Nagini, Voldemortův strašlivý had, je v knižní sáze o Harry Potterovi obestřen mnoha tajemstvími. Konečně se ale naskytla příležitost dozvědět se o ní mnohem víc, protože se znovu objeví na scéně vedle hlavních hrdinů filmu Fantastická zvířata a kde je najít: Grindelwaldovy zločiny!

© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Dne 25. září 2018 se potvrdila velká spekulace o tom, že jedna z důležitých postav nového filmu představuje zároveň i jednu z neobyčejných charakterů z příběhu Harryho Pottera. Tentokrát se s ní ale potkáme za úplně jiných okolností a poznáme ji ve zcela odlišném světle.

V nejnovějším traileru, který byl odhalen právě pondělí 25. září, jsme totiž zaslechli povědomé jméno… Nagini. A byla tak potichoučku oslovena herečka Claudia Kim. Už tedy není pochyb o tom, že právě její postava ztvární nám dobře známou hadí společnici lorda Voldemorta, jež měla na svědomí několik strašlivých momentů v příběhu Harryho Pottera.

Ještě předtím, než jsme odhalili tuto vzrušující pravdu o Claudii Kim, znali jsme ji pouze jako „Maledictus“. Už tehdy jsme věděli, že Maledictus je označení pro osobu s prokletou krví. Toto prokletí předurčuje své oběti k permanentní přeměně v nějaké zvíře.

Díky traileru tedy vyšlo najevo, že had Nagini z Harryho Pottera býval dříve ženou trpící strašlivou kletbou. Jelikož ji ale nyní vídáme ve společnosti Credence, nezdá se, že byla už od počátku postavou, zaprodanou temné straně, ačkoli později poslouchala lorda Voldemorta na slovíčko. Co se asi zvrtlo?

Prozatím nám nezbývá nic jiného, než pouze spekulovat o všech možných teoriích, které nás napadnou. Aby nám to šlo o něco lépe, pojďme si nyní připomenout, co všechno o Nagini ve spojitosti s Voldemortem víme na beton.

© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

„Řekl bych, že má Naginiho rád, pokud je něčeho takového vůbec schopen.“ Albus Brumbál, Harry Potter a Princ dvojí krve.

S Nagini jsme se poprvé seznámili v Ohnivém poháru

Ačkoli se lord Voldemort objevuje už v první knížce o Harrym Potterovi – v Kameni mudrců, až do čtvrtého dílu jsme o jeho věrném hadovi nevěděli zhola nic. Nagini se nám poprvé představila hned v úvodní kapitole Ohnivého poháru, když zhltla na příkaz lorda Voldemorta ubohého mudlu jménem Frank Bryce. Ten se takříkajíc ocitl v nesprávnou dobu na nesprávném místě. To bylo ale krásné seznámení, že? V té době ještě Voldemort postrádal opravdové tělo při síle, takže byl na Nagini přímo závislý. Navíc se za celkem groteskních okolností dovídáme, že Červíček měl na příkaz svého temného pána hada „podojit“. Jen díky tomuto darovanému jedu mohl Voldemort přežít a skrze něj získávat i potřebnou sílu. Tomu se říká „BFFs forever!“ – nejlepší přátelé navěky!

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Lord Voldemort a Nagini měli neobvyklý vztah

Teď už je zcela jasné, že Nagini a lord Voldemort si byli velice blízcí. Voldemort ovládal hadí jazyk, takže pro něj nebyl problém se s Nagini dorozumívat, dokonce i sugestivně a telepaticky na dálku. Lord Voldemort dokázal Nagini také posednout a ovládat, jako to udělal za jedné strašné noci, kdy skrze ni zaútočil na Artura Weasleyho (ve Fénixově řádu). A právě to byl důvod, proč se Harry stal svědkem celé té ošklivé události, ačkoli na ni pohlížel očima Voldemortova hada. Zdá se, že lord Voldemort a Nagini byli propojeni způsobem, jaký si jen těžko dokážeme představit. Koneckonců to poznamenal Albus Brumbál k Harrymu: „Rozhodně ho (hada) má rád ve své blízkosti a zdá se, že je s to ho natolik ovládat, že to je neobvyklé i na někoho, kdo mluví hadím jazykem.“

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Nagini asistovala při několika Voldemortových vraždách

Lord Voldemort obvykle využíval Nagini k plnění jeho příkazů, které zahrnovaly také ublížení na zdraví. To se týkalo mnoha klíčových postav. Nejinak tomu bylo právě u výše zmíněné události s Arturem Weasleym, kterého se Nagini podařilo málem zabít. Vánoce tedy nevyhnutelně strávil v nemocnici u Sv. Munga pro kouzelnické choroby a úrazy, kde ještě zápasil o život s hadím jedem ve svém těle, který zabraňoval zhojení ran. To jen dokazuje, že Nagini rozhodně nebyl žádný obyčejný had.

