Při příležitosti 20 let od vydání knihy Harry Potter a Kámen Mudrců se Britská knihovna rozhodla uspořádat výstavu, jakou tento svět ještě neviděl. Na jednom jediném místě jsou totiž k vidění artefakty, které obsahují mystické a folklorní náměty z celého světa, jimiž se sama Rowlingová nechala při psaní inspirovat. Od kreseb, ilustrací, svitků a knih až po osobní archiv autorky – návštěvníci uvidí, jak se pohled na magii měnil a rozvíjel od počátků věků až dodnes. Výstava začala 20. října a trvat bude až do konce února.

Zdroj: osobní archív.

J. K. Rowling:  „Britská knihovna udělala úžasný kus práce. Zahrnout do výstavy několik objektů, kterými jsem se sama nechala inspirovat, je úžasný nápad a fakt, že je zde vystaveno i několik mých osobních dokumentů, je nádhernou připomínkou těch dvaceti let od chvíle, kdy byl Harry představen světu.“

Lístky na výstavu si musejí návštěvníci objednat předem, a to přes internetové stránky knihovny, a pokud možno s určitým časovým předstihem, protože je o ni velký zájem. Jen před samotným otevřením se prodalo na 30 tisíc lístků, nejvíce, co kdy knihovna prodala. Nemusíte však mít strach, že by kvůli tomu šly ceny nahoru. Pro studenta vyjde lístek jen na šest liber.

Zdroj: osobní archív.

Vstup do jiného světa

První, co se dozvíte, je fakt, že je přísně zakázáno pořizovat fotografie, což je studenou sprchou pro jakékoliv nadšení. Částečně ho však zažene pohled na první místnost, která slouží jako zasvěcení do příběhu. Na stěnách visí nádherné ilustrace Jima Kaye, ale nejvíce pozornosti se věnuje dokumentům, které pro výstavu poskytla sama Rowligová. K vidění je její nákres Bradavic, ručně psaná první kapitola Kamene mudrců a nebo krátká, avšak nadšená odezva na ni, psaná tehdy osmiletou dcerou ředitele nakladatelství Bloomsbury (které, jak víme, bylo jediným nakladatelstvím, které bylo ochotné vydat příběh o „Chlapci, který přežil”).

Když pokračujete dále, uvědomíte si, že celá výstava je rozdělena do učeben – postupně tak procházíte učebnou Lektvarů, Bylinkářství, Obrany proti černé magii, Jasnovidectví či Péče o kouzelné tvory.

Jakmile vstoupíte do království lektvarů, zaprášené lahvičky se zázračnými elixíry tady nenajdete. Leda tak na stropě, odkud visí jako úžasná dekorace. Všude kolem vás se ale nachází knihy z dávné minulosti, ve kterých naši předkové podrobně vysvětlili, jak připravit všelijaké odvary či léčiva. Kromě toho si taky na interakčních panelech můžete sami vyzkoušet umíchat svůj vlastní lektvar – ale pozor, jeden chybný krok a vše vám (obrazně řečeno) vyletí do vzduchu, stejně jako Seamusovi Finniganovi.

Zdaleka největším skvostem v této učebně je však šest metrů dlouhý svitek z roku 1500, který nabízí detailní návod k výrobě kamene mudrců. Nedaleko od něj se pak nachází náhrobní kámen Nicolase Flamela.

Zdroj: osobní archív.

V učebně Bylikářství je mimo několika knih k vidění například arabský manuskript popisující mužské a ženské podoby mandragor nebo bezoár.

Následuje učebna Jasnovidectví, která je snad tou nejkouzelnější ze všech, především díky tomu, že její strop vypadá jako noční obloha. Mimo to zde najdete například čínské kosti, pomocí kterých se předpovídala budoucnost. Tento artefakt je zároveň nejstarším, kterým knihovna disponuje a který předpověděl zatmění Měsíce už v roce 1992 před Kristem. Dalším lákadlem v této učebně je obrovský nebeský globus z roku 1693. Ve spolupráci s Google Arts and Culture se tento globus stal další interaktivní lahůdkou – návštěvníci mohou pomocí dotykové obrazovky spojovat jednotlivé konstelace, které byly inspirací pro pojmenování hned několika postav v Harrym Potterovi, a to Remuse Lupina, Siriuse Blacka, Bellatrix Lestrangeové a Draca Malfoye.

Ještě než vstoupíte do další místnosti, upoutá vás prázdná vitrína, u které je popisek „Neviditelný plášť”. Dobrá práce, Britská knihovno, dobrá práce.

V učebně Obrany proti černé magii naleznete samotnou Rowlingovou ručně psaný seznam profesorů a předmětů, které vyučují, nebo ilustrace od Jima Kaye.

Výstava pokračuje učebnou Péče o kouzelné tvory, kde uvidíte několik ilustrací fantastických zvířat nebo také mořskou pannu, která byla chycena v Japonsku v 18. století.

Samotný konec výstavy ukazuje knížky Harryho Pottera ve všech možných jazycích (češtinu jsem však nenašla) a je zde také místo pro zanechání vzkazů na speciální „vzpomínkové” stěně.

Zdroj: osobní archív.

Všemocné suvenýry

A nakonec – co by to bylo za událost, kdyby jste si z ní nemohli odnést něco fyzického? V budově knihovny se nachází také obchůdek se suvenýry, kde můžete zakoupit záložky, placky, tašky či knihy s tématikou „History of magic”. Za sebe doporučuji knihu přímo s tímto názvem, neboť všechny vystavované artefakty jsou v této knize podrobně popsány a ukázány, jako krásná kompenzace za to, že si nemůžete pořídit vlastní fotky. Mimo to je zde plno doplňujících informací od kurátorů výstavy a další zajímavosti. Ale pozor – existují dvě verze knihy. První, s fénixem na obálce a názvem „History of magic“ je plnohodnotnou a podrobnou publikací. Druhá, s modrým přebalem, a názvem „A journey through a History of magic“ je pak edice určená pro dětské návštěvníky – informací je zde méně a psaná je tak, aby ji pochopily i ti nejmenší.

Tip na závěr: Kdo by náhodou výstavu nestihl v Londýně, může se na ní přijet podívat do New Yorku, kam se odstěhuje v říjnu tohoto roku.

 

 

 

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.