Mnozí z nás stále čekají na svůj vytoužený dopis z Bradavic. Umíte si ale představit všechny ty náklady spojené s cestou do Británie a následný pobyt člověka v této drahé zemi? Otázka tedy zní, musí to být skutečně dopis z BRADAVIC?

Co takhle dopis z Vídeňské školy čar a kouzel, která je pro nás dostupnější, a dokonce i finančně přijatelnější? Jediné, s čím se zdejší potenciální studenti i budoucí profesoři musejí vyrovnat, je německý jazyk, ale rozhodně byste se zde neztratili ani s angličtinou, protože tou umí mluvit samozřejmě i rakouští kouzelníci a čarodějky.

Logo hospody U Zlomeného koštěte

O čem je v tuto chvíli řeč? Přešlápněme si kousek do reality, ale zároveň zůstaňme druhou nohou ve fantazii. Mluvme o mimořádně povedeném LARPu, který dvakrát do roka pořádá rakouská larpovní skupina Holo-con.1 Její oddělení pro fanoušky Harryho Pottera se stará o čtyřdenní hraní o jarních a podzimních prázdninách . Před začátkem každé hry se hráči ještě několikrát sejdou v taverně u Zlomeného koštěte, aby se spolu seznámili a pořádně zamakali na svých charakterech a příběhu. Hlavní organizátoři her jsou navíc velice pozorní a milí lidé, takže i kdyby vaše němčina neměla daleko k trolštině, nic se neděje, je možno se dorozumět všemi dalšími dostupnými prostředky (kyjem?). Místo pro troly se tam najde taky!

Hrad Wildegg, zdroj: www.gps-tour.info

Samotný LARP se koná na hradě Wildegg kousek jihozápadně od Vídně. Jedná se skutečně o středověký hrad, který skupina holo-con najímá ke svým pravidelným hrám, a má ho tak k dispozici úplně celý. V prvním patře byste našli společenskou místnost pro Zmijozel a přístěnek na koštata. Ve druhém patře sídlí Mrzimorští a Havraspárští, do jejichž společenky se vchází z učebny s knihovnou, která je všem plně k dispozici. Dále se zde nachází kuchyně a profesorská sborovna, kam mohou studenti kdykoli přijít na konzultace za svými profesory. Třetí patro je vyhrazeno dalším učebnám, Nebelvírské společenské místnosti, ošetřovně, sovinci (odkud můžete posílat skutečnou poštu) a Velké síni se čtyřmi kolejními stoly.

Do hry se můžete zapojit buď jako student, profesor nebo jakákoli jiná postava. Po hradě například bloudí i několik duchů, školník a správce hradu (ti poslední dva, doufejme, nebloudí). Můžete si ale vymyslet naprosto cokoli. Pro příklad mohu uvést svou roli úřednice českého ministerstva kouzel z odboru pro kouzelné hry a sporty, vyhlašující mezinárodní pátrání po famfrpálových talentech do českého týmu. Díky tomu jsem měla běžný přístup do všech prostor hradu včetně sborovny, kde jsem se mohla stravovat společně s profesory, ředitelem a ředitelkou školy, a exkluzivně i do přístěnku na košťata.

Dá si někdo jednu lektvarovou?

O hlavní linku příběhu se samozřejmě starají organizátoři, kteří v podstatě vnášejí chaos do chodu školního řádu. Studenti zde normálně chodí na vyučování – probíhají zhruba tři předměty v jednom čase, mezi kterými si lze vybrat buď podle studijního ročníku, anebo podle svého zaměření. Vídeňská škola čar a kouzel vám nabídne studium klasických předmětů, jako jsou lektvary, obrana proti černé magii, péče o kouzelné tvory, jasnovidectví, dějiny čar a kouzel mudlovská studia, ale i méně typické předměty jako kryptologie, studium artefaktů, etika, kouzelnická práva nebo osobnostní rozvoj.

