Rok 2021 se nese oslavami 20. výročí vydání prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Právě v tomto období, kdy budeme brzy překračovat podzimní práh do zimy, vrcholí filmové oslavy. Už koncem tohoto týdne se dostane na mudlovské obrazovky Bradavický souboj kolejí, který se honosí nálepkou velké nadupané show. Vše uzavře vysílání nově natočeného filmu, ve kterém se znovu podíváme do Bradavic s nebelvírským trojlístkem.

Také s velkou nostalgií vzpomínáte na dětské tváře Harryho, Hermiony a Rona, kteří poprvé vstoupili na magickou půdu školy čar a kouzel? Film Harry Potter a Kámen mudrců do sebe spolykal téměř všechny řádky první knížky o Harrym, a poprvé tak vynesl svět J. K. Rowlingové na světlo. Tehdy nás na každém kroku provázela hřejivá atmosféra a my jsme si připadali jako ve vystlaném pelíšku, který nesou Bradavice ve své náruči. Ještě teď se tam cítíme jako doma.

Na fotografii je známý nebelvírský čtyřlístek v dětských letech. Vlevo usmívající se Emma Watson v červeném tričku, stojící k nám z profilu, ale dvající se na diváka. Uprostřed je Daniel Radcliffe v šedé mikině a se založenýma rukama a s vyceněnými zuby v úsměvu. Vpravo je usmívající se Rupert Grint v černém svetru, pod nímž má tmavě modrou košili.
Mladí herci Emma Watson, Daniel Radcliffe a Rupert Grint. Zdroj: wizardingworld.com

Rozhodně je tedy co oslavovat, protože Harry Potter změnil životy nesčetně lidem na planetě Zemi. Mnozí z nich jsou dennodenně obklopováni fiktivním světem, který smísili se svým reálným životem. Proto se znovu a rádi podíváme do Bradavic společně s těmi, s nimiž je objevujeme v knihách i filmech zas a znovu.

Film, který bude odvysílán 1. ledna roku 2022 (čili už za měsíc), nese název Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts. Navzdory tomu, že se z mnohých internetových zdrojů zdá, že půjde o nový osmý (sic!) díl, který se tváří jako „pokračování“ předchozích filmů, rozhodně nikomu nesedejte na lep. Třebaže se opět setkáme se známými bradavickými studenty i profesory, bude mít výsledné dílo spíše dokumentární povahu.

Poprvé za velmi dlouhou dobu se tak ve stejném studiu setkají Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona Grangerová) a další oblíbení herci: Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid), Ralph Fiennes (Voldemort), Gary Oldman (Sirius Black), Imelda Staunton (prof. Umbridgeová), Tom Felton (Draco Malfoy), James Phelps (Fred Weasley), Oliver Phelps (George Weasley), Mark Williams (Arthur Weasley), Bonnie Wright (Ginny Weasleyová), Alfred Enoch (Dean Thomas), Matthew Lewis (Neville Longbottom), Evanna Lynch (Lenka Láskorádová). Celou partu známých osobností doplní také režisér dvou prvních filmů o Harrym Potterovi Christopher Columbus, který společně s ostatními zavzpomíná na staré dobré časy, kdy byl Voldemort ještě „hračička“.

Na koláží s tmavým modro-fialovým pozadím je úplně vlevo část bradavického hradu za tmy a s rozsvícenými okny. Za hradem je půlka bílého měsíce. Uprostřed je nápis "20 YEARS OF MOVIE MAGIC" ve zlaté barvě a pod tím nápis "Join the celebration at HarryPotterMovie20.com" v modré barvě. Úplně vpravo je sovice sněžná, která nese v zobáčku dopis s bradavickou červenou pečetí. Sovice se dívá na diváka a stojí na geometrickém lichoběžníku, v němž jsou zlatá loga Wizading World a Harry Potter.
Oficiální logo oslav 20.letého výročí prvního filmu Harry Potter. Zdroj: wizardingworld.com

Co všechno nás tedy čeká a nemine? Určitě to bude hodně povídání, ovšem na pozadí úžasných kulis, které jsou k vidění ve Warner Bros. Studiu v Londýně. Herci i další zatím nejmenovaní speciální hosté budou mluvit o zákulisních informacích z natáčení, rozpovídají se o vlastních zkušenostech získaných během natáčení a těšit se můžeme i na nikdy neviděné vystřižené scény z filmů. Vedle toho všeho slibují producenti i další přímo vzrušující překvapení.

