Světový pohár ve famfrpálu se už v dubnu stihl přesunout na rok 2021, nyní se posouvá znovu. International Quidditch Association (IQA) oznámila už 23. září, že se IQA World Cup odsouvá až na rok 2022, případně na rok 2023.

Turnaj se měl původně konat v červenci 2020 v Richmondu (Virgínie, USA). Pokud by se tam chtěla vydat i česká národní reprezentace, stálo by ji to opravdu hodně peněz. Podle odhadu prezidentky České asociace famfrpálu (ČAF) Nikki Severin se částka pohybuje mezi 22 000 až 30 000 Kč na osobu.

Česká odrážečka stojící čelem k protihráčově odrážečce, která sbírá ze země potlouk. Za českou odrážečkou letí vzduchem další potlouk a camrál.
Česko se na posledním světovém mistrovství umístilo na sdíleném 15. místě spolu s Vietnamem. Zdroj: Ondra Hujňák FB

Obvykle, pokud se jedná o bližší a cenově dostupnější lokalitu, jako tomu bylo například o světové mistrovství ve Florencii v roce 2018, si cestovné platí hráči z větší části sami. V případě Richmondu je tu ale velká pravděpodobnost, že ne všichni shromáždí dostatek peněz. Famfrpál ještě stále není až na tak vysoké úrovni, aby za něj dostávali hráči zaplaceno. Jedinou nadějí, s níž by bylo možné vyslat dostatek hráčů do USA, je fundraisinig. Ten se měl rozjet už v březnu, než situaci v Česku těsně před jeho zahájením zkomplikoval nouzový stav a karanténa.

„Fundraising je bohužel v této době náročná záležitost,“ komentuje současnou situaci Nikki Severin, prezidentka ČAFu. „Situace se mění ze dne na den, takže ani momentálně nemůžeme efektivně plánovat. Až si budeme jistí lokalitou a datem WC [World Cup], můžeme plán fundraisingu znovu naplno rozjet. Na WC se dostaneme, jen jak to půjde!“

Problémy i v USA

Od jara se situace stihla několikrát zkomplikovat, a nebylo to jen kvůli COVIDu-19 a nikoli pouze na území Česka. V červnu došlo v USA k rasovým nepokojům a v té době poslal Jamie Lafrance otevřený dopis IQA, kde žádal o přemístění turnaje na jiné místo. Jedním z jeho argumentů bylo, že Virgínie má svou nepříliš dávnou historii rasismu. Proto by se jako černoch necítil na turnaji bezpečně.

Například v roce 2017 se konal závod „Unite the Right“ v Charlottesvillu ve Virgínii, což lokalita nacházející se zhruba hodinu od současně plánované lokace světového poháru. Na tomto závodě samozvaní neonacisti, bílí nacionalisté a členové Ku-Klux-Klanu vyrazili do ulic protestovat, zabili přitom jednoho odpůrce demonstrace a 19 dalších vážně zranili.

Tři střelci v dresech USA se snaží tacklovat belgického střelce. Další belgický střelec je sleduje.
Na světovém poháru 2018 se ve finále porazila USA Belgii. Zdroj: Ondra Hujňák FB

IQA v létě vytvořila novou BIPOC [Black, Indigenous and People of Color se dá přeložit jako osoby jiné barvy pleti] komisi, která bude mít za úkol vytvářet nová specifická kritéria pro výběr hostitelů akcí. O přesunutí světového poháru z Richmondu se ale IQA zatím nijak nezmínila.

Přesunuté evropské mistrovství

Odsunutí světového mistrovství znamená také změnu pro ostatní turnaje IQA. Střídavě se světovým pohárem se každý druhý rok konají IQA Continental Games. Mezi ně spadá i evropské mistrovství, kterého se Česko zúčastnilo naposled v německém Bambergu v roce 2019.

V původním plánu se měl evropský turnaj konat v roce 2021, zatímco světový pohár už letos. Změna z dubna však vše zkomplikovala a mistrovství v Evropě se mělo odehrát až v roce 2022. Ovšem současný stav dal vše zase do pořádku a evropští famfrpálisté se opravdu znovu sjedou už příští rok (tedy podle původního plánu v roce 2021).

Český chytač sedící na zemi, držící Zlatonku a radující se z výhry. Vedle něj stojí Snitch Runner a kouká na zem.
Česko se na evropském mistrovství roku 2019 umístilo na 19. místě. Zdroj: Tomáš Krabač

Otázkou zůstává, kde se bude evropské mistrovství konat. IQA zveřejnila 1. října manuál, ve kterém je sepsáno vše, co se od vhodné lokace očekává. Do 25. října tak může poslat nabídku kdokoliv z National Governin Bodies (v našem případě by to byl ČAF), místní samospráva, organizace pro plánování akcí nebo komunitní skupina.

Evropský turnaj je z kontinentálních mistrovství největší a sjíždí se na něj okolo 20 evropských národních reprezentací. Proto IQA požaduje, aby nabídka obsahovala nejméně pět hřišť. Každé z nich musí měřit 44 m na šířku a 66 m na délku, což obvykle znamená, že na jedno fotbalové hřiště se vejdou dvě famfrpálová. Zároveň musí být travnatá, případně pokrytá umělým trávníkem. Mezi další požadavky patří dále šatny, toalety, wi-fi pro live-stream apod.

Pokud tedy víte o místě v ČR, které by tyto podmínky splňovalo, zkuste poslat nabídku. A pokud si nejste úplně jistí, Česká asociace famfrpálu s tím ráda pomůže. Však proč by se nemohl jeden z největších evropských famfrpálových turnajů konat právě u nás?

office 2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..