S novým rokem přišlo i něco nového do světa Harryho Pottera. Ne, není to žádný nový příběh (jakkoliv moc bychom si jej třeba přáli), ani nečekané předčasné vydání Fantastických zvířat 3. K indicii pro odpověď na otázku, co to je, nás navede vzpomínka na 4. listopad 2001, kdy v kině Odeon na Leicester Square v Londýně spatřil světlo světa první film o Harry Potterovi. Od té doby uplynulo 20 let, a to si zaslouží památnou připomínku.
A tak se i stalo. HBO v listopadu loňského roku natočil dokument s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic, který měl premiéru v cuku letu. Vždyť jediným úkolem pro tvůrce bylo vlastně jen sestavit a sestříhat rozhovory a vložit už natočené scény a archivní záběry, takže postprodukce byla rychlá. A tak si film mohl střihnout svou premiéru už na Nový rok (pozn. šéfred. jen si to ujasněme, Novým rokem s velkým „N“ je automaticky myšlen 1. leden). My se s vámi rádi podělíme o své dojmy.
V první řadě je nutné zmínit, že ačkoliv se ve snímku vyskytují záběry z natáčení a herci/tvůrci na tuto dobu hodně vzpomínají, nelze Návrat do Bradavic označit jako film o filmu (jak se natáčel). Je především o hercích, jejich zážitcích a vzpomínkách. To je nadneseno již v úvodu dokumentu, kdy herci, na různých místech a v rozličných situacích, zdánlivě magicky obdrží obálku (adresáti: „Emma Watson, antikvariát, Londýn“, „Matthew Lewis, černé taxi, v dopravní zácpě“…), v němž naleznou pozvánku do Bradavic na setkání po 20 letech od prvního filmu.

Herci se tak sejdou opět na hradě (Emma Watsonová, Bonnie Wrightová a Evanna Lynchová již v expresu) a dojemně se vítají. Právě k těmto snímkům bychom si dovolili první výtku. Zdá se, že někteří z herců se skutečně setkali poprvé od natáčení Potterovských filmů, avšak dojemná objetí mohla vypadat spíš strojeně, jelikož byla zřejmě posvěcena scénářem. V dokumentu se herci ještě párkrát obejmou v průběhu rozhovorů. V těchto případech ale objetí vypadají mnohem více autenticky a od srdce.
Následně je dokument rozdělen do několika částí, které chronologicky postupují napříč všemi osmi filmy, na které se zaměřují. Lze na to nahlížet jako na „dospívání filmové série“; první dva filmy jsou svěží, povzbudivé a kouzelné jako děti, trojka a čtyřka dospívají a poprvé na vlastní kůži pocítí smrt (Cedric), pětka a šestka jsou seznámení s krutou realitou života a poslední dva díly se k této realitě stavějí čelem v tvrdém boji, plném tragických úmrtí.
Po celou dobu filmu nás provázejí herci, producenti a také všichni 4 režiséři, kteří filmy řídili (1. a 2. Chris Columbus, 3. Alfonso Cuarón, 4. Mike Newell, 5., 6., 7. a 8. David Yates). Od nich se pak dozvídáme spoustu zákulisních informací, hlavně ve vztahu k mladým hercům, k vlastním originálním způsobům, jakým své filmy pojali, a symbolismům, které objímají každý jeden filmový díl.

Když se natáčel Kámen mudrců, režisér Chris Columbus nechtěl na dětské herce příliš tlačit, a tak je nechal ve volném čase mezi záběry hrát si mezi sebou. Dětské hvězdy tak sice nepocítily režisérův tlak, avšak stinnou stránkou bylo ztížení natáčení, protože děcka byla pořád hravě naladěna. Naopak režisér Ohnivého poháru, Mike Newell, se jako první choval k hercům zcela jako k dospělým, což teenageři ocenili. Mike navíc neváhal a sám se naplno zapojil ve snaze ukázat hercům, jak přesně si scény představuje. Když se tedy natáčela bitka, k níž došlo poté, co Fred a George neuspěli v pokusu vhodit svá jména do Ohnivého poháru a narostly jim vousy, herci se neprali přesvědčivě. Milý 63letý režisér se tudíž vrhl na jednoho z bratří Phelpsů a předvedl bitku s jedním z nich tak perfektně, že mu během zápolení s mladíkem ruplo jedno žebro.
Ve filmu se také hodně mluvilo o vzájemných vztazích. A tak nikoho nejspíš nepřekvapí, že po tolika společně strávených rocích natáčení k sobě ústřední trojice přivykla a jeden druhého vnímají se sourozeneckým vztahem. Krásně to lze spatřit hlavně mezi Emmou a Danem, kteří si během rozhovorů vzájemně hodně přitakávali. Rupert se do dynamického hovoru příliš nemísil, což ale nijak nevadilo a zřejmě to jen poukazovalo na jeho intravertnější povahu. Tento sourozenecký vztah nicméně značně komplikoval líbací scénu Hermiony a Rona v druhé části Relikvií Smrti. Hercům připadalo přímo děsivé, že by se měli políbit a moc se k tomu neměli. Jak ale víme, nakonec to přeci jen dopadlo.
Dokument ovšem není jen o „zlatém trojlístku“. O svých dojmech hovořili i jiní herci: Helena Bonham Carterová (Bellatrix Lestrange), Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid), Ralph Fiennes (Voldemort), Gary Oldman (Sirius Black), Imelda Stauntonová (prof. Umbridgeová), Tom Felton (Draco Malfoy), James Phelps (Fred Weasley), Oliver Phelps (George Weasley), Mark Williams (Arthur Weasley), Bonnie Wrightová (Ginny Weasleyová), Alfred Enoch (Dean Thomas), Matthew Lewis (Neville Longbottom) a Evanna Lynchová (Lenka Láskorádová). Některým z nich nebylo dáno příliš prostoru k vyjádření a na obrazovce se spíše jen párkrát mihli. Jiní si to užili o něco více, jako například Tom Felton.