Zájemci se mohou hlásit také do kroužků, například do divadelního souboru, který na závěr svého působení uspořádal excelentní vystoupení pro studenty i profesorský sbor. Nemohl chybět ani Soubojnický klub, kterého se musel v rámci výuky zúčastnit každý profesor. Možnost dostali i ambiciózní studenti, kteří chtěli předvést své dovednosti, jimž se naučili v hodinách obrany proti černé magii. Co by to ale bylo za školu čar a kouzel, kdyby se v ní taky něco nesemlelo? Hlavní organizátoři samozřejmě pouštějí do éteru jedovaté výpary různých questů, které se buď šíří přímo od jejich přítomnosti, anebo nálezem artefaktů ve škole. Může se jednat o maličkosti, jako například nenápadně zmizet ve chvíli, kdy se ve vaší blízkosti objeví nějaký profesor, či se hlasitě ládovat školním jídlem, až po závažnější úkoly. Tak jsem mohla být svědkem posednutí havraspárské studentky, která si pochutnávala na kmenu stromu, aby zjistila, co je s ním v nepořádku. Nakonec tato studentka dopadla během dne ještě hůř, protože se stala obětí jednoho ze záhadných školních masakrů a skončila ve vážném stavu na ošetřovně. Spolu s ní si to odnesli i studenti z dalších kolejí.

Patronovo zaklínadlo a kde ho najít… ve škole Wildegg!

Ale nenechte se mýlit, nejsou to jen studenti, kteří LARP hrají na plný úvazek. Za zdmi profesorské sborovny se hraje normálně také, takže i když profesorům za zády pilně pracují organizátoři, neznamená to, že by byli okradeni o herní zážitek. Právě naopak, dokonce i oni řeší školní problémy naplno bez vědomostí o tom, kdo za nimi stojí. Hraje prostě každý a hraje se úplně všude.

Proto byste si měli dávat pozor i na spořádaný pohyb po škole nebo na nepořádek na kolejním stole ve Velké síni. Za běhání po chodbách nebo neslušné chování vám totiž hrozí ztráta bodů pro vaši kolej. To samozřejmě znamená, že mají všechny koleje slušnou šanci vyhrát školní pohár. Body se sčítají a odečítají na vyvěšené tabuli, nacházející se ve Velké síni (mimochodem, Mrzimor dopadl tentokrát chvalitebně! 🙂 ).

Vídeňská škola se navíc může pochlubit i svou vlastní radiovou stanicí, takže hudba, která se line ze starodávně vyhlížejícího rádia ve Velké síni, je řízena přímo ze sborovny. Nutno dodat, že je prolnuta i chytlavými reklamami, takže reklamu na česnek už z hlavy jen tak nevyženete…

Kolem hradu se rozkládá i tajemně vyhlížející les, kam není radno vydat se sám a bez dozoru. Abyste se ale dostali k famfrpálovému hřišti, nezbude vám nic jiného, než ho překročit. Takže pozor na vlkodlaky a jinou chlupatou a krvelačnou havěť!

„Moji“ famfrpáloví talenti

Na závěr si dovolím pár drobných postřehů ze scény. Jestliže mne něco zaujalo, pak neobyčejní profesoři a jejich vzezření. Setkání s profesorem mudlovských studií na vás může zanechat jistou stopu. Jeho absolutně neladící barevný oblek v kombinaci s leteckou čepicí se v budoucnu jistě stane módní inspirací. O jeho roztržitosti také vypovídá fakt, že jste ho pokaždé zastihli s ramínkem na šaty v rukách, které získalo každou chvíli novou vychytávku. Přehlédnout nešlo ani profesora jasnovidectví s jeho růžovo-modrými vlasy a černou páskou přes oči. Jeho nevídané schopnosti předcházely i jeho zrak, takže byl schopen vidět i poslepu. Pokud se odněkud blížil, poznali jste to podle hlasitých zvonečků, provázejících ho na každém kroku. Zapomenout se nedá ani na extravagantně vyhlížející profesorku Obrany proti černé magii, která chodila vždy v černém jako Střihoruký Edvard. Černé dlouhé vlasy, černá rtěnka, ale sklenka s barevným jednorožcem a modrým elixírem v rukách. Zároveň byla bystrozorkou a ředitelkou nebelvírské koleje. Své studenty si však rozhodně dokázala srovnat pěkně do latě…

Pokud budete chtít studovat kouzla a čáry v zahraničí (protože i na ministerstvu kouzel se cení jazykové dovednosti), pak vám mohu kouzelnickou školu ve Vídni vřele doporučit. Koneckonců už zde máme minimálně dvě příznivkyně českého famfrpálového družstva, které to stvrdily svým podpisem na mých smlouvách. Takže už bude opravdu nejspíše načase vybudovat skutečný mezinárodní tým ve famfrpálu…

1 Skupina Holo-con se zaměřuje také na fanouškovské základny okruhů Star Trek.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!