Jako jedenáctileté dítě se poprvé ocitáš ve Velké síni s kouzelným stropem, na který se nemůžeš vynadívat. Kráčíš kupředu po boku svých nových spolužáků, až se zastavíš před podivuhodně vypadajícím obnošeném klobouku na stoličce. Právě on má rozhodnout, jak bude vypadat tvoje budoucnost, nebo aspoň tvoje školní léta. Začneš proto uvažovat nad tím, kam půjdeš, a zkoumat své nitro.

Než se ale stihneš rozhodnout, do které koleje si vlastně nejvíc přeješ se dostat, zaslechneš svoje jméno. Polkneš. Všechny oči se upírají na tebe. Váhavým krokem vykročíš ke stoličce a usadíš se na ni. Ucítíš, jak ti někdo pokládá Moudrý klobouk na hlavu. Slyšíš, co ti povídá. Vlastně ani nevíš, jak dlouho tam sedíš. Zdá se ti to jako dlouhé minuty, ale mohlo to být i jen pár vteřin. A vlastně na tom ani nezáleží, protože klobouk má jasno: „ZMIJOZEL!“

Na černozeleném pozadí jsou dvě kresby. Větší domimantnější uprostřed je kostnatá ruka s delšími nehty, směřující vzhůru a svírající hůlku, z níž srší zelené jiskry. Z hůlkou je hlava hada s rozevřenou uslintanou tlamou směřující vzhůru. Napravo od tohoto obrázku je o dost menší obrázek se zelenými odstíny: velký měsíc před ním je obrovský vztyčený had, pod ním stín bradavic a další had. Vedle kreseb napravo je spousta citátu o Zmijozelu, kterým dominují dva velké zelené nápisy "Hrdý Zmijozel" a "Pravda o Zmijozelu".
Použité kresby: artstation.com, autor: Nihat Gokcen (hůlka a had) a displate.com (had s měsícem)

Vítej v naší koleji! Jsem zmijozelská prefektka a mám za úkol přivítat nováčky a pomoct jim splynout co nejvíce s naší kolejí. Anebo možná nejsi nováček, a už o sobě dlouho víš, že patříš právě k nám. Nebo jsi jen náhodný kolemjdoucí z jakékoliv koleje, který je jen zvědavý a chce vědět víc o Zmijozelu. Upřímně, je mi to jedno, já tohle klidně odvykládám komukoliv.

Vím, co teď čekáš, že udělám. Myslíš, že ti budu vykládat o tom, jak je naše kolej nejlepší, založená velkým Salazarem Zmijozelem. Díky nám dosáhneš svého plného potenciálu a pomůžeme ti na cestě k velikosti. Najdeš u nás také nejvíce čisté krve, jelikož čistokrevní kouzelníci míří hlavně k nám. Také máme skvělý famfrpálový tým, roky jsme byli na prvním místě. A kromě toho máme také opravdu nádhernou společenskou místnost.

Na bílém pozadí se zelenými okraji je návrh zmijozelské společenské místnosti i s popisky a nákresy. Dva obrázky představují půdorys a pohled na místnost ze strany, zbylé obrázky už jsou nákresy. Dolní obrázek představuje nákres celé místnosti i s jednotlivými popisky k určitým částem. Nad tím je nákres s obrovskou sochou hada představující svatyni. Obrázek vpravo v horní části ukazuje nákres místa pro studium lektvarů spolu s vyhlídkou do jezera. Obrázek vpravo dole představuje ložnice s vodopádem.
Fanouškovský redesign zmjozelské společenské místnosti, který byl vytvořen pro senior show v Art Center College of Design na jaře 2016. Bohužel stránky autorky nefungují, znám je pouze její instagram @xqchen_art.

Aspoň tohle říkáme, když se chceme chvástat před ostatními studenty. Ne, že by to nebyla pravda, jenom to není to podstatné, co musíš pro začátek vědět. Proto ti teď raději povím pravdu o tom, co je naše kolej zač a co znamená být Zmijozel.

Pro začátek se musíš připravit na to, že ostatní na tebe budou nahlížet jako na možné budoucí zlo. Uvidí tě jako pravděpodobného šikanátora, zločince a Merlin ví, co ještě. Je to takový otravný stereotyp, že jsme ta nejhorší kolej.

