Obskurus je manifestace potlačované energie dítěte s magickým potenciálem (jemuž se pak říká obskuriál). Je popisován jako „temná“ a „parazitická“ síla. Obscurus vzniká, když je dítě s magickým potenciálem přinuceno potlačovat svůj talent buď fyzickým, nebo psychickým týráním. Tato energie se může sama manifestovat jako samostatná oddělená entita, která může z obskuriála vytrysknout v návalu násilné a ničivé zuřivosti.

Fan art zachycující vpravo vystrašeného a schouleného Credence se sepjatýma rukama, ve kterých drží hůlku. Vlevo je temný oblak, po němž Credence pokukuje. Vše se odehrává v temné místnosti, do které prosvítá světlo skrze kříž na pozadá obrázku.
Credence je obskuriál. Zdroj: danbakerart.com, autor: Dan Baker

Popis

Když obskuriál ztratí kontrolu, síla obskura se uvolní a často se zaměří na příčinu obskuriálových muk, ale také svým probuzením způsobuje destrukci okolí.

Obskurus může být skoro neviditelný nebo se jeví jako létající či vznášející se nehmotná amorfní entita se vzhledem černého plynného oblaku anebo jako prudký a divoký proud temnoty, někdy s narudlým jádrem. Bývá popisován jako „temný vítr“, „temná masa“ se „zářícíma bílýma očima“. Může mít olejovitý vzhled ale může vypadat „jakoby plný oleje, pokrytý či produkující olej, olejnatý nebo mastný“ (popis převzat ze scénáře k filmu Fantastická zvířata a kde je najít). Vyskytly se rovněž případy, kdy se ve stínovité entitě krátce vynoří obličej, nebo se uvnitř něj ukáže bílý zářivý obrázek hostitele.

Obrázek rozdělený na dvě pole. Vlevo je na černém pozadí černá hlava obskura s lidskými obrysy a mlhavě bílýma očima. Vpravo je celá postava černého obskura na mlhavém pozadí s bílýma očima.
Jedna z podob obskura. Zdroj: danbakerart.com, autor: Dan Baker

Obskurus je v tomto stavu enormně ničivý vůči svému okolí, a to až do té míry, že dokáže levitovat předměty nebo je roztříštit, aniž by s nimi byl ve fyzickém kontaktu. To způsobuje škody zejména stavbám a objektům v těsné blízkosti hostitele. Nicméně může být uklidněn a ukonejšen někým, komu věří, což mu pomůže vrátit se zpět do tělesného stavu, i když emocionální konflikt může způsobit, že se obskuriál opakovaně transformuje tam a zpět.

Obskurus se často zaměřuje na lidi, jež byli zdrojem utrpení jeho hostitele. To se přesně stalo, když si obskurus Credence Holokosta vzal na mušku Henryho Shawa, který ho předtím urazil. Zaútočit na Mary Lou Holokostovou mu však trvalo déle, protože Credence si s ní byl blízký. Vše vyeskalovalo, když před Credencem utekla jeho adoptivní sestra a Gellert Grindelwald, vydávající se za Percivala Gravese, prohlásil, že mu lhal, když ho bral jako kouzelníka. Credence tak úplně ztratil nad svým obskurem kontrolu a napáchal v New Yorku rozsáhlé škody.

Fan art, na kterém je vybuchující bílé auto z dvacátých let minulého století. Z auta se vine obskurus. Vše je na temném pozadí ulice.
Ničivá síla obskura. Zdroj: danbakerart.com, autor: Dan Baker

Když obskurus někoho zabije, zanechá to na těle oběti specifické známky, nevíce soustředěné v jejím obličeji. Když hostitel obskura – obskuriál – zemře, obskurus obvykle zmizí, ačkoliv Mloku Scamanderovi se podařilo jednoho po smrti jeho hostitele úspěšně udržet naživu tím, že ho uzavřel do ochranného magického pole.

Ve filmu se tak můžeme setkat například s obskurem, kterého vlastní samotný Mlok Scamander. Ten ho získal od zemřelé sudánské dívky. I v samotném New Yorku se pohybuje další obskurus. A mezi jednu z nejznámějších teorií, která zatím nebyla oficiálně potvrzená je, že obskuriálem byla i sestra samotného Albuse Brumbála. Taková zmínka se ale nachází pouze ve filmu.

Dle mého názoru, rozhodně jde o jednu z nejvíce fascinujících věcí na celých Fantastických zvířatech. Fantazie Rowlingové je nepřekonatelná a tak nekonečná, že i z pouhého zrníčka dokáže vyčarovat zázraky. Ačkoliv obskurus není svým způsobem žádné hodné stvoření, osobně si myslím, že jeho život musí provázet spousta strachu a lítosti. Přesně ten dokonale vystihuje určitá filmová scéna, kde žal dokážeme vdechovat v prakticky každém záběru. Nejde je zkrátka nelitovat, i když často provádějí zlé věci.

Fan art, na kterém je vlevo Mlok (vidíme jej zezadu), dívající se na na bílého obskura s chapadly.
Tváří v tvář obskurovi. Zdroj: danbakerart.com, autor: Dan Baker

Zajímavosti

  • Kouzelnické nakladatelství, které sídlí v Příčné ulici a publikovalo knihu Mloka Scamandera Fantastická zvířata a kde je najít, nese název Obscurus Books.
  • Mnoho lidí se táže, proč se v obskuriála nezměnil Harry Potter, vzhledem k týrání, kterému byl u Dursleyových vystaven. Na své oficiální webové stránce na to odpověděla sama J. K. Rowlingová: Obskurus se vyvine jen za velmi specifických podmínek – trauma ve spojitosti s užitím magie, vnitřně přijatá nenávist k vlastní magické moci a vědomá snaha ji potlačit. Dursleyovi se tolik děsili magie, že se o ní Harrymu nikdy ani nezmínili. Protože Vernon a Petunie pokřiveně doufali, že jestli budou k Harrymu dost odporní, jeho podivné schopnosti nějak zázračně zmizí, nikdy ho neučili, aby se za magii styděl nebo se jí bál. A třebaže mu nadávali a trestali ho za to, že „působí, že se kolem něj dějí divné věci“, Harry se nikdy vědomě nesnažil svoji přirozenost potlačit a nikdy si ani nedokázal představit, že by se mu to mohlo podařit.
  • Přestože to zatím stále není potvrzeno, zdá se že obskuriálem byla i Ariana Brumbálová. Popis její „nemoci“, jak ho vyprávěl Harrymu její bratr Aberforth, na obskuriála sedí: „Tím, co jí provedli, jí tak uškodili, že se z toho nikdy nevzpamatovala. Nechtěla už dělat kouzla, ale neuměla se od nich odpoutat, dusila je v sobě, až ji to dohánělo k šílenství, a občas, když svoje čarodějný schopnosti nedokázala potlačit, z ní samy vytryskly. V takovejch chvílích se z ní stával někdo jinej a byla nebezpečná, většinou ale byla hodná, ustrašená a úplně neškodná.“ To by také vysvětlovalo, jak – jako necvičená čarodějka – byla schopná ve výbuchu nekontrolované magie zabít svou matku. Navíc, pokud byla opravdu obskuriálem, její setkání s mladým Grindelwaldem by vysvětlovalo, proč byl temný čaroděj později v životě tolik sílou obskura a obskuriála fascinován.

Zdroje: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Obscurus
https://www.jkrowling.com/welcome-to-my-new-website/
Kniha Harry Potter a Relikvie Smrti