A tak jsme se mohli ve filmu dozvědět něco více o tom, jak se o tři roky mladší Emma zamilovala do Toma. Tohle sice není zbrusu nová informace, kolovala po světě totiž už dříve. Konečně jsme však mohli slyšet něco o vzájemné romantice přímo z jejich úst. K něčemu romantickému by se možná mohlo schylovat i mezi Helenou a Danielem, když herečka přiznala, že být o 10 let mladší, dala by Danovi šanci ji svést.
Vřelý vzájemný vztah panoval i mezi Gary Oldmanem a Danem, kteří měli, stejně jako Sirius a Harry, opravdu rádoby otcovsko-synovský vztah. Naopak Jason Isaacs prozradil, že jeho vztah s Tomem Feltonem byl poskvrněn incidentem z úplně první scény, kterou společně natočili. Jedná se o vynechanou scénu z obchodu u Borgina a Burkese, v níž Draco sáhne na nějaký předmět v obchodě, načež jej pan Malfoy udeří svou holí do ruky. Jason si ovšem neuvědomil, že hlavice jeho hole – ta ve tvaru hadí hlavy – má ostré zuby, a Tomovi bolestně vytryskly slzy z očí. Od té doby byl Tom trochu nesvůj při natáčení scén s Jasonem.

K Tajemné komnatě se váže ještě jiná zajímavá historka, i když spíše melancholičtější. Pro natáčení scény s Fawkesem byl vytvořen velice věrohodný robotický pták, který se mohl hýbat podle přání filmařů (samozřejmě jen na bidýlku). Richard Harris, první herec Brumbála, byl z tohoto Fawkese velice unešen a považoval jej za živého cizokrajného papouška (Fawkes měl v očích kameru, aby filmaři mohli jeho hlavu natáčet k Brumbálově obličeji). Až do smrti herce nikdo Harrisovi neřekl, že Fawkes nebyl pravý. Laskavé pohledy a dojemné pohyby rukou, když Fawkese hladil, nebyly tedy hrané ale zcela upřímné.
Zesnulým hercům, kteří se nedožili natáčení tohoto dokumentu, je taktéž věnován krátký prostor. Můžeme vyjmenovat některé z nich: Richard Harris (Albus Brumbál), Alan Rickman (Severus Snape), Helen McCroryová (Narcissa Malfoyová), John Hurt (Garrick Ollivander), Richard Griffiths (Vernon Dursley), Vernon Jay Troyer (Griphook), Robert Hardy (Kornelius Popletal), Dave Legeno (Šedohřbet), Hazel Douglas (Bathilda Bagshotová), Elizabeth Spriggs (Tlustá dáma). Co pro nás může být v této souvislosti zajímavé, mezi zemřelými je i herec jménem Salo Gardner, který si zahrál neznámého kouzelníka v Obrtlé ulici. Mimo jiné hrál také ve Star Wars a ve filmech o Jamesi Bondovi. Původem byl Čechoslovák.
Celkový počet zesnulých herců, kteří se podíleli na natáčení Harryho Pottera, je však překvapivě vysoký. Jejich památku ovšem nesmíme zapomenout, bez nich by to totiž nebyly ty filmy, jaké známe, bez ohledu na význam jejich role. Proto tuto vzpomínku ve filmu velice ceníme.
Kromě zesnulých herců ovšem v dokumentu chyběl ještě někdo. Natáčení se neúčastnila samotná autorka celé knižní ságy o Harry Potterovi, Joanne K. Rowlingová. Zlí jazykové na internetu sice tvrdili, že nebyla pozvána v důsledku jejích „transfobních názorů“, ovšem pravdou je, že pozvánku obdržela. Rowlingová se tak v dokumentu objevila pouze z archivních záběrů z jiného dokumentu, z roku 2019. Důvod jejího odmítnutí pozvání jsme však nevypátrali. Avšak zdá se, že autorka neměla více co říci, než co bylo již řečeno právě v oněch archivních záběrech.
Na závěr zmiňme jednu úsměvnou zajímavost, která se týká přímo dokumentu. Jeho tvůrci se totiž dopustili chyby, když v 5. minutě a 49. sekundě omylem ukázali namísto fotky Emmy Watsonové fotku malé Emmy Robertsové (americká herečka a zpěvačka, známá např. z filmu Vřískot 4 v roli Jill Robertsové). Emma Watsonová měla po tomto zjištění údajně poslat Robertsové kopii inkriminované fotky po Instagramu, doprovázenou slovy: „Takhle roztomilá jsem nebyla„, s hashtagem „emmasestrynavždy“ (překlad).