Na zeleném pozadí se znakem je bílým pásmem vyjádření Zmijozela o tom, jak se dokáže chovat mile a hezky k lidem, na kterých mu záleží. V levém dolním rohu je logo Zmijozelu, datum 21. března a "#SlytherinPrideDay" a "#PotterZoneCZ."

Ve skutečnosti nejsme zlí, aspoň ne víc než ostatní koleje. I u nich se objevilo několik ne zrovna dobrých jedinců. Akorát těm od nás bylo věnováno trochu víc pozornosti a to nám zkazilo pověst. Dost za to může hlavně jeden otravnej beznosej plešatej cvok, o kterým možná už něco víš. Ale o skutečnosti, že do Zmijozelu patřil i sám Merlin, se nemluví. I když to je možná kvůli tomu zvláštnímu časovému paradoxu. Merlin totiž žil někdy kolem šestého století a Bradavice byly založeny až v desátém.

Na druhou stranu je na tom výhodné, že máme alespoň respekt. A někdy je to docela i sranda sledovat reakce ostatních. Stačí na ně chvíli upřeně a tajemně zírat, ideálně s hůlkou v ruce, a hned z toho začnou být nervózní. Aspoň trochu. Takže si to užívej a nos strach jako zbroj.

Dobrou zprávou je, že tohle se začalo aspoň v posledním desetiletí napravovat. Ze začátku všichni viděli Nebelvír jako ty hlavní dobráky hlavně proto, že měli Pottera, zatímco my jsme byli ti zlí. Pak začaly být populární styly emo a goth, takže najednou chtěli všichni k nám. A až později to konečně dospělo do fáze, kdy se v tom lidé začali pořádně šťourat a uvědomili si, jací vlastně jsme. A k jejich překvapení s tím čistota krve nesouvisí.

Jsme ambiciozní. Jsme odhodlaní. Ale to neznamená, že půjdeme vždycky přes mrtvoly, jak se od nás očekává. Občas nad tím možná pouvažujeme, ale to neznamená, že to uděláme. Není to totiž jen o našich cílech, ale o tom, že si jich nejvíce vážíme. Jen se na chvíli zastav a zamysli se. Představ si svoji budoucnost. Podívej se na sebe za pět nebo deset let. Už se vidíš? Teď si uvědom, co si vlastně představuješ. Jsou to tvoje dosažené úspěchy, že? Protože právě to je pro nás většinou nejdůležitější. Podle nich hodnotíme svůj život.

Na černém pozadí je zeleným písmem informace o hadovi, proč se chová, jako by byl jedovatý, i když není. V pozadí je vidět také poloprůhedný obrázek hůlky, v pravém dolním rohu je obrázek hada, pod nímž je stín bradavického hradu a dalšího hada vystupující z knihy. Vlevo je zeleným písmem napsáno datum 21. března a "#SlytherinPrideDay" a "#PotterzoneCZ."

A s tím přichází i neúspěchy. Podle jedné teorie nás právě tohle odlišuje od Havraspáru. Stejně jako oni se soustředíme na vzdělání a rozvíjení svých schopností, ať už jsou jakékoliv, ale bojíme se selhání. To nás děsí. A je to taky skutečnou temnou stránkou Zmijozelu. Nejsou to nějaké nekalé praktiky, intriky nebo manipulace, ačkoliv se tak snažíme působit. Je to strach ze selhání a to, jak se s tím vyrovnáváme. Protože pravda je, že to nezvládáme úplně dobře.

Nejhorší na tom je, že si taky tohle všechno necháváme pro sebe. Snažíme se působit v očích ostatních dokonale. O chybách a o všem špatném nemluvíme, pokud to jde. Trápení si necháváme pro sebe. Proto jsme občas takový malý uzlíček nervů se strachem se někomu svěřit.

Balíček „self-care“ pro Zmijozelské

Proto tu mám pro tebe sérii několika rad. Ber to jako takové základní poučky pro zlepšení psychického zdraví. A věř mi, že jestli jsi stejný Zmijozel jako já, tak ti každá z nich bude připadat děsivá nebo nesplnitelná.

