Herečka Helen McCroryová, Potterheadům známá jako Narcisa Malfoyová, prohrála svůj boj s rakovinou a v 52 letech opustila tento svět. Tuto smutnou zprávu oznámil včera její manžel Damian Lewis na sociálních sítích.

Na obrázku je text v angličtině černým písmem přeložený do češtiny níže.
‚‚Tweet‘‘ o smrti Helen McCrory. Zdroj: Damian Lewis Twitter

„Se zlomeným srdcem oznamuji, že po hrdinném boji proti rakovinš zemřela krásná a silná žena Helen McCroryová. Zemřela pokojně doma, obklopena láskou přátel a rodiny. Zemřela tak, jak žila. Bez strachu. Milovali jsme ji a víme, jaké jsme měli štěstí, že byla součástí našich životů. Zářila tak jasně. Teď jdi, má milá, do nebe a děkuji ti.“

Tak odešla další hvězda, aby za zářila z výšek. Ale než se s ní rozloučíme docela, pojďme si alespoň krátce připomenout její působení zde na zemi.

Na černobílé fotografii vidíme Helen McCrory, která sedí u stolku na židli a něco plete jehlicemi, které drží v ruce. Dívá se směrem doprava. Na sobě má bílou košili, ozdobný černý kabátek a pruhovanou sukni s ozdobným páskem. Na krku má velký medailonek. Vlasy má stažené nahoru do složitého drdolu. Stůl napravo od ní je kulatý, leží na něm papíry.
Helen McCrory ve hře Trelawny of the Wells, Zdroj: National Theatre Live Twitter

Helen Elizabeth McCrory se narodila v Londýně 17. srpna 1968 jako nejstarší potomek ze 3 dětí. Chodila do queenswoodské školy blízko Hattfieldu. Vyrůstala na mnoha různých místech kvůli zaměstnání svého otce, který byl diplomatem. Z těch exotičtějších zmiňme například Madagaskar, Tanzanii či Zanzibar. Po návratu do Velké Británie studovala v londýnském Drama Centre. Nyní už nám může být jasné, že její kariéra započala v divadle. A na divadelních prknech sbírala své velké úspěchy. Helen se poprvé objevila ve hře Jak je důležité míti Filipa (1990). Hned další rok byla odměněna cenou Manchester Evening News za nejlepší herecký výkon ve hře Blood Wedding. O 2 roky později získala cenu Iana Charlessona za roli Rose Trelawneyové ve hře Trelawny of the Wells a také se poprvé objevila v televizi.

Na fotografii můžeme vidět Helen McCrory, která je oblečená do šedého saka, vesty, rukavic a černé buřinky. Dále je vidět vršek šedé kravaty zastrčené za vestu a velký límec bílé košile. Opírá se o kapotu béžového auta, které má být replikou aut z 20. let 20. století.
Helen McCrory v televizní sérii Gangy z Birminghamu, Zdroj: Gangy z Birminghamu

Její první film byl v roce 1994 Interview s upírem, ve kterém hrála po boku Brada Pitta a Toma Cruise. Mezi další její známé role patří například Cherie Blair z oscarového fiktivního dramatu Královna (2006), Valentina Villefort z Hrabě Monte Cristo (2002) či Clair Dowar z Bondovského snímku Skyfall (2012). Z dalších divadelních rolí nemůžeme opomenout hru Medea (2014), za kterou obdržela ocenění Critics‘ Circle Theatre za nejlepší herecký výkon. Naposledy se objevila v televizních seriálech Kvíz a Přes mrtvoly (oba 2020). Jejím hlavním dílem byl televizní seriál Gangy z Birminghamu (v originále Peaky Blinders, 2013-2019), kde ztvárnila postavu tety Polly Gray, za níž si vysloužila chválu publika, uznání na Mezinárodním festivalu audiovizuálního programovaní v Biarritzu a nominaci na cenu za krimi.

Na fotografii z filmu je ležící Harry Potter v džínách a hnědé manchesterové bundě, který předstírá smrt. Za ním se krčí Narcisa v černém hábitu, která se dotýká svou levou rukou Harryho hrudi a pravou rukou jeho ramene. Dívá se směrem k divákovi. Jsou v lese a za nimi je velká skupina Smrtijedů, včetně Luciuse, Bellatrix a Voldemorta.
Narcisa Malfoyová svou lží zachraňuje Harryho Pottera. Zdroj: film Harry Potter a relikvie Smrti, 2. část

Fanouškům Harryho Pottera však už navždy zůstane v povědomí jako matka Draca a žena Luciuse Malfoye, Narcisa. Zde se objevila v roli obětavé matky, což jsme mohli nejlépe vidět v druhém dílu filmu Harry Potter a relikvie Smrti, kdy Pánovi zla neprozradila, že Harry žije, neboť jí sdělil důležitou informaci o tom, že Draco je v pořádku. Poprvé jsme ji ovšem měli možnost zahlédnout ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve jako členku celé bandy Smrtijedů. Dále se objevila v prvním díle Harry Potter a relikvie Smrti.

Na šedém pozadí je hlava a rameno filmové Bellatrix, která si opírá levou rukou hůlku o zuby. Přes obrázek je bílým textem nápis: "Možná nevíte, že... Helen McCrory si původně měla zahrát Bellatrix Lestrange. Kvůli jejímu těhotenství však tuto roli dostala Helena Bonham Carter.
Možná nevíte, že…, Zdroj obrázku: Bellatrix Lestrange Twitter

Helen si v roce 2007 vzala anglického herce a producenta Damiana Lewise, s nímž měla 2 děti, dceru Manon a syna Gullivera. Minulý rok pár pomohl v koronavirové krizi tím, že vybral přes 1 milion dolarů na teplá jídla pracovníkům z první linie ve Velké Británii. To je poslední laskavý odkaz této herečky, než 16. dubna roku 2021 zemřela.

Touto smutnou zprávou to však bohužel nekončí. Dne 5. dubna totiž ve věku 55 let podlehl rakovině i herec Paul Ritter, který ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve ztvárnil vedlejší postavu Eldreda Worplea, což je jeden z oblíbenců Horácia Křiklana, na jehož večírku se objevil.

Fotografie, na níž jsou dvě postavy. Lenka Láskorádová vlevo ve stříbrných šatech a hvězdičkovitými náušnicemi vzhlíží k muži vpravo, který má delší tmavě šedivé vlasy a knír. Na sobě má tmavohnědý společenský hábit s černými volánky. Oběma rukama gestikuluje.
Paul Ritter jako Eldred Worple. Zdroj: film Harry Potter

Za celou redakci pozvedáme naše hůlky a vyjadřujeme upřímnou soustrast jejich rodině a známým.

Zdroje: https://www.thefamouspeople.com/profiles/helen-mccrory-43666.php
https://www.imdb.com/name/nm0567031/bio?ref_=nm_ov_bio_sm
https://en.wikipedia.org/wiki/Helen_McCrory
https://www.csfd.cz/tvurce/13105-helen-mccrory
https://zivotvcesku.cz/zemrela-herecka-helen-mccroryova-narcissa-malfoyova-z-harryho-pottera-podlehla-rakovine/
https://www.mugglenet.com/2021/04/star-of-stage-and-screen-paul-ritter-has-died/
https://hollywoodlife.com/feature/who-is-helen-mccrory-4388725/

Turkiš

Mojí oblíbenou barvou je modrá, a možná proto mě Moudrý klobouk zařadil do Havraspáru, i když poslední dobou zjišťuji, že mám v sobě i něco z koleje jezevců. Zatím ještě studuji, ale moje vysněné povolání je zpěvačka a magizooložka.