Všemi zbožňovaný Štědrý den už je za námi a nás čekají nové životní začátky v novém roce. Šťastlivci, kteří pod vánočním stromkem objevili svůj nový obraceč času, ovšem nemusejí zoufat, protože si mohou své minulé oblíbené chvilky nastavit jako televizní program.

To Harry Potter k Vánocům obraceč času nikdy nedostal, přesto se mohl těšit z mnoha úžasných dárků, které by mu záviděl nejeden kouzelník. Jestli jste stejně zvědaví a nedočkaví jako o Štědrém večeru, pojďme si honem připomenout, co našel náš oblíbený hrdina ve vánočních punčochách v průběhu sedmi let. Vyzkoušejme teď vlastní obraceč paměti

Harry strávil své první šťastné Vánoce v Bradavicích, když mu bylo jedenáct let. V jistém smyslu by se dalo říct, že už tento fakt můžeme považovat za první velký dárek. Harry totiž poprvé prožil vánoční svátky s lidmi, kteří ho měli doopravdy rádi. A tak není divu, že se Harry na Boží hod ráno podivil, když spatřil u nohou své postele několik vánočních balíčků. Byly to jeho první skutečné dárky!

Co Harry dostal od svého nejlepšího přítele, to nevíme. Možná měla absenci jeho dárku vykompenzovat Ronova maminka se svým typickým vlastnoručně pleteným svetrem ve smaragdové barvě a domácím fondánovým cukrovím. O Vánocích není sladkého nikdy dost, takže Hermiona vsadila na velkou krabici čokoládových žabek. Také Hagrid Harryho obyčejně rád vykrmoval vlastními cukrovinkami, v prvním roce na Boží hod to ale nebylo. Místo toho poslal vlastnoručně vyrobenou dřevěnou flétnu, jejíž zvuk měl připomínat houkání sovy. Dursleyovi se naproti tomu připomněli „velkolepým dárkem“ v podobě 50 pencí (zhruba 15 Kč). Zlatým vánočním hřebem byl však neviditelný plášť, který Harry zdědil po vlastním otci zprostředkovaně od Brumbála. Tento dar se později ukázal být nedocenitelný, protože jej Harry využíval téměř každou chvíli a častokrát mu zachránil kůži. Jak se navíc dodatečně ukázalo v sedmém roce Harryho studia, plášť je jednou z Relikvií smrti.

Snad aby si Harry nezvykal na to, že bude každým rokem dostávat samé veledary, neobdržel ve druhém roce nic už tak cenného. Na druhou stranu se Dursleyovi zmohli alespoň na praktičtější vánoční dárek v podobě zubního kartáčku, ke kterému byl připojen vzkaz s „milým“ dotazem, zda by Harry nemohl zůstat v Bradavicích i přes letní prázdniny. Ron obdaroval svého kamaráda knihou Létání s Kanonýry a Hermiona zbrusu novým brkem z orlího pera. V té době Hagrid pravděpodobně objevil své cukrářské dovednosti a rozhodl se Harrymu zavřít pusu svým sirupovým cukrovím. Samozřejmě nemohl chybět ani weasleyovský svetr a k němu velká hrozinková veka od Ronovy maminky.

Bradavické Vánoce číslo tři měly pro Harryho opět zvláštní význam. Nedozvídáme se sice nic o vánočních dárcích od Rona a Hermiony, zato Harryho kmotr Sirius zabodoval na celé čáře. Utajeně bez jakéhokoli vzkazu a podpisu totiž Harrymu doručil nejnovější koště na trhu Kulový blesk. Profesorka McGonagallová jej sice z obavy o jeho bezpečnost okamžitě zabavila, ale naštěstí ho později vrátila zpět. I tento dárek se Harrymu osvědčil v dalších letech, zvláště při boji s maďarským trnoocasým drakem.

Ve své štědrosti se překonala také Weasleyova dvojčata, která sice nepatří do nejmovitější kouzelnické rodiny, přesto Harryho obohatila dárkem „za všechny prachy“. Harry jej sice nenašel ráno na Boží hod u své postele, protože ho získal od dvojčat jako „předčasný vánoční dárek“, komu by to ovšem vadilo, když šlo o jeden z nejlepších lotrovských vynálezů všech dob, Pobertův plánek! Nakonec nezapomeňme ani na dárky od Ronovy maminky: ručně pletený červený svetr s vyšitým nebelvírským lvem, dále domácí masové pirožky, vánoční cukroví a krabice ledových bonbónů s ořechy.