Avšak zatímco Artur tento nemilosrdný atak přežil a mohl se o něm později podělit s ostatními a upozornit je, jiní takové štěstí neměli. To bohužel platí například pro bývalou učitelku mudlovských studií Charity Burbageovou, kterou lord Voldemort nelítostně usmrtil kletbou, která se nepromíjí, a následně nato vyzval Nagini, aby se jí nakrmila. Jak je vidět, Nagini občas za svého pána odváděla špinavou práci. Nejslavnějším a snad i nejsmutnějším příkladem je vražda Severuse Snapea. Místo toho, aby se lord Voldemort vůbec namáhal zneškodnit svého bývalého smrtijeda „vlastnoručně“, rozhodl se pro krutý a bolestivý rozsudek smrti, který měla Nagini vykonat za něj.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Nagini působila v nejhroznější scéně celé ságy

V Harrym Potterovi se najde mnoho dalších hororových momentů. Zvláště několik posledních dílů nás vede k sentimentální otázce, kde jsou ty nevinné časy, kdy bylo nejotřesnějším zážitkem Ronovo zvracení slimáků. Což nás mimochodem vzápětí svede k neodbytné a hrůzné vzpomínce na Harryho a Hermioninu návštěvu Bathildy Bagshotové v Godrikově dole, jen aby zjistili, že stará paní už je nějakou dobu po smrti a že Nagini se celou dobu schovávala v jejím mrtvém těle. Fuj! Na to se snad nedá zapomenout!

„Ne,“ zavrtěl hlavou. „To ona byla ten had… nebo spíš had byl přestrojený za ni… celou tu dobu.“ Harry Potter a Relikvie smrti.

© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Nagini jako jedna z mnoha dalších hadů v příběhu

Přestože jsme se s Nagini původně vůbec neznali, nebyla v Harrym Potterovi o hady nouze ani předtím. Přitom tu byli už od samotného začátku s námi, respektive s Harrym, který ještě v dobách, kdy teprve objevoval své magické dovednosti, rozmlouval s krotkým a vcelku přátelským hadem, jenž v Zoo osamoceně snil svůj sen o Brazílii.

Had je také symbolem jedné z Bradavických kolejí, takže je pochopitelné, že se jeho obraz míhá celou ságou – často ovšem v negativním slova smyslu. Vždyť hrůzostrašný bazilišek z Tajemné komnaty byl koneckonců obrovský had, který byl na příkaz dědice Salazara Zmijozela připraven zabíjet kouzelníky a čarodějky mudlovského původu. Zmiňme ještě Znamení smrti – Voldemortovu značku v podobě lebky s vyplazeným hadím jazykem. A dokonce i Voldemortovi předkové, Gauntové, měli na dveřích svého skromného příbytku přišpendleného hada.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Nagini byla posledním viteálem

„Přijde čas, kdy se bude zdát, že má lord Voldemort strach o život svého hada.“ Albus Brumbál. Harry Potter a Relikvie smrti.

Nagini nebyla pouze posledním viteálem, který musel Harry zničit, ale také posledním, který lord Voldemort vytvořil. V jednom ze svých interview J. K. Rowlingová prozradila, že se tak stalo při nám známé vraždě Berty Jorkinsové. Jakmile Voldemort zjistil, že jsou jeho viteály v ohrožení, zaštítil Nagini magickou ochranou, která vypadala jako průsvitná bublina posetá hvězdami.

Ještě než se tak stalo, kladl Brumbál Snapeovi na srdce, aby Harrymu řekl pravdu o tom, že musí zemřít Voldemortovou rukou, ne dřív, než Voldemort začne Nagini úzkostlivě střežit. Teprve v tu dobu bude jasné, že si lord Voldemort začne uvědomovat svou zranitelnost. A pak, když už se zdálo, že je Harry opravdu mrtvý, dopustil se Voldemort jedné fatální chyby, která ho stála jeho poslední viteál; nechal Nagini bez jakéhokoli dozoru. Tehdy se o tento hrdinský čin zasloužil Neville, který ukončil Naginin život Nebelvírovým mečem a tím zničil i poslední kousek Voldemortovy rozervané duše.

© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Takže…

Poznali jsme Nagini jako nelítostnou smrtící zbraň lorda Voldemorta, jemuž byla bezvýhradně oddaná. Avšak ve Fantastických zvířatech budeme mít možnost se seznámit se zcela jinou stránkou její osobnosti, jakožto její lidskou inkarnací, a konečně se také dozvíme, co přesně znamená být „Maledictus“.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!