Pokud bychom měli zhodnotit nejnovější speciál o Harry Potterovi, pak musíme říct, že Harry Potter 20 let filmové magie o délce 99 minut (1 hodina a 39 minut) nás nenudil. Ačkoli jde především o rozhovory herců, kteří se ve snímku baví buď mezi sebou, anebo sdílí své zážitky přímo na kameru, jsou tyto scény střídány s prostřihy z filmů a z natáčení. Na jednu stranu si myslíme, že je škoda, že většina natáčecích scén byla ukázána jen na krátkou dobu a neodhalila úplně vše, co bychom si přáli vidět (např. jak se točilo s Dobbym). Navíc lze na některé scény narazit při hlubším pátrání na internetu. Zůstali jsme tedy po této stránce polohladoví. Na druhou stranu byly prostřihy s různými scénami střídány rozumně tak, aby měl divák oči na vrch hlavy a nestačil se nudit.

V mnoha ohledech jsme se dozvěděli i nové informace o hercích samotných a o vztazích, které panovaly při natáčení. O některých z nich už jsme sice slyšeli nebo četli jinde (romantický vztah mezi Emmou a Tomem, sourozenecký vztah kouzelnického trojlístku), ale bylo příjemné slyšet je přímo od herců a tvůrců, kteří do všeho vložili své emoce. Když už jsme u emocí, některé recenze o filmu píší o přeslazené nostalgii, která zaútočila na chuťové pohárky díváků příliš silně. Náš osobní dojem se s tímto tvrzením tak docela neztotožňuje. Pokud pomineme už zmíněnou pochybnost o upřímných objetích na začátku filmu, vše ostatní se zdálo plynout přirozeně a my věříme, že natáčení celé Potterovské ságy bylo jedno z nejmimořádnějších a nejpozitivnějších. Herci byli totiž v mnoha případech samotní fanoušci knihy, přišli jako děti a během filmů spolu dospívali. To s sebou jistě přinášelo určité neopakovatelné kouzlo, o kterém je ve snímku tolikrát řeč. Není tedy divu, že herci přímo pukají nadšením jako popcorn a chtějí se k němu vrátit a podělit se o něj.
Koneckonců poselstvím filmu bylo přeci jen navození sladké nostalgie a návrat ke vzpomínkám. Vždyť i my, fanoušci, se vracíme ke knihám a filmům i několikrát za rok s touhou být obklopeni tím, co tolik milujeme. Troufáme si tedy říct, že většina fanoušků s kostky cukru počítala a hned si je dala do kafe/čaje během sledování nového filmu. Účelem tedy nebylo dozvědět se, jak se natáčel Harry Potter (o tom ostatně existuje už celá řada knih), ale prostě se uvelebit do deky – stále ještě u vánočních stromečků se světýlky – a nechat se hýčkat vzpomínkami. Podle našeho názoru film splnil, co sliboval, a je tak plnohodnotným a důstojným připomenutím naší společné cesty kouzelnickým světem.
Dokument je k dispozici online na HBOGO a má české titulky. Tak neváhejte a jukněte se, protože napsat můžeme mnohé, ale pravé kouzlo musíte spatřit sami.
Zdroje: Film Harry Potter 20 let filmové magie
https://www.cosmopolitan.com/entertainment/celebs/a38187070/harry-potter-reunion-special-details-cast-filming/
https://vervetimes.com/emma-watson-and-emma-roberts-finally-address-that-harry-potter-20th-anniversary-return-to-hogwarts-mistake/
Článek byl napsán ve spolupráci s Acalanthi