V jednadvacátém století existuje několik témat, která by se měla komentovat opatrně, nebo raději vůbec. Můžeme se dohadovat, jestli je to tak správné, nebo ne, protože za vyřčení „nesprávného“ názoru na populární téma můžete skončit ukamenováni. Jedním z těchto témat jsou translidé, tedy lidé, kteří podstoupili změnu pohlaví. A právě na toto téma Rowlingová zveřejnila ožehavý tweet.

Jak vše začalo? 28. května zveřejnil novinový server Devex článek s titulkem: „Názor: Vytváření rovnoprávnějšího po-COVID-19 světa pro lidi, kteří menstruují.“ V článku je dále uvedeno, že „přes 1,8 miliardy žen, transsexuálních mužů a nonbinárních jedinců po celém světě zažívá menstruaci. Pandemie na tom nic nezměnila.“ Rowlingová na adresu tohoto článku ironicky tweetnula: „Jsem si jistá, že pro tyto lidi existovalo slovo. Pomozte mi. Žuny? Žimpy? Žéme?“

Článek už sám o sobě zahájil zajímavou diskusi, ale od zveřejnění tweetu Rowlingové se rozpoutala vášnivá vlna retweetů a odpovědí. Nikoliv na článek, ale na ni. Za její komentář o genderově neutrálním slovním spojení byla okamžitě označena za transfobní. Twitter byl přímo zaplaven reakcemi upozorňujícími na fakt, že ženy nejsou jedinými osobami, které menstruují.

Častými argumenty v tomto směru jsou: „Trans muži, kteří ještě neprošli pohlavní přeměnou, také menstruují,“ nebo naopak, že ženy, které prošly menopauzou a již nemenstruují, jsou také pořád ženy – a proto nejsou tedy definovány jejich periodou.

Spor se následně rozšířil do problematiky, zda je pohlaví jen smyšlený konstrukt. Rowlingová se hájí, že jen říká pravdu a že pravda není nenávist. „Osobně se znám s několika trans lidmi a mám je moc ráda, ale když úplně zrušíme koncept pohlaví, sebereme mnoha lidem možnost smysluplně hovořit o vlastním životě,“ prohlásila Rowlingová.

To je v zásadě pokračování podobně ožehavého sporu z loňského prosince, kdy se Rowlingová zastala vědkyně, která ztratila kariéru za názor, že transsexuální ženy nemohou zcela změnit své biologické pohlaví. Rowlingová se tehdy rozhořčila: „Vylučovat ženy z práce za to, jelikož konstatují, že pohlaví existuje?

Daniel Radcliffe. Zdroj: polygon.com

Aby toho nebylo málo, své k tomu řekly také herecké hvězdy filmů o Harry Potterovi: Daniel Radcliffe, Emma Watson a Bonnie Wright. Radcliffe zveřejnil rozsáhlou reakci, ve které, stručně řečeno, Rowlingové vzkazuje, že „i transgender ženy jsou ženy“ K Radcliffovi se záhy připojily i Watsonová a Wrightová.

Emma Watsonová a Bonnie Wrightová. Zdroj: tomesfamous.com

Ne všichni fanoušci se ovšem obrátili proti Rowlingové. Ta se po sérii útočných komentářů svěřila, že byla obětí domácího násilí. A v momentě, kdy ji Watsonová a Wrightová zkritizovaly, snesla se naopak vlna fanouškovské nevole na ně. Herečkám je vytýkáno, že se bezcitně zakusují do ruky (Rowlingové), která je dostala tam, kde jsou nyní.

Rozhořčení vůči Rowlingové se ovšem stále stupňuje. Její výroky odsoudili také Eddie Redmayne a Evanna Lyncheová. Evanna se však zachovala mnohem smířlivěji než mnozí další. Ve svém původním tweetu, který byl záhy smazán spolu s jejím profilem, se spisovatelkou sice nesouhlasila, přesto se jí zároveň i zastala. Připustila, že načasování zveřejnění inkriminovaného komentáře nebylo zrovna šťastné (právě probíhá „Pride month“), což ovšem nemělo znamenat, že by Rowlingová zcela ztratila svoji lidskost. Existují domněnky, že herečka za toto drobné zastání také schytala jistou dávku odsouzení, které vyústilo v odstranění jejího profilu na Twitteru.

Evanna Lyncheová. Zdroj: shemazing.net

Situace zašla dokonce tak daleko, že se od Rowlingové distancují i organizace a webstránky, související se světem Harryho Pottera. Mugglenet přestal Rowlingovou sledovat na Twitteru. Redaktoři fanouškovského webu The Leaky Cauldron nabádají fanoušky, aby Rowlingovou bojkotovali a nekupovali její díla. Škola v britském hrabství West Sussex původně hodlala po Rowlingové pojmenovat jednu ze svých kolejí, ale nyní od tohoto úmyslu upouští. Změnu v plánech odůvodňují autorčiným postojem. Rowlingová byla navíc označena za TERF, tzn. trans-exclusionary radical feminist = radikální feministka vylučující trans-osoby – tedy feministka, která popírá, že transženy jsou ženy.

Téma zůstává velice ožehavé a zatím se zdá, že se bude nadále vyvíjet. Už teď je však jedno jisté: ono příslovečné vosí hnízdo bylo tentokrát přímo sršní. Vždyť jeden názor známé osobnosti dokázal vyvolat až neuvěřitelnou vlnu kritiky a nenávisti. Snad právě to by mělo být varováním a zdviženým prstem pro lidstvo samo ukazujícím na rostoucí napětí ve společnosti.

Zdroje: https://www.expres.cz/celebrity/j-k-rowlingova-transgender-harry-potter.A200612_135215_dx-celebrity_stes
https://zena.aktualne.cz/celebrity/menstruuji-jen-zeny-napsala-rowlingova-na-twitter-podle-krit/r~422ece28a97b11ea9c800cc47ab5f122/
https://refresher.cz/85388-Daniel-Radcliffe-kritizuje-autorku-knih-o-Harrym-Potterovi-J-K-Rowlingovou-I-transgender-zeny-jsou-zeny-
https://www.thetrevorproject.org/2020/06/08/daniel-radcliffe-responds-to-j-k-rowlings-tweets-on-gender-identity/
https://www.devex.com/news/sponsored/opinion-creating-a-more-equal-post-covid-19-world-for-people-who-menstruate-97312#.XtwLnv0aEeR.twitter
https://variety.com/2020/film/news/eddie-redmayne-jk-rowling-anti-trans-tweets-harry-potter-fantastic-beasts-1234630226/amp/?__twitter_impression=true&fbclid=IwAR2AjkQCHK0ffcnFIpklPbwhkoWuwTae8CSyN1-ioEQ1XtBhyZgh_KOmVVk
https://www.cinemablend.com/news/2548091/another-harry-potter-star-responded-to-jk-rowling-in-now-deleted-tweet
https://twitter.com/MuggleNet/status/1269513711863181312?fbclid=IwAR2piMQ85xegeR1AbP4W1pJ58u-M-khlqiTEiAJnz2wR0X0OzBbXKSaGtc4
https://www.telegraph.co.uk/news/2020/06/11/jk-rowling-trans-row-fans-urged-stop-buying-harry-potter-books/?utm_content=telegraph&utm_medium=Social&utm_campaign=Echobox&utm_source=Twitter#Echobox=1591901671

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.