Dva chlapci se narodili, když sedmý měsíc umíral. Dva chlapci se ocitli ve stejném ohrožení ze strany Lorda Voldemorta, ale za cíl byl vybrán jen jeden. Harry a Neville sdíleli možný osud a mnohé další.

Jejich dětství bylo poznamenáno absencí magie… byť různým způsobem

Pro Harryho to bylo kruté dětství s Dursleyovými. V Nevillově případě se čekalo na to, až hoch konečně projeví nějaké náznaky magických schopností, aby přesvědčil své příbuzné o tom, že je čaroděj.

„Totiž, mě vychovala babička, a ta je čarodějka,“ řekl Neville, „ale všichni v rodině si hrozně dlouho mysleli, že jsem úplný mudla. Můj prastrýc Algie se mě snažil přistihnout, až si jednou nedám dost pozor, a dostat ze mě nějaké čáry – jednou v Blackpoolu mě strčil z mola dolů a já se málem utopil – ale pořád se nic nedělo, dokud mi nebylo osm…“

Harry Potter a Kámen mudrců

Snape se k oběma choval stejně zle

Jak „vyvolený“ Harry Potter, tak Neville zakusili ze strany profesora Snapea čirou nenávist, kterou neúnavně projevoval oběma chlapcům.

„Vrtáku jeden!“ utrhl se na něj Snape a jediným mávnutím hůlky louži zase odstranil. „To jste tam určitě přidali dikobrazí ostny dřív, než jste kotlík odstavili z ohně!“
Neville tiše kňučel a puchýře mu naskakovali už i na nose.

Harry Potter a Kámen mudrců
Fanart, na němž Neville, celý upocený, zoufale míchá lektvar (z něhož čouhá růžové chapadlo). Z kotlíku se vypařuje zelený dým.
V pozadí je vidět silueta profesora Snapea.
Neville to neměl v hodinách lektvarů lehké. Zdroj: novocom.top

Oba si mysleli, že nepatří do Nebelvíru

Neville zpočátku bojoval s velkými pochybnostmi o sobě samém, podobně jako Harry. Poté, co jej Malfoy v prvním ročníku studia proklel svěracím kouzlem, měl slzy na krajíčku a myslel si, že Moudrý klobouk udělal chybu. Zhruba o rok později byl Harry přesvědčen o témže, když zjistil, že mluví hadím jazykem, což je typicky zmijozelská schopnost.

„Nemusíte mi říkat, že nejsem dost odvážný, abych byl v Nebelvíru, to už udělal Malfoy,“ zajíkl se Neville.

Harry Potter a Kámen mudrců

„Poslal mě do Nebelvíru jen proto,“ řekl Harry sklíčeně, „že jsem mu řekl, že nechci do Zmijozelu…“ „Přesně tak,“ přitakal Brumbál a znovu se zářivě usmál.

Harry Potter a Tajemná komnata

Oba (na chvíli) sdíleli jedno jméno

Před tím, než Harry nastoupil do třetího ročníku, zakusil Harry svou první zkušenost se Záchranným autobusem. Tehdy se Harrymu nechtělo prozradit Stanovi Silničkovi své pravé jméno, tudíž ze sebe vychrlil to první, které ho napadlo – Neville Longbottom. Není jeho volba zajímavá?

„Hele, jak se vlastně jmenuješ?“ dorážel na něj Stan.
„Neville Longbottom,“ vypálil Harry první jméno, které ho napadlo. „Takže – takže tenhle autobus,“ pokračoval rychle a doufal, že odvede Stanovu pozornost jinam, říkal jsi, že může jet kamkoli?“

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Oba byli velice odvážní

Ačkoliv se Neville nedostával do smrtelně nebezpečných situací tak často jako Harry, ukazoval svoji odvahu a sílu ducha jiným způsobem. Třeba když jako první čelil bubákovi v hodině profesora Lupina.

