.

Píseň Moudrého klobouku, Harry Potter a Ohnivý pohár

Pravý Havraspár proto věří, že vždy může být přínosem, a být tedy hrdý jak na svoji kolej, tak i sám na sebe.

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..