Mezinárodní famfrpálová asociace IQA (International Quidditch Association) vydala ve středu prohlášení o světovém poháru, který se měl konat letos v červenci. Kvůli hrozbě šíření COVID-19 se ho rozhodla odložit až na další rok.

Světový pohár je jednou z nejdůležitějších událostí pro celou famfrpálovou komunitu a původně se měl konat v Richmondu, ve státě Virginie v USA v červenci od 18. do 19. července 2020. Místo se nemění, ale datum se posunulo na 28. července až 1. srpna 2021.

Světového poháru 2018 ve Florencii se poprvé zúčastnila i Česká republika.
Foto: Ondra Hujňák

IQA komise konzultovala o světovém poháru s IQA oddělením pro události, experty, účastnícími se zeměmi a zástupci národních týmů, než udělali definitivní rozhodnutí. Nebyli si jistí, jestli by byli schopni v létě 2020 zajistit dostatek bezpečí všem účastníkům. Kromě toho by se zde vyskytly i logistické problémy s přípravou a plánováním akce. IQA ředitelka pro události Pauline Raes prohlásila, že tento turnaj není jenom soutěž:

Je to příležitost se setkat, potkat lidi z jiných zemí a kultur a růst jako sport. Pamatujte, že tyto hodnoty nemizí. Společně překonáme tyto těžké časy, famfrpál se vrátí a my se znovu setkáme.

I český tým se chystá do Richmondu.
Zdroj: Tomáš Krabač

Akce by se měla zúčastnit spousta národních týmů. Třicet zemí podalo IQA zprávu o situaci v jejich zemi a dvacet šest z nich nemůže trénovat. Osmnáct národních týmů nemůže v současnosti cestovat a jedenáct týmů nemůže vybírat peníze. Mezi nimi je právě i Česká republika. Prezidentku České famfrpálové asociace Nikki Severin tato situace mrzí, ale zároveň to považuje za správné rozhodnutí:

Otevírá nám to další možnosti, jak získat dostatečné finance na cestu na světový pohár příští rok. Budeme moci podat žádosti o dotace, které nám z různých důvodů unikly a můžeme se taky daleko kreativněji opřít do crowdfundingu. Věřím, že to pak povede k většímu počtu hráčů národního týmu, kteří nás na turnaji budou moci reprezentovat, a že nakonec tahle vynucená pauza ve famfrpálových aktivitách bude k dobru.

Odložení turnaje jde ale do kolize s daty IQA Continental Games, mezi které spadá i European Games. Organizují se každý druhý rok, střídají se právě se světovým pohárem, proto se další European games měly konat v létě 2021. Kvůli novému datu světového poháru se také posouvají na rok 2022 nebo 2023. Přesné datum ještě nebylo oznámeno.

Česko si z posledních European Games odvezlo 19. místo.
Zdroj: Tomáš Krabač

Světový pohár není jediným famfrpálovým turnajem, který se posouvá. Nejdříve došlo k posunutí druhé divize European Quidditch Cup na září. Brzy následovalo i odložení první divize, u ní ale ještě nebylo oznámeno nové datum. V USA mezitím došlo ke zrušení letošního US Quidditch Cup, který je jejich nejdůležitějším turnajem.

Držíme českému týmu pěsti, aby se jim podařil fundraising a dostali se do USA.
Zdroj: Tomáš Krabač

Zdroj: https://www.iqasport.com/worldcup2020postponed/?fbclid=IwAR0dUStRLv-Jc80JVuOaTGL4_CLE3NYzAG62Ucl1iD3lPcMVnTb-j25XMo4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..