Děsivé noci halloweenské mají pro Harryho už od začátku jeho školní docházky velmi neobvyklou příchuť (asi tak jako Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak). Rozhodně to však není proto, že by se Harry přímo vyžíval v koledování, aneb „trick or treat“ – naval lízátko, nebo ti něco vyvedu!

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Datum 31. října patří v mudlovském světě už tradičně velkým a strašidelným halloweenským oslavám. V českých zemích sice slavíme klasičtější a poněkud pochmurnější Dušičky
2. listopadu, přesto se u nás objevuje zájem přebírat slavnostnější a rozvernější variantu svátku duchů. A tak se mudlové všech věkových kategorií převlékají do kostýmů, chodí strašit své sousedy, za což si efektně vydělávají cukrátka na ulici, a vyřezávají dýně. Dokonce i pro Harryho Pottera bývají tyto festivaly zcela nezapomenutelné, avšak nikoli proto, že by si je vysloveně užíval. Problémy si ho vyhledávají dokonce i o Halloweenu.

Den, kdy zemřeli jeho rodiče

Když lord Voldemort vtrhl bez varování 31. října roku 1981 do Godrikova Dolu a chladnokrevně zavraždil Harryho rodiče, změnilo to v kouzelnickém světě úplně všechno. Zmíněné datum se tak stává přímo legendárním, i když není zcela jednoznačné, v jakém slova smyslu. Zatímco pro Harryho to byl jeden z nejtragičtějších dnů jeho života, jelikož rázem přišel o oba své rodiče, čímž byl odsouzen k mizernému životu u Dursleyových, pro zbytek kouzelnického světa jde o mimořádný sváteční den. Tehdy byl totiž nastolen mír a lord Voldemort záhadně zmizel. Toto datum však už navždy zůstává chmurným svědectvím láskyplné oběti, vyrytém na náhrobním kameni Harryho rodičů.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Den, kdy se z Harryho, Rona a Hermiony stalo nerozlučné trio

Až o dekádu později a vlastně jen dva měsíce po začátku Harryho vstupu do kouzelnického světa mohl Harry konečně prožít o mnoho tradičnější oslavy Halloweenu. No, vlastně o mnoho tradičnější pro kouzelníky. Vůbec poprvé se Harry mohl zúčastnit velkolepé strašidelné slavnosti se vším všudy – s živými poletujícími netopýry, obřími vydlabanými dýněmi a s trollem ve sklepení. Jediná potíž? Ach ano, ten troll, který se zaručeně nedá počítat mezi halloweenské dekorace!

Kdo mohl tušit, že se tento děsuplný moment, kdy se Harry, Ron a Hermiona náhle ocitli bok po boku na jedné straně v boji proti trollovi, stane jednou z nejdůležitějších a vlastně i nejlepších událostí v Harryho životě? A to nikoli proto, že sejmout trolla už v prvním ročníku studia je zatraceně cool, ale protože se Hermiona připojila k Harryho a Ronově skupince. Tak všichni dohromady utvořili to nejikoničtější přátelské trio, jaké svět kdy poznal (alespoň podle našeho skromného názoru). Navzdory této neobvyklé situaci Harry a Ron (který Hermionu předtím urazil jemu typickým způsobem) zachránili Hermioně život. A tak vzniklo legendární přátelství, které nezpřetrhalo ani veškeré nebezpečí, jímž si spolu museli projít (nehledě na to, že to nakonec prospělo nejvíce Ronovi…).

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Den, kdy se opět otevřela Tajemná komnata

Harryho druhý halloweenský večer se zpočátku zdál být vskutku ještě více „halloweenský“. Byl totiž pozván na pravou a nefalšovanou párty duchů, kde Skorobezhlavý Nick oslavil den svých pětistých „úmrtnin“. Ale jestliže se Harrymu švédský stůl s „plyšovými“ sýry, skopovými vnitřnostmi s červy nebo dort ve tvaru náhrobního kamene nezdál jako dostatečně strašidelné sousto, to, co se událo později ještě téže noci, bylo hrůzostrašné ažaž. Poté co Harry opustil „párty“ Skorobezhlavého Nicka, provázely ho znepokojující hlasy, které se ozývaly zevnitř bradavických zdí, a pak spatřil něco, co ovlivnilo jeho další rok strávený na hradě: krvavý nápis na stěně, který hlásal, že Tajemná komnata byla opět otevřena.

