Dnešek otevřel svá velká dvoukřídlá dubová vrata, aby nás pozval do školy čar a kouzel v Bradavicích, tentokrát postavené z papíru, písmenek a slov. Právě dnes totiž otevíráme potterovské knížky, abychom oslavili další kouzelnou noc společně s Harry Potterem a svorně také s celým světem.

Znovu po roce se slétávají fandové Harryho Pottera k malým oslavám, které by snad nejvíce ocenila knihomolka Hermiona Grangerová. Jestlipak není tato knihopárty jejím vlastním vynálezem?

Každopádně Harry Potter Book Night není žádnou novinkou „na trhu“. Letošního 7. února 2019 oslavíme již pátou potterovskou noc, která poprvé propukla roku 2014. Akce je pokaždé naplánována na začátek únorového měsíce. Myšlenka vznikla pochopitelně ve Velké Británii u Harryho nakladatelských chůviček v Bloomsbury. Od té doby se nápad šíří jako magická instantní nákaza do dalších světadílů, států a krajů. Potterovské knižní noci se „překvapivě“ pořádají zejména v knihkupectvích, knihovnách a lokálních komunitách. Organizátoři, kteří jsou připraveni ke každé špatnosti, zde páchají takové neplechy, jako jsou přednášky, honby za poklady, soutěže, workshopy a čtení z knih.

Britové navíc přidali na svůj sladký dortík ještě i třešničku. V kostele sv. Jakuba u Waterstones na Piccadilly v Londýně se totiž bude pořádat také beseda a autogramiáda s ilustrátory knih Harryho Pottera a Bajek barda Beedleyho Jimem Kayem a Chrisem Riddelem.

Jinak je naplánováno přes 476 akcí po celém světě. Nejchladnější HP knihopárty se bude konat ve škole v ruském Novodvinsku, který je zároveň na mapě s událostmi nejsevernějším místem. Naopak nejjižněji a také nejtepleji bude v Khandallahské knihovně v novozélandském Wellingtonu. Exoticky bude vypadat také akce ve Wycombe Abbey International School v čínském městě Changzhou. Ostatně podívejte se sami, kde všude bude dnes o zábavu postaráno: mapa událostí.

Ani letos nezůstane Česká republika pozadu. Skupina Potterfan společně s nakladatelstvím Albatros se totiž také slavnostně zapřísahali, že budou připraveni ke každé špatnosti, a přichystali pro vás vlastní kreativní program. Pohyblivé krůčky v kouzelném plánku vás zavedou do prostor Endorfinu v pražských Vršovicích, kde se od 19 hodin začne dít něco dost podezřelého.

Program je následující:

19:00 Zahájení

19:15 Beseda/Přednáška: Historie Bradavic

20:15 HPBN kvíz o ceny

21:45 Workshop a čtení z knih HP

22:30 Potterovské pi-divadlo

23:00 Ukončení HPBN

Wplibs.com

Vstup na akci je zdarma po předchozí nutné registraci, která je nyní z důvodu naplnění omezené kapacity uzavřena. Kdo se však letos nedostane na žádnou oficiální HPBN událost, nezoufejte! Využijte příležitosti, navlékněte si svou školní uniformu, připravte hůlky a uspořádejte vlastní domácí párty plnou kouzel! K tomu vám může posloužit i pár zajímavých tipů na dekorace a na něco dobrého do zobáčku od nakladatelství Bloomsbury. Vyrobte si vznášející se svíčky, soví poštu, speciální barevný punč anebo ledové cucu v kolejních barvách!

Právě výzdobu vašeho obýváku (=Velkého sálu) byste rozhodně neměli podcenit. Tak jako každý rok i letos se HPBN zaměřuje na konkrétní téma z kouzelnického světa. Tento únor půjde o Bradavickou školu čar a kouzel. Nezapomeňte si proto opatřit magický strop, zrcadlící oblohu za zdmi vašeho „hradu“. A co takhle oslovit pár duchů, kteří se schovávají za knižními regály, a požádat je, aby se připojili k oslavám? Nebo se obraťte na své rodiče, přátele, popřípadě laskavé knihovníky, ať pro vás připraví nechutně krutopřísné NKÚ testy (protože většina z nás má o Bradavicích mnohem více znalostí, než o našich vlastních životech).

Scholastic Twitter

Přejeme vám mnoho zábavy a magickou noc v záplavě voňavých knižních stránek!

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..