Jednoho vánočního večera Bradavice hostovaly slavnost, známou jako vánoční ples (pozn. překl.: V AJ se pro vánoční ples užívá termínu „Yule Ball“, přičemž „Yule“ je archaický, ačkoliv stále užívaný termín pro Vánoce. ČJ nemá žádný ekvivalent). Pokud byste byli pozváni na tuto okouzlující oslavu, se kterou postavou byste se mohli nejlépe ztotožnit?

Milujete trsání na parketu? Nebo raději zůstáváte někde v koutě a sledujete trapasy okolo? Setkáváte se rádi s novými lidmi, nebo si raději vyhledáte nejlepší kamarádku kvůli nejnovějším drbům (či kamaráda – i kluci mohou drbat). Na vánočním plese v Ohnivém poháru jsme mohli vidět nové tváře bradavického učitelského sboru i studentů, kteří se „trochu odvázali“ (jak poznamenala profesorka McGonagallová) a užili si neobvyklé školní taneční zábavy. Takže, která postava se ve vás skrývá?

Jestliže se vždy a pořád zastáváte vašeho nejlepšího kamaráda… jste Ron

Jdete-li na nějaký pompézní mejdan, je celkem slušná šance, že se buď zapojíte do mnohačetné nezávazné konverzace s neznámými lidmi, nebo se přilepíte k vašemu nejlepšímu kámošovi, který je tu (čirou náhodou) s vámi. Druhá varianta je přesně to, co udělal Ron: věčně po Harryho boku celý večer. Pochopitelně tím nezískal žádné plusové body u své dámy toho večera, Padmy, a situace se nikterak nezlepšila ani poté, co si vybil svoji žárlivost na Hermioně. Neříkáme ovšem, že vy byste dělali přesně totéž.

Harry a Ron sedí vedle sebe na vánočním plese znuděně a naštvaně u stolu. Parvati a Padma, sedící vedle svých partnerů na obou krajích fotografie, se na sebe znechuceně dívají.
Nuda na vánočním večírku. Zdroj: film Harry Potter a Ohnivý pohár

Párty může někdy přerůst přes hlavu, zejména účastní-li se jí i osoba, po které vaše srdce touží a jde tam s někým jiným. Ačkoliv Ron tuto situaci nezvládl zcela… bravurně, nutno uznat, že alespoň na chvíli dokázal odvést myšlenky jinam. A to poté, co s Harrym náhodou zaslechl rozhovor Hagrida s Madam Maxime.

Jestliže jste přišli jen kvůli občerstvení… jste Brumbál

Co odlišuje dobrou párty od úžasné? Odpověď je nasnadě: dobrá hostina. A jestli někde vědí, jak připravit skvělé pohoštění, je to v Bradavicích. U příležitosti vánočního plesu se v Bradavicích chtěli rozhodně předvést. Bylo užíváno očarované nádobí, které z kuchyně přivolá požadované jídlo na talíř, jakmile vyslovíte své přání. Albus Brumbál, který se nikterak netají svým mlsným jazýčkem, odstartoval večerní zábavu objednávkou vepřových kotlet. Hrajete-li si tedy rádi na tajného agenta, jenž se nenápadně snaží ulovit něco dobrého k jídlu, počítejte s Brumbálem jako vaším parťákem.

Liduprázdná Velká síň, vyzdobená k vánočnímu plesu (led, rampouchy, vánoční stromky v čele síně) a kulaté stoly plné jídla a pití všeho druhu v různých barvách.
Velká síň je připravena na vánoční ples. Zdroj: wizardingworld.com

Jestliže se rádi oblékáte a zkrášlujete… jste Hermiona

Hermiona na vánočním plese překvapila svým vzhledem; namísto jejích hustých střapatých vlasů měla na plese uhlazený elegantní účes, nádherné šaty a jejím partnerem byl kruvalský šampión a famfrpálová legenda Viktor Krum. Párty může být příležitostí změnit svůj vzhled a cítit se kvůli tomu dobře, což je přesně to, čím Hermiona odměnila sama sebe po letech intenzivních studií a snaze být nejlepší žákyní ročníku. A třeba jste také rádi středem pozornosti – a dobře pro vás. Hermiona si rozhodně zasloužila posílení sebevědomí po mnoha případech šikanování ze strany Malfoye, a dokonce i Rona, který jaksi „zapomněl“ že je také dívkou. Nejvíce nás ale těší, jak si dopřála tento kouzelný okamžik proměny ošklivého káčátka kvůli vlastnímu pocitu a nikoliv na nátlak ostatních.