 • Přestaň se dívat tak kriticky jak na sebe, tak i na ostatní. Vážně. Sebekritika je důležitá, ale nemá se to s ní přehánět.
 • Nezadávej si nedosažitelné cíle, protože to nemá cenu. Klidně o tom sni a uvažuj o tom, ale pak buď taky realista v tom, jestli to má cenu. Jinak se zničíš.
 • Otevři se ostatním, i když se bojíš odmítnutí. Já vím, i mně to připadá děsivý. Ale pro začátek na to můžeš jít pomalu, začít u jednoho člověka. Třeba tady u nás v koleji.
 • Přestaň se tolik zabývat tím, co si o tobě lidé myslí. Většinu lidí stejně nebudeš zajímat. A ty, které ano, ty se můžeš odvážit pustit k sobě blíž. Ukázat jim, kdo ve skutečnosti jsi. Protože pokud tě za to odsoudí, pak je to jejich škoda.
 • Zkus něco, u čeho se bojíš, že selžeš. Protože když to nezkusíš, nikdy se nedozvíš, jestli na to máš. A pokud selžeš, nic se neděje. Třeba budeš mít další šanci někdy příště. Prakticky nemáš co ztratit.

Tímhle se snaž řídit. A pokud i tak budeš mít problémy, přijď za mnou nebo druhým prefektem a my ti přidělíme tvého osobního Mrzimora. Ve zlepšování nálady jsou nejlepší.

Na zeleném pozadí se zmijozelským znakem je popsaná situace mezi zmijozelským prefektem a zmijozelským studentem ohledně zvykání si na situaci v Bradavicích. Řešením je přidělení osobního Mrzimora. V levém dolním rohu je logo Zmijozelu, datum 21. března a "#SlytherinPrideDay" a "#PotterZoneCZ."

Víš, my Zmijozelové se o sebe navzájem staráme. To je další věc, která nás odlišuje od Havraspáru. Jsou to individualisti, zatímco my jsme bratři a sestry. Až se budeš toulat po chodbách, tak oceníš, že budeš mít pár Zmijozelů na své straně. Jakmile se staneš hadem, jsi jedním z nás. Členem elity.

Víš totiž, co přesně hledal Salazar Zmijozel ve svých studentech? Semínko velikosti. Byl jsi vybrán do této koleje, protože máš potenciál se stát mocným, a to nejen svými schopnosti, ale především i povahou. Tak se neboj ukázat svou hrdost. Nos svoje zmijozelství. Protože mít místo, kam patříš, a přátele, se kterými ty hodnoty můžeš sdílet, je to nejlepší na světě.

Tak na sebe hoď zelenou a pojď s námi slavit! A to hlavně 21. března, protože tohle je náš den Den zmijozelské hrdosti. Pojď si ten den užít spolu s námi!

3 Replies to “Slytherin Pride Day”

 1. Úžasný článek, vždy když jsem někomu řekla, že jsem zmijozelská studenta, dočkala jsem se jenom odsouzení a tak jsem to radši nikomu neříkala. Od teď budu svojí příslušnost k této koleji vyhlašovat do světa a budu pravý had. Děkuji

  1. Ahoj, Lumiel,
   moc děkujeme za takový krásný komentář. Fakt nás těší, že na tebe má takový pozitivní dopad 🙂 Koneckonců, autorka je sama Zmijozelka, takže neplácá jen tak do větru. Na Zmijozelu není nic špatného (pokud ovšem nemá tendence zrovna vraždit lidi a mučit zvířátka…). A nakonec, stejně jako lidé ze všech ostatních kolejí, jsou i Zmijozelští nepostradatelní. Vždyť bychom se bez nich nudili, nebylo by třeba tolik inovátorů a lidí ve vedoucích pozicích, které ale potřebujeme. Osobně znám moc fajn Zmijozely, a dokonce hodně šarmantní. Nedokázala bych je zařadit do jiné koleje a bez nich by byl svět o dost chudší.

  2. Já jsem sice Mrzimor, ale několik z mých nejlepších kamarádek patří do Zmijozelu a jsou fakt bezva.
   Asi jediná vlastnost Zmijozelu, kterou (kromě černé magie) nemám ráda, je že když dva, přiznejme si, egoističtí studenti Zmijozelu, maj zrovna blbej den a pohádaj se, tak se je blbě smiřuje, ala zatím se mi to stejně pokaždý povedlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..