Štáb druhého pokračování Fantastických zvířat se rozhodl odhalit několik tajemství ještě předtím, než se film dostane do kin, takže pokud se chcete vyvarovat spoilerů, tento článek dál nečtěte.

– VAROVÁNÍ! Článek obsahuje spoilery. –

1. Film bude thrillerem s politickým podtextem

 Režisér David Yates prozradil, že pokračování Fantastických zvířat bude thrillerem a zároveň také milostným příběhem. A aby toho nebylo málo, budou se v něm objevovat i politická témata nejen typická pro tehdejší dobu, ale i taková, na které jsme zvyklí z filmů o Harrym Potterovi.

„Když vytváříte film, dříve nebo později si uvědomíte, že ho musíte udělat tak, aby odrážel realitu světa, ve kterém ho tvoříte,“ svěřil se Yates. „Ten svět vás ovlivňuje každý den, stejným způsobem jako ovlivňoval Jo (J. K. Rowlingová), když psala scénář, a stejně ovlivňuje i všechny ostatní, kteří na filmu spolupracují. Jsme spjatí se vším, co se v tomhle světě odehrává, ale ta témata samotná jsou podle mého názoru univerzální, archetypální a nadčasová, spíše než typicky politická a suchá. Hlavně je to o toleranci, porozumění a oslavě odlišnosti.“

Grindelwald addresses his followers in The Crimes of Grindelwald
Grindelwald delivers a speech in Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald. Image: Warner Bros.

„Zásady, které v tomto filmu poznáme, budou neustále vystavovány výzvám. Vždyť to sami známe z historie, když cokoliv, co se lišilo, bylo okamžitě odsouzeno k záhubě, protože lidé se odlišnosti bojí. Není to jen věc dnešní doby, jen se to dnes stalo tématem číslo jedna, a proto je to o to děsivější.“

2. Bude to také „sofistikovanější“ film

Jedna z několika věcí, které nás kdysi přiměly propadnout kouzlu Harryho Pottera, byla láska, kterou chovala Lily ke svému synovi, a zachránila mu tak život. Yates slibuje, že něčeho podobného se dočkáme i v druhém díle Fantastických zvířat.

Tina Goldstein and Newt Scamander
© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros. Photo by Jaap Buitendijk.

„Zdá se, jako by všechno rostlo a rozvíjelo se a stávalo se sofistikovanějším,“ říká režisér. „To, co jsme změnili, je, že film bude vyprávěn z pohledu více postav. Budeme tedy následovat několik postav současně a pomocí všech dávat dohromady větší obraz. A bude tam taky několik milostných příběhů. Ústředním tématem je zamilovanost, zlomené srdce, láska k ideologii, mít vinou lásky pokřivenou osobnost nebo být zatažen do milostného vztahu; takže ve zkratce – láska je to, o co bude běžet nejvíce.“

3. Vzhledem bude snímek připomínat noir film

Cenami ověnčená designérka Colleen Atwood bude v pokračování Fantastických zvířat oblékat herce i tentokrát a prozradila nám, že svou inspiraci čerpala z filmů noir a především z jednoho konkrétního – Třetí muž.

Photo of Newt Scamander and Jacob Kowalski on the streets of Paris
© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros. Photo by Jaap Buitendijk.

„Nechala jsem se inspirovat právě jím, protože miluji vzhled filmu Třetí muž, především použití světa a stínu, které je naprosto nádherné,“ přiznává Atwoodová. „A David (Yates) byl tím, že to vše připomíná noir film, taky nadšený.“

Znamená to snad, že uvidíme hrabáka v malinkatém kabátku a cylindru? No dobře, nejspíš ne…

4. Scénář byl tak utajovaný, že postavy musely mít krycí jména

V mudlovském světě bohužel neexistují svitky, jejichž obsah bychom mohli začarovat, aby si ho nikdo nemohl přečíst, a tak přišli tvůrci s jiným trikem.

Eddie Redmayne and Jude Law behind the scenes of Fantastic Beasts: Crimes of Grindelwald
© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros. Photo by Jaap Buitendijk.

„Bylo vážně vtipné, když jsme dostali scénář a nikde jsme nemohli najít jména svých postav,“ líčí Eddie Redmayne. „Byla tak strašně tajná, že nemohla být dokonce ani napsána na našich kostýmech, a tak, když jsme přišli do kostymérny, na mém oblečení bylo označení „klaďas“ (Good guy), Tina byla „Turner“ (po zpěvačce Tině Turner) a Brumbál byl „velký klaďas“ (Very good guy).

5. Credence se vrátí jako člen cirkusu Arcanus

Představitel Credence, Ezra Miller, se rozpovídal o tom, jak se jeho postava ocitne v magickém cirkuse Arcanus, který jsme mohli několikrát zahlédnout v traileru.

