Dne 6. října, v úterý, vyšla ilustrovaná edice doplňkové knihy z bradavické knihovny Famfrpál v průběhu věků v anglickém jazyce. Pojďte s námi nahlédnout pod obal této nádherně vybarvené publikace, a ponořit se tak ještě více do historie tohoto kouzelnického sportu.

Vydání ilustrované knihy Famfrpál v průběhu věků. Zdroj: Bloomsbury Publishing YouTube

Hned ze začátku je potřeba říct, že tento svazek vychází ve dvou odlišně provedených přebalech; světle modrý s více různými motivy je určen pro Velkou Británii a zelený se Zlatonkou pro Ameriku.

Na trávově zeleném přebalu knihy je nahoře jméno autorky žlutým písmem, pod ním nápis "QUIDDITCH THROUGH THE AGES" pod ním "KENNILWORTHY WHISP". Pod nápisem se nachází Zlatonka, po jejíž stranách stojí trojice obručí a úplně dole je nápis "Ilustrated by EMILY GRAVETT".
Přebal knihy Famfrpál v průběhu věků pro Ameriku. Zdroj: amazon.com

Fanoušci Harryho Pottera tuto publikaci s největší pravděpodobností znají, ale jestli jste již pozapomněli, zde ve zkratce připomeneme. Knížka pojednává o historii kouzelnického sportu, jménem famfrpál, nejoblíbenějšího kouzelnického sportu, od úplných počátku až po současnost. Dále je v knize popsán vývoj košťat, herních náčiní a jsou zde vyjmenovány snad všechny famfrpálové týmy Británie (pokud nevznikly ještě nové).

Harry Potter v červeném famfrpálovém hábitu a Draco Malfoy v zeleném famfrpálovém hábitu se snaží chytit Zlatonku.
Famfrpál ve filmech Harry Potter. Zdroj: film Harry Potter a Tajemná komnata

Kresby pro toto vydání vytvořila Emily Gravett, anglická autorka a ilustrátorka obrázkových knih pro děti, a také dvojnásobná vítězka medaile Kate Greenwayové za ilustrace ke svým dvěma publikacím.

Fotografie Emily Gravett v červeném kabátu.
Emily Gravett. Zdroj: www2.le.ac.uk

Jak je již patrné z přebalu knihy, Emily má pro svou práci nadání, a tak se s pomocí jejích obrázků můžeme přenést do magického světa, kde vám budou košťata létat přímo před očima. Dále nabízíme k nahlédnutí další ilustrace, které byly odtajněny už dříve. Například s týmovými uniformami, logy britských famfrpálových týmů nebo staršími vstupenkami na Světový pohár ve famfrpálu.

Kresba chaotické hry středověkého famfrpálu. Nejvýraznější je čarodějnice v bílých šatech a bílým špičatým kloboukem letící na koštěti. Další hráč v bílém je v pozadí. Na obrázku je mnoho netopýrů i dalších lidí (pravděpodobně i mudlů).
Scenérie z mistrovství Famfrpálu v roce 1473. Zdroj: wizardingworld.com
Dvojstránka, na níž se nachází dohromady 13 různobarevných log famfrpálových týmů.
Loga anglických famfrpálových týmů. Zdroj: wizardingworld.com
Dvojstránka s 13 hráči různých famfrpálových týmů v různobarevných uniformách.
Hráči v týmových uniformách. Zdroj: wizardingworld.com
Dvoustránka pojednávající o hraní famfrpálu v dnešní době, ukázka lístků z Mistrovství světa a zápasu z Anglie, ukázka faulů.
Lístky z Famfrpálových utkání a ukázka faulů. Zdroj: wizardingworld.com
Kapitánka Pýchy Portree Catriona McCormack ve fialovém hábitu a čepici a s koštětem v pravé ruce na přebalu časopisu Quidditch Times z roku 1964. Pod časopisem je fialový praporek s logem jejího týmu.
Kapitánka Pýchy Portree Catriona McCormack. Zdroj: wizardingworld.com

Jak je již u knih spojených se ságou Harry Potter zvykem, i nyní bylo vydání knihy svěřeno nakladatelství Bloomsbury. A i tentokrát půjde výtěžek z této knihy na charitu J. K. Rowlingové, Lumos, která pomáhá chudým dětem a mladým lidem po celém světě žít lepší životy. Část z tohoto výtěžku bude věnována také nadaci Comic Relief.

Zdroje: https://www.wizardingworld.com/news/bloomsbury-reveal-cover-for-new-illustrated-edition-of-quidditch-through-the-ages
https://www.amazon.co.uk/Quidditch-Through-Ages-Illustrated-companion/dp/152660812X, https://en.wikipedia.org/wiki/Emily_Gravett

office 2016

Turkiš

Mojí oblíbenou barvou je modrá, a možná proto mě Moudrý klobouk zařadil do Havraspáru, i když poslední dobou zjišťuji, že mám v sobě i něco z koleje jezevců. Zatím ještě studuji, ale moje vysněné povolání je zpěvačka a magizooložka.

2 Replies to “Vyšla ilustrovaná edice knihy Famfrpál v průběhu věků”

  1. Prosím, nevíte někdo, zda to vydá i Albatros v češtině? Půl roku po vydání stále nic. Díky.

    1. Velmi se omlouvám za zpožděnou odpověď na otázku. Zaznamenali jsme ji samozřejmě už dříve a otázku jsme přesměrovali přímo na Albatros. Bohužel nám ale doteď nikdo nebyl schopen otázku zodpovědět 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..