Ve světě řádí koronavirus a lidé jsou zavření doma na home office. Zatímco se pejskové radují ze společnosti svých páníčků, kočky a introverti z toho tak nadšení nejsou. Jen geekové sotva poznali nějakou změnu. Pokud ale patříte k těm, kteří už mají dost stále stejných čtyř stěn svého pokoje, zoufale chtějí utéct z reality a navíc očekávají dopis z Bradavic, pak je následující článek přímo pro Vás… ovšem ještě za předpokladu, že fandíte hře Minecraft.

Bradavicraft: Svět Harryho Pottera v Minecraftu.

Představovat hru Minecraft nemá moc valný smysl. Jde o velký fenomén mezi PC hráči. A kdo hru nehrál, určitě o ní minimálně jednou slyšel. Naopak ti, kteří Minecraft hrají, jistě také ví, že do hry lze snadno přidávat modifikace. Některé jen přidají nové předměty či kostky, jiné upravují vzhled, ale nemění hru jako takovou. Pak jsou tu mody, které mění obojí a nabízejí ještě více; přidávají funkce, hrají se na speciálních ručně vytvořených mapách a vlastně od základu překopávají celou hru. Takže z původní hry zůstává jen její engine (základní systém / program hry).

Zobí ulice. Foto: FildasKirk

Jednou z takových modifikací je i Witchcraft and Wizardry – The Floo Network. Tento, nedávno dokončený, mod umožňuje prozkoumávat svět čar a kouzel. Ve hře sice hráč začíná v Zobí ulici stejně jako Harry, ale jeho postava není Harrym jako takovým. Po návštěvě a nákupu čarodějných potřeb v Příčné ulici se pěšky přesune mudlovským Londýnem, podél Big Bena, až na nádraží King’s Cross (pozn. jako detailista si musím rýpnout, že ačkoliv je cesta pěkná, není přesná – od Big Bena se má jít na sever, ve hře se jde na východ, dokonce na špatnou stranu Temže). Tam vaše postavička projde bránou a nasedne do vlaku, který ji odveze na to nejmagičtější kostičkové místo v Minecraftu – do Bradavic.

Bradavice v celé kráse. Foto: FildasKirk

Úplně nejdříve jste samozřejmě zařazeni do bradavické koleje. Zařazovací ceremoniál je stejný jako ten, která známe z Pottermore (účastníci Festivalu fantazie jej znají od Potterfanu). Pak začne školní rok; můžete docházet na hodiny, které probíhají podobně jako ve starých potterovských PC/PS hrách (vydávané v dobách vznikajících filmů): kouzla se naučíte absolvováním nějakého dungeonu, ve kterém máte posbírat určitý počet hvězdiček, nebo kouzlo natrénovat a dostat se na konec.

Velkou výhodou je, že MÁTE VOLNOST POHYBU PO HRADĚ! Ovšem hrad je obrovský a snadno se v něm ztratíte. Na začátku sice od dvojčat Weasleyových dostanete Pobertův plánek, ale ten nefunguje jako orientační mapa, slouží jen k rychlému přesunu na požadované místo. A to místo musíte nejprve objevit. (Při snaze zajistit obrázkový doprovod tohoto článku, jsem strávil asi 5 hodin jen v Bradavicích, abych našel alespoň většinu zajímavých míst.) Stojí zde také za zmínku, že se lze dostat do VŠECH společenských místností bez ohledu na kolej, do níž patříte. Pokud je ovšem najdete.

Autoři si vskutku vyhráli a hrad je, co se týče známých míst, replikován do nejmenších detailů (vč. obličejů postav), jak jen to minecraftové kostky umožňují. Najdete zde ovšem i velké množství dalších míst, spoustu nepoužívaných učeben, sklepení a kobky a někdy natrefíte i na „rádoby animace“. Cihly vstupu na Příčnou ulici se hýbou jako ve filmu a schodiště vedoucí k ředitelně stoupá. Jen velké schodiště se nehýbe, avšak obrazy na stěnách ano!

A co ve hře, kromě docházení do hodin a toulání se po hradě lze vlastně dělat? (Upřímně, mně stačí jen to, jsem přeci Havraspár!). Podobně jako ve starých potterovských hrách můžete hledat a sbírat karty z čokoládových žabek, dále můžete po hradě hledat ukryté zlatonky, plnit questy (jeden z prvních je třeba na nástupišti 9 ¾, kde pomáháte Nevillovi najít Trevora) a mnoho dalšího, co už neprozradím, abych vás nepřipravil o zážitek. A že je z mého pohledu pořádně velký!

Pochopitelně, k zážitku potřebujete, jak již bylo zmíněno, mít nainstalovaný Minecraft v PC. Mod lze stáhnout zde. Nepřekvapí, že je k dispozici pouze v angličtině, ovšem pokud jsou vaše znalosti jazyka alespoň průměrné, měli byste se do kostičkovaných Bradavic přeci jen dostat. Co se týče instalačních instrukcí, lze hru nainstalovat přes instalační spouštěč, nebo ručně v případě, pokud jste s přidáváním modů do Minecraftu zkušení. Důležité je ovšem spustit správnou verzi Minecraftu. Nepotřebujete Forge, ale musíte spustit verzi 1.13.2.

Pokud nevíte, jak to udělat, připravil jsem pro vás podrobný fotonávod: spusťte Minecraftový spouštěč.

Na horní liště (hned nad obrázkem) klikněte na Instalace a vyberte Nový.

Na nové obrazovce si zvolte jméno instalační verze a hlavně vyberte z rozbalovací nabídky verzi 1.13.2. Potvrďte kliknutím Vytvořit.

Vraťte se do hlavní obrazovky a v rozbalovací nabídce dole vyberte vámi pojmenovanou instalaci s verzí 1.13.2. Zde se pak zase přepnete do jakékoliv verze běžného Minecraftu, kterou máte rozehranou.

Pokud jste již předtím nainstalovali mod, spusťte hru a v menu vyberte Singleplayer a mod by se měl zobrazit jako existující svět. Ten jednoduše načtěte, jako kdybyste se vraceli do každého jiného vámi vytvořeného světa.

Tak na co ještě čekáte? Musíme zachránit svět a minimalizovat kontakt se společností – teď, když máme virtuální Bradavice. Nashle za, řekněme, 7 let!

Umývárna Ufňukané Uršuly. Všimněte si kotlíku – jako kdyby v něm někdo chtěl potají vařit lektvar… Foto: FildasKirk

Tip: V článku najdete několik obrázkových galerií. Klikněte na obrázky, nebo přetáhněte zprava doleva a dostanete se na další obrázek.

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..