Na pergamenu je velkým písmem napsáno "Škola z Havraních škol", pod tím menší "Soukromá čarodějnická škola" Nalevo od nápisu je obrázek tří na sebe naskládaných knížek. Napravo jsou také tři na sebe naskládané knížky a na nich sedící havran.

Vítejte ve Škole z Havraních hor, která zve nové kouzelníky k zápisu do studia! Tato škola funguje jako facebooková skupina, která vytváří své učebny pomocí dalších podskupin. Dala by se s přimhouřenýma očima přirovnat k vysoké škole, kde si studenti přečtou přednášku a poté zpracovávají zadané úkoly (které obvykle nejsou příliš časově náročné, stačí k tomu několik desítek minut až několik hodin za měsíc, v závislosti na tom, kolik předmětů naráz chcete studovat).

Školu z Havraních hor založila před třemi roky slovutná čarodějka Gveneiblin von Wido, mezi přáteli známá prostě jako Gven. Havraní hory si vybrala pro jejich relativní odlehlost od přelidněných oblastí a zároveň pro jejich mystickou atmosféru, která skýtá klid pro studium a možnost si prakticky procvičit mnoho kouzelnických dovedností.

Gven se rozhodla žáky rozdělit do tří kolejí: Kolej moudré sovy, Kolej mazaného lišáka a Kolej chytrého vlka. Dále ve škole nechala vybudovat sborovnu, studentský klub, velkou knihovnu, ošetřovnu, učebny jednotlivých předmětů a samozřejmě i rozlehlou zahradu a astronomickou věž.

Nově příchozí studenti jsou zařazeni do kolejí a stávají se žáky prvního ročníku. Mohou si vybrat z mnoha předmětů; na škole učí profesoři aritmagii, bájná zvířata, botaniku, čarodějnickou literaturu, čarozeměvědu, drahé kameny, formule, jedy a protijedy, magii Ze-mě, mytologii, společenské chování, stromovědu a symboliku. Do příštího školního roku se chystají předměty astronomie, hvězdopravectví a spellogie. Profesoři jsou vesměs přívětiví, někteří při přednáškách dokonce nabízejí občerstvení vlastní výroby, ba i bručoun Adalwolf je v jádru dobrák, i když to mistrně skrývá. Nu, když se někdo celý život zabývá jedy, asi nelze úplně čekat, že bude jako med.

Na obrázku jsou naaranžované na sebe tři listy s textem. Mezi texty jsou obrázky. Na zadním listu v pravém rohu je vidět malý černý kotlík na tmavomodrém pozadí. Na prvním listu je vidět prostředí skleníku a pět podivných potvůrek v něm.
Studenti mají na výběr z velké nabídky předmětů. Zdroj: Škola z Havraních hor

V některých předmětech se studenti dozví reálné informace, které by byly užitečné i pro kdejakého mudlu, jiné jsou zaměřené jen na fakta známá pouze kouzelníkům (například bájná zvířata) a třetí skupinu tvoří předměty smíšené, například botanika je rozdělená na část věnovanou skutečným bylinám a část se zabývá magickými rostlinami.

Přednáška na dané téma (v psané podobě) se v učebně objeví vždy v první polovině měsíce. Zakončena je otázkami a úkoly k vypracování. Studenti pak mají dva měsíce na to, aby daný úkol zvládli a vyslali své sovy s odpověďmi na adresy jednotlivých profesorů. Profesoři pak úkoly a odpovědi obodují, body připíšou konkrétním studentům, a tím i jejich kolejím. Někteří profesoři občas zadají i speciální bonusové úkoly, které mohou plnit všichni studenti školy bez ohledu na to, jaký předmět studují. Na konci roku se pak ukáže, ve které koleji byli největší špr… ehm, chci říct, která kolej studovala nejpilněji. Probíhá i slavnostní vyhlášení bodově nejúspěšnějších studentů.

Obrázek obsahuje tři facebookové příspěvky, které jsou naaranžované přes sebe. Jde o příspěvky se zadáním úkolů pro jednotlivé předměty (botanika v pozadí, na ní jedy a protijedy a přes vše bájná zvířata. V každém příspěvku je text a obrázek (na první listě je anatomie draka).
Každý předmět pro daný ročník má vlastní učebnu. Zdroj: Škola z Havraních hor

Specialitou školy je počítačová hra vytvořená profesorem Blackem (údajně prý není nijak příbuzný se známým Siriem), v níž každý student, který o to projeví zájem, má svého avatara – postavičku, jež ho představuje. Ve hře pak může plnit další úkoly zadané v rámci některých hodin a samozřejmě za ně také získávat body.

Pokud žák alespoň v jednom předmětu vypracuje nadpoloviční počet úkolů z daného roku, postupuje do dalšího ročníku. V současnosti je studium plánované jako tříleté, ale uvažuje se i o nadstavbě pro absolventy, kteří by chtěli školu navštěvovat i nadále.

Škola začíná v září a končí v červnu, respektive dalo by se říci v červenci, stejně jako školy mudlovské. Gven jako osvícená ředitelka přijímá všechny studenty bez ohledu na jejich původ, rasu a vyznání, jen příznivce černé magie tu nevidí příliš ráda.

Pokud byste do naší školy hledali cestu, ukáže vám ji tato magická formule. Je nutno zaklepat a počkat, až vás někdo vpustí. Pokusy o násilné vniknutí se nedoporučují, paní ředitelka je sice milá a přívětivá, ale umí se i rozzlobit.

Koláž z šesti fotografií, na kterých je sníh, po dvou řadách a třemi fotkami v každé řadě. Vlevo nahoře: dívka stavící sněhuláka, vedle zasněžená cesta lemovaná stromy. Pod tím zleva: zasněžená pláň s jehličnany v dáli a skrze ně prosvítající slunce a modrá obloha. Vedle zasněžená socha anděla s kalichem. Pod tím zleva: zasněžené údolí s řekou, pohled odněkud shora. Vedle zasněžená květina.
Studenti se můžou zapojit i do aktivit nesouvisejících přímo se studiem, např. do fotosoutěží. Zdroj: Škola z Havraních hor

Autorem článku je soví prefekt Šelmus Tygris.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..