Jsou nejlepšími ochránci před mozkomory. Ale dokážou být i vynikajícími pomocníky při odhalování tajemství, která zůstávají skryta v každém z nás – náš charakter. Takoví jsou magičtí Patroni.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Patron je přirozeným pojítkem k osobnosti kouzelníka nebo čarodějky, která jej vyvolala. Je přitom zajímavé, že ne vždy na sebe vezme takovou podobu, jakou bychom očekávali. Například není příliš obvyklé, aby se jednalo o naše nejoblíbenější zvíře. Naopak to bývá podoba tvora, kterého kouzelník buď předtím nikdy neviděl, nebo o něm neslyšel.

A co to tím pádem znamená? Nemusíme být nutně kouzelníci, abychom dokázali tuto „záhadu“ rozluštit. I my mudlové se totiž rádi zabýváme zvířecím symbolismem, který se objevuje v různých mýtech, folklóru, náboženství a v literatuře. Naše staletá praxe nám teď pomůže s rozšifrováním významu zvířecích Patronů známých kouzelníků, kteří nám poslouží jako příklad.

Tak se na to podíváme;  představíme si Patrony pěti hrdých členů Brumbálovy armády a zjistíme, co si můžeme odvodit z jejich podoby o vlastnostech jejich vyvolávačů.

Jelen (Harry Potter)

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Je to pravda,“ skočila jí (Hermioně) do řeči dívka s dlouhým copem na zádech a upřeně se dívala na Harryho, „že umíš vyčarovat Patrona?

Mezi přítomnými to zašumělo vyvolaným zájmem.

Je,“ připustil poněkud rozpačitě Harry.

Harry Potter a Fénixův řád

Harryho schopnost vyvolat fyzického Patrona inspirovala některé další studenty k tomu, aby se podepsali pod zatím nepojmenovaný klub obrany proti černé magii. Harry se stal jeho vůdcem, a stalo se tak naprosto přirozeně. Jakpak by ne; jako by ho k tomuto poslání předurčovala sama příhodná podoba jeho Patrona.

Tradičně je jelen považován za „krále lesa“ a ochránce všech zvířat v něm. Harry svým spolužákům pomáhal zlepšovat se v obraně proti černé magii, a tím se je pokoušel chránit před jakoukoli možnou hrozbou. Harryho péče o ostatní v něm byla natolik zakořeněná, že svým ochranitelským pudem nezřídka vystavoval nebezpečí i sám sebe. Stačí si vzpomenout na záchranu Gabriely Delacour ve Velkém jezeře nebo na tragickou výpravu na odbor záhad kvůli Siriusi Blackovi. Ostatně Hermiona už jednou o Harrym prohlásila, že má „tak trochu… zachráncovský komplex.“

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Symbol jelena má ještě další významy. Když přijde čas, jeleni shodí své paroží a místo starého jim naroste nové. Proto bývají ztotožňování se znamením obnovy, znovuzrození, nebo dokonce se vzkříšením. Což teda dost sedí, vždyť Harry je koneckonců Chlapec, který přežil.

Ovšem nezapomínejme, že i Harryho rodiče sdíleli jelenovité patrony: James jelena a Lily laň. Oba zemřeli ve snaze zachránit své milované. A tak jsme zpátky u Harryho Patrona, který svou podobou alespoň částečně splnil Harryho životní přání – být se svou rodinou. Jelen symbolicky přináší Harryho blíže k jeho rodičům. Doslova do jeho srdce, z něhož Patron při čarování vychází.

Vydra (Hermiona Grangerová)

Harry Potter a Relikvie smrti, část 2.

Hermiona nám dokázala své umění zacházet s hůlkou už v jejích prvních vyučovacích hodinách v Bradavicích – její pověstné „švihnout a mávnout“ už asi jen tak nikdo nezapomene. Všechno je to o pohybu zápěstím. Hermionin Patron, vydra, je také dost bystré a dovedné zvířátko: o vydrách je dokonce známo, že některé z nich žonglují s malými kamínky. Vydry navíc známe z mnoha klasických knížek anglické literatury jako je Tarka the Otter, Ring of Bright Water a The Wind in the Willows. Kdo by to byl řekl, že Hermionin Patron se objevuje v tolika knihách…

Nicméně vydra odráží ještě další aspekt Hermioniny povahy, kterého jsme si dříve vůbec nevšimli. Podle profesora Catulluse Spanglea, badatele, zabývajícího se kouzelnými formulemi v 18. století, Patron „reprezentuje to, co je skryté, neobjevené a nám neznámé, co však v nás jistojistě existuje. Jestliže člověk musí čelit něčemu tak temnému, jako je mozkomor, musí čerpat ze zdrojů, jež by za normálních okolností nevyužil. A Patron představuje právě to probuzené tajemství sebe sama, které v člověku skrytě dřímá, dokud ho není zapotřebí.

Když Hermiona poprvé vyčarovala svého fyzického Patrona, hravě kolem ní dováděl, jako by pro něj na světě neexistovala žádná starost. A to je přesně to, co nám Hermiona dosud neukázala – svou bezstarostnost, kterou obvykle pohřbívala pod nekonečnými stohy domácích úkolů.

Harry Potter a Fénixův řád

Oni ale doopravdy jsou moc pěkní, nemyslíš?“ poznamenala Hermiona a zálibně si svou vydru prohlížela.