Pokud se ovšem Harrymu vzkaz „Nepřátelé dědice, mějte se na pozoru!“ nezdál dost odstrašující, pohled na zkamenělou paní Norrisovou, visící za ocas, tomu rozhodně nasadil korunu (vedle pohledu Arguse Filche). V té chvíli Harry ještě nevěděl, že tato událost dne
31. října předznamenává přítomnost lorda Voldemorta v Bradavicích. Ten chlápek si ale uměl vybrat děsně příhodnou dobu ke strašení malých dětí, nezdá se vám?

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Den, kdy Sirius Black pronikl do Bradavic

Že by si Harry ve třetím ročníku konečně zasloužil užít „normálnější“ Halloween? Tak to teda ne! Žádný pohov, Harry! Naopak bylo třeba zbystřit. Právě v této době se totiž objevila hrozba bezprostředně spojená s Harrym, která ho provázela v nestřežených okamžicích jako strach budící Smrtonoš/černý pes jménem Sirius Black. A náhoda tomu tak chtěla, že obávaný vězeň z Azkabanu využil nepatrné chyby v bezpečnostních opatřeních a pronikl na hrad právě v čase, kdy halloweenské oslavy vrcholily.

Sirius po sobě zanechal zlověstnou stopu, kterou ovšem nehezky odskákala Buclatá dáma, střežící vchod do nebelvírské společenské věže. Přesto se nakonec ukázalo, že Sirius nebyl skutečnou hrozbou ani pro Harryho, ba ani pro kouzelnickou společnost. Tím největším průšvihem byl fakt, že se na hradě už třetím rokem ukrýval smrtijed v krysí podobě. A nikdo si toho ani nevšiml.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Den, kdy byl Harry vybrán do Turnaje tří kouzelníků

Jestli si Harry myslel, že už ho nic horšího o Halloweenu potkat nemůže, šeredně se mýlil. Dokonce i ve čtvrtém ročníku se stalo něco, na co neměl hned tak zapomenout. Při výběru účastníků do Turnaje tří kouzelníků byl Harry stejně jako všichni ostatní pohlcen nedočkavým vzrušením a snad i doufal v ničím nerušený, pohodový den.

Tentokrát měl slavný Harry Potter stát stranou od centra dění a sehrát úlohu pouhého diváka. Alespoň to si Harry myslel ještě pět minut předtím, než Ohnivý pohár vychrlil nevinně vyhlížející papírek s jeho jménem. Šok nastal okamžitě. Náhle se Harry ocitl tváří tvář hrozbě smrti, která na něj vyhlížela ze tří vražedných úkolů turnaje. A aby toho nebylo málo, začali ho dokonce i jeho přátelé považovat za bezohledného prospěcháře, který přelstil Ohnivý pohár jen proto, aby se mohl opět stát středem pozornosti. Tak to je na teenagera trochu moc!

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

A jen tak mimochodem…

Není bez zajímavosti, že relikvie smrti – v anglickém originále Deathly Hallows nesou ve svém vlastním názvu část slova Halloween. Tyto relikvie (hallows) jsou v kouzelnickém světě známy jako neobyčejné předměty s nevídanými vlastnostmi, které dohromady činí ze svého nositele „pána Smrti“. Halloween má koneckonců také určitý vztah ke smrti.

Jen tak na okraj, Harry byl jeden čas dokonce majitelem všech tří relikvií (takže si Halloween užil doslovně!). Nicméně je zajímavé sledovat toto málo postřehnutelné spojení mezi světem mudlů a světem kouzelníků v jednom slově a jeho významu. Nic netušící mudlové, kteří oslavují Halloween a obecněji smrt, ani netuší, jak moc se ocitají blízko pravdě. Až z toho běhá mráz po zádech!

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Zdroj: https://www.pottermore.com/features/why-halloween-was-so-important-for-harry-potter

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..