Přestože si byli Fred a George tak podobní, že je občas ani jejich rodiče nedokázali rozeznat od sebe, a málokdy jsme viděli dvojčata odděleně, pořád jsou to dva lidé, kteří jsou možná odlišnější, než si myslíte.

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Fred byl častěji zmiňován

Fred Weasley byl v knize zmíněn více než devětsetkrát což je skoro o dvě stě zmínek více, než jeho bratr (George byl zmíněn sedm set třicet jednou). Pro mnohé to může být matoucí, ale je to dané tím, že Fred byl z bratrů tím, který byl společenštější a v určitém slova smyslu toho udělal víc – tedy že to byl vždycky on, kdo udělal první krok, zatímco George ho následoval. Nakonec, říkáme Fred a George a ne George a Fred. J. K. Rowlingová v souvislosti s tím v jednom z rozhovorů vysvětlovala, proč se rozhodla zabít právě Freda: „Vždycky jsem věděla, že to bude on, ale nikdy jsem nedokázala přijít na to proč.“

Zároveň však dodala, že si dokázala domyslet, že by čtenáři očekávali spíše zabití George, takže zabití Freda jakožto toho hlučnějšího bylo trochu větším „překvapením“.

Illustration of Fred Weasley from the second Order of the Phoenix infographic
Fred Weasley. © JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

George byl lepší odrážeč

Přestože byli oba dva bratři skvělými hráči a nepostradatelnými posilami nebelvírského famfrpálového týmu, v knize je George častěji zmíněn v souvislosti s tím, že odpálil Potlouk. Zdá se tedy o něco agresivnějším, pokud se ocitne na hřišti, a prokazatelně jednou využil hry také k tomu, aby „ventiloval své pocity“, když zasáhl zmijozelského odrážeče Potloukem přímo do obličeje, za což mu byl samozřejmě odpískán faul. Měl také dobrou mušku, co se týkalo házení sněhových koulí. Agresivita tedy Georgeovi nescházela, avšak pro post odrážeče je to jistě žádoucí vlastnost – jestli ne přímo nutná. Když se to ale vezme kolem a kolem, je to trochu podivné, jelikož mimo hřiště byl George vždycky ten soucitnější.

Fred and George infographic image carousel
Fred Weasley. © JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Fred byl podněcovatelem

Kdykoliv dvojčata něco vyvedla, byl to Fred, který to vše začal. Například když Ron s pomocí Freda a George v druhém díle vysvobodil Harryho ze Zobí ulice, byl to Fred, kdo řídil létající Ford Anglia. Na triko si ale vzal i daleko menší lumpárny. Například, když vypustil salamandra z učebny Péče o magické tvory, aby ho mohl nakrmit Raubířskými rachejtlemi, nebo když „omylem“ upustil  karamelku Jazyk jako jelito přímo před Dudleyem. Byl to také Fredův nápad, použít Postaršovací lektvar, aby mohli společně s Georgem hodit své jméno do Ohnivého poháru, a byl to Fred, kdo jako první překročil Věkovou hranici. A nakonec – byl to Fred, kdo odmlouval Umbridgeové a kdo inicioval „nálet“ na tuhle všemi nenáviděnou čarodějku.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

George žehlil následky

Možná že Fred byl tím nebojácnějším, ale George tady byl vždycky pro to, aby věci dal zase do pořádku. Obě dvojčata byla nepopiratelně charismatická, díky čemuž jim plno věcí prošlo, ale byl to George, kdo byl veřejnou tváří jejich kouzelnických kejklí, a byl to on, kdo byl rafinovanější a schopnější diplomatického jednání. Mimo jiné měl také na svědomí dopis Ludovi Pytlounovi, který upravil tak, aby žádné ze slov neznělo příliš urážlivě. Byl to on, kdo si uvědomil, proč se chce Hermiona dostat do bradavické kuchyně, a byl to George, kdo byl schopný dostat z prefekta nové heslo do společenské místnosti.

Illustration of George Weasley from the Dumbledore's Army infographic
George Weasley. © JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

George byl více okouzlující, ale Fred byl vtipnější

Fred byl schopný chrlit vtipy a hlášky jako na běžícím páse a z obou dvojčat to byl on, kdo rád imitoval a posmíval se svým sourozencům (například když si Fred neustále utahoval z Percyho povýšeneckého chování, jakmile se stal prefektem). George se samozřejmě ihned přidal, ale zároveň si dával pozor na to, jaké žerty si z Percyho tropí. Na druhou stranu, George byl ten soucitnější, takže když Fred škádlil Rona poté, co Prašivka „umírala“, a říkal, že bude lepší, když to bude mít rychle za sebou, George Ronovi připomněl, že si na ni přece vždycky jenom stěžoval.

Fred and George inside Weasley Wizard Wheezes.
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Fred mluvil jako první a George vysvětloval

Když si procházíte všechny knížky, uvědomíte si, že Fred byl skutečně tím, kdo vždycky inicioval konverzaci, ať už se jednalo o vtip nebo uštěpačnou poznámku. To on byl tím hlavním „hercem“ a tím, kdo vždycky zaujal veškerou pozornost. Georgeovou přirozenou rolí bylo poté vysvětlit, co jeho bratr myslel, a všechno dopodrobna rozebrat. Stalo se tak například ve třetím díle, když dvojčata předávala Harrymu Pobertův plánek a George Harrymu vysvětloval, jak jej používat. Právě proto, i když měl Harry blízko k oběma bratrům, s Georgem vedl delší konverzace, protože mu vysvětloval věci, kterým Harry nerozuměl, nebo plány, které měla dvojčata do budoucna.

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Přeloženo z: https://www.pottermore.com/features/differences-between-fred-and-george-weasley

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.