„Ten cirkus,“ říká, „je pro Credence velice zvláštní volba,  protože v prvním díle jsme slyšeli, jak byl označován za „stvůru“ ve velmi hanlivém slova smyslu, ale teď se vědomě touto stvůrou stává a přijímá toto označení, jelikož přesně takto mudlové titulují všechny, kdo v cirkuse vystupují. Na druhou stranu ale musím také vyzdvihnout práci Stuarta Craiga, který udělal cirkus vizuálně nádherným a obdivuhodným místem.“

Le Cirque Arcanus, the wizarding circus from The Crimes of Grindelwald.
Le Cirque Arcanus from Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald. Image: Warner Bros.

6. Ve filmu budou momenty, ze kterých fanouškům Harryho Pottera spadne brada

„Když jsem četl scénář, uvědomil jsem si, kolik složitostí v něm je a kolik vrstev má každá událost… a především, že kdokoliv, kdo miluje Harryho Pottera, zažije okamžiky, při kterých mu doslova spadne brada,“ svěřuje se Eddie Redmayne,  „Opravdu, věřte mi, protože když jsem já sám dočetl scénář, měl jsem bradu dole. A pak jsem to musel číst znovu a znovu a znovu.“

7. Callum Turner objevil svou bradavickou kolej

„Byl jsem zařazen do Mrzimoru,“ přiznal herec, který ztvární staršího bratra Mloka, Theseuse Scamandera. Což je docela úsměvné, když vezmeme v potaz, že Mlok je (nebo spíš byl) studentem Mrzimoru a Eddie dokonce řekl, že mezi ním a Callumem existuje již delší dobu řada podivných podobností.

„Jedna z nejlepších věcí na celém natáčení byla spolupráce s Callumem,“ říká Eddie. „Před nedávnem jsme dokonce společně s mou manželkou Hannah sledovali seriál Vojna a mír (ve kterém Callum hraje) a shodli jsme se na tom, že vypadá jako vyšší, tmavší a lépe vypadající verze mě samotného,“ směje se.

A třešnička na dortu? Callum se svěřil, že vyrůstal jako skalní fanoušek Harryho Pottera a neustále doufal, že i jemu sova přinese přijímací dopis do Bradavic. No, s tím se dokážeme všichni ztotožnit, že ano?

Theseus and Newt Scamander in Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Theseus and Newt Scamander in Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald. Image: Warner Bros.

8.  Bradavice budou hrát důležitou roli

Všem fanouškům poskočilo srdce radostí, když se v traileru objevil záběr na tolik známou skotskou vysočinu s majestátním hradem uprostřed. A režisér David Yates se rozpovídal o tom, proč budou Bradavice tak stěžejní:

„Protože v druhém díle budeme představovat mladého Brumbála, bylo přirozené společně s ním představit i Bradavice. Nezdržíme se tam však dlouho, řekněme takových deset minut, ale budou to Bradavice v roce 1927, takže i tak to bude něco nového a zajímavého. A pro nás to byla přirozená součást tvořivého procesu a pro příběh stěžejní bod, aby fungoval tak, jak fungovat má.“

Young Albus Dumbledore
© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros. Photo by Jaap Buitendijk.

9. Ve filmu se objeví mnoho nových zvířat

Martin Foley, ředitel uměleckého oddělení, prozradil, že uvidíme několik nových roztodivných stvoření, a to dokonce i taková, o kterých se Mlok ve své učebnici „Fantastická zvířata a kde je najít“ nezmiňuje.

Baby Nifflers from Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald.
Baby Nifflers from Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald. Image: Warner Bros.

„ Ve filmu existuje mnoho trajektorií a zvířata jsou jednou z nich. Jo (J. K. Rowlingová) miluje ptáky, a proto se zde objeví hned několik nadpřirozených zvířat, která budou létat.“

Navíc uvidíme i malé hrabáky, jejichž existenci prozradil Eddie Redmayne, a dodal, že práce s nimi byla úžasným zážitkem. „Je to asi moje nejoblíbenější scéna, kterou jsem zatím točil. V podstatě jen způsobují zmatek a já vím naprosto přesně, jaké to je, protože mám sám doma patnáctiměsíční ratolest,“ směje se Eddie.

10. Příběh by se mohl odehrávat po celém světě

V prvním díle nás příběh zavedl do New Yorku, ten druhý zase do Paříže a režisér David Yates už teď mluví o tom, že nadcházející tři díly by klidně mohly obletět celý svět.

Newt Scamander in Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald. Image: Warner Bros.
Newt Scamander in Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald. Image: Warner Bros.

„Zatím je to ve hvězdách, ale já už teď vím, kde se bude odehrávat třetí díl…“ potutelně utrousil Yates a nám nezbývá než si počkat. Alespoň tedy na ten druhý díl, který bude v kinech již 16. listopadu. Tak – hůlky připravit a prozatím Neplecha ukončena!

Zdroj: https://www.pottermore.com/news/ten-revelations-from-the-fantastic-beasts-crimes-of-grindelwald-set

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.