Hermiona v růžových šatech a Krum na plese. Hermiona se usmívá na Kruma v červené uniformě, kterého vidíme spíše zezadu.
Hermiona s tanečním partnerem, Viktorem Krumem. Zdroj: film Harry Potter a Ohnivý pohár

Jestliže umíte vytěžit to nejlepší z ne zcela ideální situace… jste Parvati

Účastnit se vánočního plesu s bradavickým šampiónem byl pro Parvati Patilovou zjevně velký okamžik. Ta chvíle byla vhodná i k předvedení nádherných šatů, a tančit v nich před zraky celé školy s šampiónem byla prostě pecka. Nicméně Harry pozval Parvati na ples až na poslední chvíli poté, co byl odmítnut Cho, a nikdo není rád „záložním řešením“. Ba co hůř, po úvodním nepříjemném tanci se Harry odebral z parketu, aby nabručeně seděl po boku stejně nabručeného Rona stranou od hlavního dění. Parvati se však nevzdala a velice rychle si našla nového tanečního partnera. Za to, jak se dokázala „oklepat“ i přes Harryho nevhodné chování a nakonec si užít večer, jí patří náš obdiv.

Harry v černém společenském hábitu a Parvati v lososově-růžovém sárí čekají bok po boku ve Vstupní síni na zahájení plesu.
Harry Potter na vánočním plese s Parvati Patilovou. Zdroj: film Harry Potter a Ohnivý pohár

Takže pokud jste dobří v překonávání nečekaných překážek a dokážete si i přes nedostatky užít zábavu, máte s Parvati mnoho společného.

Jestliže rádi protančíte celý večer… jste Neville

Někdo jde na párty, aby se tam seznámil s novými lidmi, jiní zase doufají v nějaký ten románek, ale někdo chce jen tančit, tančit a tančit. Neville Longbottom patří nepochybně do poslední kategorie. Obvykle plachý a nervózní Neville se na plese zajímavě vybarvil, už jen tím, že se z něj vrátil do své ložnice až na sklonku noci. A dobře pro něj! Proč dělat věci složité, když někdy stačí jen se nechat vést rytmy noci, abyste si užili večírek.

Neville je v pyžamu, má zavřené oči a má nakročeno k taneční póze. V ložnici v nebelvírské věži sám cvičí klasické tance.
Neville je rozený tanečník. Zdroj: film Harry Potter a Ohnivý pohár

Jestliže jste (přespříliš) sdílní… jste Hagrid

Starý dobrý Hagrid. Poté, co nalezl v Madam Maxime spřízněnou duši, ochotně jí v bradavické růžové zahradě prozradil, že je poloobr. Naneštěstí jeho netaktní způsob, jakým jí sdělil tuto informaci, naznačující, že ona musí být jistě také polobryní, neskončil zrovna nejlépe. Madam Maxime uraženě odešla a pouze zaprotestovala, že má velké kosti. Chudák Hagrid se jen pokoušel najít někoho, s kým by měl něco společného – a přiznejme si, každý jsme někdy řekli něco nevhodného při nějaké formální příležitosti. Takže Hagride, plně tě chápeme.

Hagrid zasněně tančí s Madam Maxime (s hlavou na její hrudi. Madam Maxim má na sobě světle růžové šaty, zatímco Hagrid hnědý kožich.
Madam Maxime a Hagrid. Zdroj: harrypotterfanzone.com

Jestliže nemáte rádi párty… jste Harry

Může se to zdát divné, ale je to tak. Ne každý si užívá mejdany jako ostatní, ale to je v pořádku – každý jsme z jiného těsta. „Chlapec, který přežil,“ náš vyvolený, měl zkrátka příliš mnoho starostí, než aby si mohl vánoční ples užít se vším všudy (a nemáme tím na mysli vynikající večeři).

Harry tančí ve Velké síni s Parvati, kterou vidíme zezadu. Harry se dívá vytřeštěně stranou,
Harry a Parvati tančí na plese. Zdroj: film Harry Potter a Ohnivý pohár

Kde s těmi starostmi začít? Tak třeba u druhého úkolu Turnaje tří kouzelníků, který se nezadržitelně blížil. Harry stále nedokázal vyřešit záhadnou nápovědu vřeštícího vejce. Navíc neustále dumal nad tím, jak se vlastně mohl stát čtvrtým šampiónem. Další zátěží bylo jeho zlomené srdce. Dívka jeho srdce, Cho Changová, si ples užívala s druhým legitimním bradavickým šampiónem. A pak zde byly doprovodné problémy plesu, jako třeba naučit se tančit alespoň tak, aby Harry nezakopl, plus všudypřítomný a zároveň žárlivý Ron. O Harryho vlastní žárlivosti vůči Cho a Cedrikovi ani nemluvě. Zkrátka toho na něj bylo hodně, což vyústilo v to, že se Harry pokoušel přežít večer s Ronem – se kterým se alespoň trochu mohl poplácat po ramenou ve vzájemné podpoře. Párty mohou být z mnoha důvodů stresující a jsme tedy rádi, že Harry měl po svém boku Rona, který mu v nelehké chvíli poskytl podporu.

Zdroj: https://www.wizardingworld.com/features/which-yule-ball-character-would-you-be

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..