Harry Potter a Fénixův řád

Jack Russell teriér (Ron Weasley)

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Jestli chcete Harryho zabít, budete muset zabít i nás!“ prohlásil (Ron) odhodlaně. Musel vynaložit veškerou sílu, aby se postavil na nohy, zbledl ještě víc a při řeči se lehce zapotácel.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Teriéři jsou malí psi, kteří skutečně nadhodnocují svou vlastní velikost i sílu. Takže je jim jedno, na koho budou štěkat, i kdyby tím měli sami sobě udělat zle a obrátit proti sobě nepřítele většího, než jsou oni sami. Ron Weasley už nám tuto vlastnost také mnohokrát předvedl, například když bránil Harryho před uprchlým vězněm z Azkabanu, zatímco vrávoral na zlomené noze. Anebo když bránil Hermioninu čest se zlomenou hůlkou v ruce, což ovšem vyústilo v nechvalně proslulý záchvat zvracení slimáků.

weheartit.com

Ron dokáže být zkrátka stejně paličatý a plný odhodlání jako Jack Russell (však si jistě vzpomínáme na Ronovo vytrvalé trucování ve čtvrtém ročníku), na druhou stranu pes jako pes. Jakožto nejlepší přítel člověka jde o symbol věrného přítele a takovým Ron rozhodně je. Za příklad si ještě vezměme Siriuse Blacka, který na sebe bral podobu čtyřnohého chlupáče, a my víme, že i on byl oddaný svým přátelům, což nejvíce projevoval právě ve své zvířecí podobě. Samozřejmě nejen v ní, vždyť za svého kmotřence Harryho se rval doslova do posledního dechu. A třebaže se Ron uměl „pěkně“ dopálit a vytrvale trucovat, vždycky se vrátil zpět s nově nalezeným zápalem pro věc. Vskutku nejlepší přítel člověka.

Zajíc (Lenka Láskorádová)

Harry Potter a Fénixův řád

Nejspíš si myslí, že jsem tak trochu divná, chápeš? Někteří mi dokonce říkají Střelenka Láskorádová.“

Harry Potter a Fénixův řád

Fráze jako „pomatený jako březnový zajíc“ je něco, co celkem dobře popisuje i Lenku Láskorádovou. Takže podoba jejího Patrona pro nás není zas až tak překvapující. Možná se budete divit, ale zajíc má určitou souvislost s měsícem. Už v antice se totiž u pohanských kultů objevuje motiv „zajíce zírajícího na měsíc“. Což nás opět vrací k Lence samotné, protože v angličtině zní její jméno „Luna“. Toto slovo je latinského původu a znamená měsíc.

Už jsme se dříve zmínili, že Patroni často odhalují potlačované kvality svých vyvolávačů. Jenže se zdá, že Lenka dokáže být sama se sebou v souladu a svých vlastností i emocí si je moc dobře vědoma. Ostatně se ani příliš nebránila své přezdívce Střelenka – anglicky „Loony“. Toto pojmenování pochází z dalších anglických slov jako „lunatic“ nebo „lunacy“, což znamená „blázen“ a „šílenství“. Tato označení se vztahují ke stavu, který byl – jak se dříve věřilo – způsobován vlivem úplňku. Lenčin Patron nám tedy ukazuje, že je hrdá na to, kým je, bez ohledu na to, kdo co říká.

aminoapps.com

Další známou postavou, jejíž Patron měl také podobu ušáka, byla Nymphadora Tonksová. Stejně jako Lenka i Tonksová v sobě měla svobodného ducha, kterému bylo jedno, co si lidé myslí o jejích postojích, vkusu nebo divoké barvě vlasů. Samozřejmě víme, že její Patron později změnil podobu (jak se to občas děje), když se zamilovala do Remuse Lupina. Tehdy se z něj stal vlk.

Divočák (Ernie Macmillan)

Ernie Macmillan. © JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Ernie Macmillan vstal u stolu mrzimorské koleje a křikl: „A co když chceme zůstat a bojovat?

Harry Potter a Relikvie smrti

Ernie se jako prefekt choval někdy dost nabubřele; a Harry to mnohokrát pocítil na vlastní kůži. Rozhodně se mu nezamlouvalo, jak se Ernie stavěl ke kauze „Zmijozelův dědic“, kterou to však neskončilo. Třebaže se později ukázalo, že Harry oním dědicem rozhodně nebyl, Ernieho postoj k Harrymu to nijak zásadně nezměnilo. Možná si teď říkáte, že Ernie byl opravdu tvrdohlavý blb.

Jenže Ernie Macmillan toho měl skryto ve svém srdci daleko víc. A to jsme mohli odhalit ve chvíli nejkritičtější, když se dychtivě zapojil do první linie v Bitvě o Bradavice. Dokonce během bitvy použil svého Patrona v podobě divočáka, aby ochránil Harryho, Hermionu i Rona. Ostatně divočák symbolizuje válečníka v mnoha kulturách, takže by nás ani nemělo zaskočit, s jakým zápalem pomáhal Ernie vést útok v Bradavicích.

Pottermore.com

Jak se na toto téma díváte vy? Souhlasíte? Anebo máte vlastní teorii o Patronech? Jaký Patron je ten váš? A co vás naučil o vašich skrytých vlastnostech?

Zdroj:
https://www.pottermore.com/features/what-can-a-patronus-say-about-a-character

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..