Od debutu filmu Harry Potter a Kámen mudrců vedla neuvěřitelná cesta a být svědkem toho, jak se vyvíjel v pozoruhodný komplexní svět, bylo přinejmenším magické, abych tak řekl. Tento retrospektivní film je vyjádřením pocty všem, kteří byli zasaženi tímto kulturním fenoménem – od talentovaných herců, členů filmového štábu, kteří vložili své srdce i duši do této mimořádné filmové série, až po nadšené fanoušky, jež udržují ducha kouzelnického světa naživu 20 let.

Tom Ascheim, prezident Warner Bros. Global Kids, Yound Adults and Classics
Oficiální teaser Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts. Zdroj: HBO Max YouTube

Celá tato velkolepá show má však jednu vadu na kráse. Alespoň pro české a slovenské krajánky. Film o filmu se totiž bude na Nový rok vysílat na televizním kanále HBO Max, který si ještě ani nenašel cestu do srdce Evropy. Přitom už od října se smějí Španělé, Dánové, Norové, Švédové i Finové. Evropský kontinent už tedy evidentně zná. Služba HBO Max má nahradit HBO Go, která se k nám má dostat někdy v roce 2022. Zdá se tedy, že Protiva nám hodil bombu hnojůvku pod nohy a zákeřně se přitom rozchechtal.

Avšak ne všichni Američané, Španělé a Seveřané mají o placenou službu zájem nebo si ji nemohou dovolit, takže dokument se objeví ještě se zpožděním na kanálech TBS a Cartoon Network (na těchto kanálech poběží i Bradavický souboj kolejí). Bude to ale až na jaře. V našich končinách to ovšem zapáchá zklamáním, protože jde opět o kanály, které si ne všichni mudlové předplatili. Vypadá to tedy na pěknou hromádku hnojůvek…

Přebal DVD Harry Potter a Kámen mudrců. Je na něm hlava Harryhi uprostřed a kolem něj jsou hlavy dalších postav (Brumbál, Ron, Hagrid, Hermiona, Hedvika ad.). Pod nimi je zlatý nápis "Harry Potter and the Philosopher's Stone."
Slavíme 20 let od vydání prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Zdroj: cineplex.com

Ti z vás, kteří se přesto všechno zajímají o oslavy 20. výročí a chtějí se zapojit alespoň trochu, mohou objevovat další informace, články i kvízy přímo na webu. Anebo se lze přes svůj účet založený na Wizarding World zúčastnit Kvízového turnaje Wizarding Worldu, který startuje už od tohoto pátku, 26. listopadu. Svou aktivitou tak můžete přispět cennými body pro svou kolej, ke které se hrdě hlásíte. Pakliže vyhraje, oblékne se Wizardingworld.com do jeho kolejní barvy stejně jakoby se oděla celá Velká síň na konci školního roku. Soutěž bude mít tři kola; každé z nich se zpřístupní vždy za týden, je třeba si tedy nastavit pamatováčka. A pozor! Půjde o otázky, nad kterými si mají všichni namáhat hlavičky, rozhodně to nebude turnaj pro začátečníky a motáky. Hlavně připomeňme, že otázky budou kladeny pouze v anglickém jazyce.

Zdroj: https://www.wizardingworld.com/news/cast-members-feature-in-retrospective-for-harry-potter-twentieth-anniversary-return-to-hogwarts
https://www.wizardingworld.com/news/introducing-wizarding-world-quiz-championship-christmas-edition?utm_source=wwd_email&utm_medium=hpfc&utm_campaign=announcement
https://avmania.zive.cz/sluzba-hbo-max-v-evrope-odstartovala-filmy-od-warner-bros-budou-na-hbo-max-po-45-dnech
https://avmania.zive.cz/srovnani-co-nam-prinese-hbo-max-a-jak-se-lisi-od-hbo-go

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..