Harry Potter, nejmladší chytač století… a také oběť mnohých famfrpálem způsobených zranění a téměř smrtelných nehod.

Od téměř spolknuté Zlatonky po odstranění kostí v ruce si Harry v průběhu famfrpálové sezóny vytrpěl mnohé, dokonce i když nehrál. Následuje drobný výčet událostí, kdy se famfrpál podepsal na Harryho zdraví (a buďme rádi, že Madam Pomfreyová dokázala zabránit tomu, aby tyto podpisy byly trvalé).

Famfrpálové udušení

Harry již dopředu věděl, že je zde až 700 způsobů, jak se ve famfrpálu provinit vůči pravidlům (všechny v jednom zápase během mistrovství světa roku 1473) a že chytači bývají zranění častěji a vážněji než ostatní hráči. S těmito znalostmi odvážně nastoupil ke svému prvnímu zápasu v Kameni mudrců a už v půlce hry se dostal do potíží, když se mu zbláznilo koště. Po několika nervy drásajících okamžicích a Hermionině zásahu (přerušení Quirellova zaklínadla) se koště zklidnilo. Harry v tu chvíli samozřejmě nevěděl, že na vině není soupeřící tým, snažící se zranit protihráčova chytače, ale jakmile z tohoto maléru vyšel bez úhony, pokusil se dodržet tradici o zraněních chytačů alespoň tím, že chytil Zlatonku do úst…

Harry teď spěšně mířil k zemi, když všichni uviděli, jak si přidržel ruku u úst, jako kdyby měl zvracet – dopadl na všechny čtyři – zakašlal – a pak mu do ruky vklouzlo něco zlatého.

„Mám Zlatonku!“ vykřikl a mával s ní nad hlavou, a zápas skončil v naprostém zmatku.

Harry Potter a Kámen mudrců
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Potlučení a modřiny

Tajemné komnatě se Harry musel během nebelvírsko-zmijozelského zápasu potýkat s očarovaným potloukem. Většinu hry se pokoušel v hustém dešti uhýbat velkému černému míči. Pak ale přestal dávat pozor:

Vteřinu zůstal Harry jen zděšeně viset ve vzduchu a neodvažoval se k Malfoyovi vyrazit, aby nezvedl hlavu a Zlatonku nespatřil.
PRRÁÁSK!
Zůstal na místě právě o tu vteřinu déle, než měl. Potlouk ho konečně zasáhl, prudce ho udeřil do lokte a Harry cítil, že má zlomenou ruku. Z řezavé bolesti v paži na něj šly mrákoty; málem bez ducha sklouzl na promoklém koštěti stranou – jedním kolenem se na něm ještě pořád držel, pravá ruka mu však bezvládně visela

Harry Potter a Tajemná komnata
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Vlající vykostěná paže

Bohužel pro Harryho během téhož zápasu, respektive po jeho konci, mu přišel na pomoc… ehm, neschopný profesor Lockhart, mávající svojí hůlkou. Ubezpečoval ostatní o své dokonalosti a slíbil Harrymu, že mu zraněnou ruku napraví:

Když nebelvírský chytač vstal, připadal si podivně nevyvážený. Zhluboka se nadechl, aby se podíval na pravou půlku těla – a při tom pohledu málem znovu omdlel. Z rukávu mu čouhala jakási tlustá gumová rukavice barvy lidského těla. Zkusil pohnout prsty – nic. Vůbec nic. Lockhart mu kosti nespravil. Prostě mu je odstranil.

Harry Potter a Tajemná komnata
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Fanoušci z řad mozkomorů

První zápas sezóny ve Vězni z Azkabanu se odehrával proti Mrzimoru. Počasí bylo příšerné, ale ze vzduchu se na hřiště chystalo snést něco mnohem horšího než mrazivé kapky a vítr…

Stála tam přinejmenším stovka mozkomorů, stovka zahalených tváří vzhlížela k němu vzhůru. Připadal si, jako by mu v hrudi stoupala ledová voda a zaplavovala mu vnitřnosti. A pak to uslyšel znovu… někdo ječel, uvnitř jeho hlavy někdo ječel… byla to žena…
„Harryho ne, Harryho ne, prosím, Harryho ne!“

Harry Potter a vězeň z Azkabanu
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Nebezpečí pro Harryho coby diváka

Mistrovství světa ve famfrpálu bylo pro Harryho i Rona zdrojem velkého nadšení. Zejména když se Arturovi Weasleymu podařilo získat lístky do nejvyšší lóže na zápas o zlato. Všichni si celý zápas užili, ale jakmile se po zápase zjevilo znamení Zla, byli Harry a jeho přátelé málem rozstříleni salvou omračujících kouzel.

Harry se prudce otočil a ve zlomku vteřiny zjistil to nejdůležitější: všichni kouzelníci měli v rukou hůlky a mířili jimi přímo na něj, na Rona a na Hermionu.
Nepřemýšlel už o ničem, zařval jen „K ZEMI!“, popadl oba kamarády a strhl je dolů.
„MDLOBY NA VÁS!“ zahřmělo dvacet hlasů, všude kolem vyšlehly oslňující záblesky a Harry cítil, že má najednou rozcuchané vlasy, jako kdyby se po mýtině přehnal prudký vítr.

Harry Potter a Ohnivý pohár
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Střelba do vlastních řad

Princi dvojí krve měl Harry během zápasu s Mrzimorem velké potíže s Ronovým náhradníkem McLaggenem. Ukázalo se, že pustit jej na hřiště místo Rona nebyl nejlepší nápad…

Bylo to skutečně tak, Cormac McLaggen z jakéhosi důvodu, který pravděpodobně znal jen on sám, vytrhl Peakesovi hůl z ruky a zřejmě mu předváděl, jak má poslat Potlouk vstříc přilétajícímu Cadwalladerovi.
„Okamžitě mu vrať tu hůl a leť zpátky do brány!“ zaburácel Harry a střemhlav se k McLaggenovi rozlétl právě v okamžiku, kdy se Cormac zuřivě rozehnal po jednom z Potlouků a trefil ho přesně, jak neměl.
Prudká oslepující bolest, až se mu zvedl žaludek… záblesk světla… vzdálené výkřiky… a pocit, jako by se propadal dlouhým tunelem…

Harry Potter a Princ dvojí krve

Zdroj: https://www.pottermore.com/features/six-reasons-why-quidditch-is-bad-for-harrys-health

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.