Jak se zdá, Harry platil za velmi hodného chlapce, neboť počet jeho vánočních dárků ve čtvrtém ročníku stoupl. Tentokrát dostal dárek také od Dobbyho, který se vytasil s ručně pletenými ponožkami různých barev: levá byla sytě červená se vzorem košťat a pravá zelená se zářící Zlatonkou. Na oplátku dostal Dobby obnošené ponožky strýce Vernona a od Rona nechtěný weasleyovský svetr s jedním párem fialových ponožek. Ron konečně pomyslel i na svého nejlepšího kamaráda a daroval mu plný sáček bomb hnojůvek. Zato Hermiona se rozhodla pro knižní dárek Famfrpálová mužstva v Británii a v Irsku. Sirius přispěl kapesním nožíkem s přídavným náčiním a Hagrid velkou krabicí Bertíkových fazolek tisíckrát jinak, čokoládovými žabkami, Maxovými maxižvýkačkami a šumivými bzučivkami. Paní Weasleyová Harryho „překvapila“ dalším domácím svetrem (zelený s drakem) ze své soukromé dílny a bochánky plněnými mletým masem. Dursleyovým nakonec nebylo líto poslat Harrymu jeden jediný papírový kapesníček. Poprvé se navíc dozvídáme něco o Ronově dárku od Harryho, kterým byla čapka Kudleyských kanonýrů.

Pátý studijní rok prožil Harry Vánoce v sídle rodiny Blacků na Grimmauldově náměstí 12. Třebaže časy značně potemněly, rozhodně nebyl důvod k tomu vynechat tak důležité svátky jako jsou Vánoce, které mohl Harry konečně strávit i se svým kmotrem. Také letos byl Harry mimořádně hodný. Mezi kupou dárků byla velká krabice jeho oblíbených Bertíkových fazolek tisíckrát jinak od Rona, sada ilustrovaných knih Praktická obranná kouzla a jejich použití proti černé magii od Siriuse a Lupina nebo fungující model Kulového blesku od Tonksové. Co však Harry dostal spíše za trest, byla bestiální chlupatá peněženka se zuby od Hagrida a za rámeček si jistě nedal ani Dobbyho vlastnoručně namalovaný obraz sebe samého. Nadšený nejspíš nebyl ani z domácího úkolníčku od Hermiony, vykřikující hesla jako Čas, který dnes ztratíš, zítra tvrdě splatíš! nebo Nejprve úkoly napsat si běž, pak teprv klidně dělej, co chceš! Ten se totiž nedlouho po svém rozbalení proletěl po ložnici. Co by to však bylo za Vánoce, kdyby Harry nedostal pletený svetr od paní Weasleyové a její bochánky plněné masem!

V knize se sice nedočteme, jak to bylo s Ronovým oblíbeným „měkkoušem“ od maminky, ale tak nějak nepochybujeme o tom, že ho nebyl ušetřen, stejně jako užvaněného domácího úkolníčku od Hermiony. Jedním dárkem byl Ron přeci jen potěšen, a tedy Harryho kompasem na koště. Hermiona se naproti tomu pochlubila knihou Nová numerologická teorie od Harryho a „neobvyklým parfémem“, který jí daroval Ron. Sama však nezapomněla ani na Kráturu, kterému věnovala přikrývku do jeho malé ložnice. Připomeňme si také Harryho neobvyklý, avšak úspěšný dárek, jímž byl tavný drát a několik šroubováků, pro stonajícího pana Weasleyho.

Následující vánoční svátky strávil Harry s Ronem a jeho rodinou v Doupěti. Hermiona s nimi tentokrát nebyla, a tak přišla o celkem kuriózní podívanou. Zatímco Ron se jen těžko smiřoval s dárkem od své drahé Levandule – zlatým řetězem, který nesl nápis Můj miláček, Harry si mohl připsat do své početné sbírky další weasleyovský svetr s výšivkou Zlatonky. Nepříjemné překvapení ho čekalo od Krátury, jehož zatuchlý a plísní zavánějící balíček už od pohledu nevěstil nic dobrého. Jestli totiž Krátura splnil svému novopečenému pánovi nejtajnější přání v podobě hrstky svíjejících se červů, o tom můžeme úspěšně pochybovat. Harryho snad mohla uspokojit jedině obrovská krabice z Kratochvilných kouzelnických kejklí od Weasleyových dvojčat, jehož konkrétní obsah bohužel neznáme.

V sedmém ročníku Harry ani jeho přátelé Vánoce neoslavili, protože jak víme, byli až příliš zaneprázdněni hledáním viteálů. Eufemisticky řečeno se našim přátelům Vánoce prostě nevydařily. Buďme ale rádi, že je přežili ve zdraví, takže si mohli v budoucnu vše pořádně vynahradit.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!