Všichni ustoupili, přitiskli se zády ke zdi a Nevilla nechali u skříně samotného. Byl celý pobledlý a vystrašený, také si ale vykasal rukávy a hůlku držel připravenou v ruce.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Scéna z filmu HP a vězeň z Azkabanu: Neville stojí s připravenou hůlkou v čele studentů. Za ním je profesor Lupin s napjatým výrazem ve tváři a dívá se stejným směrem jako Neville.
Neville se připravuje na střet s bubákem. Zdroj: film Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Oba sdíleli tragickou ztrátu

Harryho rodiče byli zavražděni Voldemortem, zatímco ti Nevillovi byli mučením dohnáni k šílenství Bellatrix Lestrangeovou – osud obdobně strašný, ne-li ještě horší.

„Ne,“ odpověděl Brumbál s takovou trpkostí v hlasu, jakou od něj Harry ještě nikdy neslyšel. „Nezemřeli, ale zešíleli. Oba jsou v Nemocnici svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy. Myslím, že Neville je s babičkou vždycky o prázdninách navštěvuje, ale ani jeden svého syna nepoznává.“
Harry tam seděl ochromený hrůzou. O tomhle se nikdy nedozvěděl… za celé čtyři roky ho nikdy nenapadlo se zeptat…

Harry Potter a Ohnivý pohár

Oba mohli vidět testrály

Jak Harry, tak Neville spatřili a pochopili smrt, a proto byli schopni, na rozdíl od mnohých jiných studentů, vidět testrály.

„Jo, bodejť… já věděl, že ty je uvidíš, Harry,“ pronesl vážně. „A ty taky, Neville, co? A eště -“
„Promiňte,“ ozval se posměšně protáhlým hlasem Malfoy, „ale co bychom vlastně měli vidět?“

Harry Potter a Fénixův řád

Oba byli nesobečtí

Ačkoli měl Neville nepříjemně zlomený nos, nic ho neodradilo od toho, aby dál zůstával po Harryho boku a aby mu pomohl zachránit Hermionu během bitvy na Odboru záhad. Vlastně to byli právě Neville a Harry, kteří v boji hráli prim.

„Dobrá, já je půjdu dajít s debou,“ prohlásil rozhodně Neville.
„Ale Hermiona…“
„Vezbebe ji s sebou,“ rozhodl nekompromisně Neville. „Já ji podesu – dy ubíš líp bojovad dež já…“
Vstal a popadl Hermionu pod paží. Zakaboněně se podíval na Harryho, který na okamžik zaváhal, pak ji vzal pod druhou paží a pomohl přehodit její nehybné tělo Nevillovi přes ramena.

Harry Potter a Fénixův řád
Scéna z filmu Fénixův řád: Ron (v popředí), Hermiona a Neville (nejvíce vzadu) se skrývají za skalky, které jsou rozprostřeny v komnatě smrti na Odboru záhad.
Na Odboru záhad. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád

Oba jsou zmiňovaní v proroctví profesorky Trelawneyové

Spousta toho, co již bylo řečeno, by se dalo označit za shodu okolností, ale co Harryho a Nevilla skutečně svazovalo dohromady, bylo proroctví Sibyly Trelawneyové. Její popis čaroděje, který má jednoho dne porazit Lorda Voldemorta, byl tak úzce vymezený, že se mohla vztahovat pouze na dva chlapce, Nevilla a Harryho.

