Někdy se stává, že mnozí herci, kteří se uchází o nějakou roli ve filmu či seriálu, jsou nakonec vybráni pro jinou postavu v tomtéž snímku. A ačkoliv zní idea, že by měl ústřední roli Harryho Pottera ztvárnit jeho úhlavní studentský soupeř, jako nápad pro fanfikci z alternativní reality, Tom Felton se skutečně o roli chlapce-který-přežil ucházel. Jak to tehdy před 19 lety vlastně bylo?

Na konkurz bylo tehdy přihlášeno údajně přes sedm tisíc chlapců. Dnes víme, že zvítězil Daniel Radcliffe (tenkrát mu bylo 10 let), a tak odstartoval svou hereckou kariéru. Avšak režisér Chris Columbus musel vybírat hned z několika potencionálních finalistů.

Tom Felton jako Draco Malfoy. Zdroj: Film Harry Potter a Tajemná komnata

Vybrat budoucí hvězdy nebylo vůbec jednoduché. J.K. Rowlingová totiž souhlasila s prodejem práv ke zfilmování svých děl pouze při splnění určitých podmínek. Musela být dodržena alespoň přibližná fyzická podoba herců ve srovnání s postavami z knih a hlavně britské občanství. V případě Toma Feltona, který se ucházel o hlavní roli, ovšem nevyšla právě fyzická podoba. Přesto svoji šanci dostal jako Draco Malfoy, což je role, která mu, podle mě, padne nejlépe.

O roli se taktéž ucházel již zkušený dětský herec Liam Aiken, s nímž Columbus dokonce spolupracoval při natáčení staršího snímku Druhá nebo první. Režisér Liama preferoval, ale protože Aiken nebyl Brit, museli Columbus i s Liamem utřít nos. Obdobně tomu bylo i s hvězdou filmu Šestý smysl a A.I. Umělá inteligence, Haleyem Joel Osmentem. V jeho případě hrál navíc faktor i věk mladého herce – v době konkurzu mu bylo již 12 let.

Herec Liam Aiken. Foto. MovieStillsDB
Herec Haley Joel Osment. Foto. MovieStillsDB

Harry Potter ovšem nebyl jediná postava, u níž se rozhodovalo o herci, který ji na stříbrném plátně nakonec ztvární. O tom, že roli profesora Snapea byla nabídnuta Timu Rothovi, jsme psali minulý rok v článku o Alanu Rickmanovi. Co ale říkáte na takového Hagrida v podání Robina Williamse? Robin je bezesporu komik a Hagrid ve své podstatě také (i když v jiném slova smyslu), tito dva však, alespoň podle mého názoru, nejdou příliš dohromady.

Herec Robin Williams. Zdroj: savagefacts.com
Robin Williams jako Hagrid? Zdroj: Film Jumanji

A co takhle oblíbená tvářička Hugha Granta? Dokázali byste si ho představit jako Zlatoslava Lockharta? Zato Iana McKellena, slavného Gandalfa z Pána Prstenů, bych si zcela určitě jako Brumbála představit uměl, a to nejen jako typicky moudrého a rozvážného profesora, ale také i jako bojovného a energického čaroděje, před nímž se měl na pozoru i Lord Voldemort.

Herec Hugh Grant. Zdroj: frekvence1.cz
Dvojitá fotka. V levé části je herec Ian Mckellen na předávání cen (vidíme jen jeho hlavu a ramena). V pravé části je postava čaroděje Gandalfa Bílého (jen hlava).
Ian Mckellen jako slavný čaroděj Gandalf. https://columnacero.com/television/31443/el-senor-de-los-anillos-ian-mckellen-quiere-ser-el-gandalf-en-la-serie-de-amazon

Ze slavných hereček pak jmenujme například Rosamund Pike (bondovka Dnes neumírej), která mohla propůjčit tvář novinářce Ritě Holoubkové. O Kate Winslet (Titanic) prý zase kolují zvěsti, že mohla ztvárnit nadpřirozeně půvabnou Fleur Delacour. Zcela určitě se však uvažovalo o její obsazení do role Heleny z Havraspáru (Šedá dáma) – z obojího ale sešlo, jak je vidno.

Herečka Rosamund Pike. Zdroj: palmspringslife.com
Kate Winslet. Zdroj: kinobox.cz

Je přitom pozoruhodné, že sama J. K. Rowlingová se mohla ve filmových zpracováních svých děl objevit jako Harryho matka, Lily. Roli ale odmítla, protože ačkoliv je Harryho matkou ve skutečném světě, není herečkou, a proto se obávala, že by záběry zkazila.

A ještě pecka na závěr. Stejně jako Tom Felton, který nedostal roli, o kterou se v konkurzu původně ucházel, tak ani Eddie Redmayne nezískal přesně to, po čem zprvu toužil. A teď nepočítáme Fantastická zvířata, ale už Tajemnou komnatu z roku 2002. Ano, čtete správně, již téměř před dvaceti lety se Eddie, jehož dnes známe jako hlavního hrdinu filmů Teorie všeho či Dánská dívka, ucházel o roli mladého čaroděje. A ne jen tak ledajakého… šlo o Toma Raddlea, vzpomínku z viteálu, kterou ale nakonec získal Christian Coulson. To dnes můžeme považovat za štěstí, protože pak by se Eddie mohl mihnout maximálně ještě v Princi dvojí krve, kde je vzpomínková scéna s Tomem Raddleem (roli zde převzal Frank Dillane). Takto ovšem herecky vyzrál a mohl nám naservírovat svého jedinečného Mloka Scamandera. A my se pochopitelně těšíme na jeho třetí ztvárnění role ve světě kouzelných Fantastických zvířat.

Eddie Redmayne jako Mlok Scamander. Zdroj: fandimefilmu.cz

PS. A jestli tam nebudou roztomilí hrabáci, posílám do studií hejno rarachů!

Zdroje: https://www.fandimefilmu.cz/clanek/21641-eddie-redmayne-malem-hral-zaporaka-v-harrym-potterovi
https://interezmag.cz/nechybalo-vela-a-harry-potter-by-vyzeral-inak-tito-adepti-mohli-stvarnit-hlavu-ulohu/

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..