Brumbál se zhluboka nadechl.
„Zvláštní na tom všem je, Harry,“ řekl tiše, „že to vůbec nemuselo znamenat tebe. Sibylina věštba se mohla týkat dvou kouzelnických chlapců: oba se narodili koncem července toho roku, jejich rodiče byli v obou případech členy Fénixova řádu a v obou případech už třikrát jen taktak Voldemortovi unikli. Jedním z nich jsi samozřejmě byl ty. Tím druhým byl Neville Longbottom.“

Harry Potter a Fénixův řád

Oba trávili neobvykle mnoho času v péči madam Pomfreyové

Madam Hoochová se skláněla k Nevillovi, v obličeji stejně bledá jako on.
„Zlomené zápěstí,“ zaslechl ji Harry zamumlat. „No tak, chlapče, to bude dobré, vstávej.“
Pak se obrátila k ostatním žákům.
„Žádný z vás se ani nehne, než toho chlapce odvedu na ošetřovnu! Necháte košťata tam, kde jsou, nebo vyletíte z Bradavic dřív, než stačíte říct famfrpálu. Tak pojď, drahoušku.“

Harry Potter a Kámen mudrců
Scéna z filmu HP a Relikvie Smrti. V tmavé chodbě je vlevo Neville se šrámy v obličeji a ve vzorovaném svetru, s napřaženou svítící hůlkou. Vedle Hermiona v růžovém a džinové bundě. Vedle ní Ron v červeno-oranžově pruhovaném tričku a hnědou mikinou, s napřaženou rozsvícenou hůlkou. Úplně vpravo Harry v okrovém manšestrovém saku. Všichni se dívají jedním směrem napravo od diváka.
Část Brumbálovy armády v se dostává do komnaty nejvyšší potřeby. Zdroj: film Harry Potter a Relikvie Smrti, 2. část

Harry polkl a rozhlédl se kolem sebe. Uvědomil si, že je zřejmě na ošetřovně.

Harry Potter a Kámen mudrců

Harry prudce otevřel oči. Ležel na ošetřovně. Kolem jeho postele se shromáždilo celé nebelvírské famfrpálové mužstvo, od hlavy až k patě obalené bahnem.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Dorazili k ošetřovně. Když otevřeli dveře, spatřil Harry na posteli hned za nimi Nevilla, který zjevně spal.

Harry Potter a Princ dvojí krve

Oba byli praví vůdci

V příštím okamžiku už jejich trojici pohltil shluk lidí, kteří je objímali, poplácávali po zádech, cuchali jim vlasy a třásli rukama. Bylo jich přes dvacet a vyváděli, jako by právě zvítězili ve famfrpálovém finále.
„Tak dost, už dost, uklidněte se!“ houkl Neville, a když všichni o pár kroků ustoupili, mohl se Harry konečně trochu rozkoukat.

Harry Potter a relikvie smrti

A vše výše zmíněné možná vysvětluje, proč byl Neville v Bitvě o Bradavice Harryho první volbou k tomu, aby se stal nositelem tajemství o viteálech (i když mu neřekl zcela vše).

Scéna z filmu Relikvie Smrti 2: Neville na rozbořeném bradavickém nádvoří stojí s mečem Godrica Nebelvíra. V pozadí za ním jsou další obránci hradu.
Neville se nakonec ukázal být jedním z největších hrdinů. Zdroj: film Harry Potter a Relikvie Smrti, 2. část

Brumbál umíral s vědomím, že existují tři další lidé, kteří vědí o viteálech. Harryho místo teď zaujme Neville a do tajemství viteálů budou stále zasvěceni tři lidé.

Harry Potter a relikvie smrti

Článek je volným překladem z webové stránky wizardingworld.com. Na závěr si však dovolíme ještě doplnit další podobnosti, které oba Nebelvíry spojují:
1) Neville a Harry se narodili ve dvou po sobě následujících červencových dnech. Sdílejí tedy stejné sluneční znamení, kterým je lev.
2) V případě obou chlapců trvalo Moudrému klobouku delší chvíli, než je zařadil do příslušné koleje.
3) Oba potvrdili svoji příslušnost k Nebelvíru tím, že vytáhli z Moudrého klobouku Nebelvírův meč.

Zdroj: https://www.wizardingworld.com/features/eerie-similarities-between-harry-potter-and-neville-longbottom

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..