Zvěsti o přípravě druhého ročníku Potterfestu se mlhavě šířily už dlouho před jeho konáním jako voňavé výpary z učebny lektvarů. A ty rozhodně lákaly k ochutnání! Nedočkavce tak čekala tvrdá bojová cesta trpělivosti až do 17. listopadu, kdy proběhla degustace výsledných elixírů na Pottterfestu 2018. Co všechno ještě malý-velký Potter festival nabídl? Kdo se na něm ukázal a čím nás zaujal? Přistupte blíž a mrkněte na naši reportáž!

Už 10. září zařvaly děsivé dělobuchy, aby zburcovaly zájemce ke koupi lístků v předprodeji. A právě tehdy se ukázalo, kolik uchazečů myslelo své „výhrůžky“ o účasti skutečně vážně. Nejdražší Galeon vstupenky totiž frnkly soupeřům přímo pod hůlkami a vyprodaly se za neuvěřitelné tři minuty! Ještě téhož dne zmizely z pultů všechny scvrčkové lístky (nejlevnější). Srpce se pak podařilo vyprodat jen do dalších pár dnů. Dohromady 370 vstupenek tak zmizelo nebezpečnou rychlostí Kulového blesku.

Datum konání letošní akce bylo prvoplánově naroubováno do období vydání nového filmu FZ: Grindelwaldovy zločiny v ČR, aby se jeho promítání mohlo stát fantastickou součástí programu. Akce se tak proměnila v jedno velké fórum, kde se společně sešlo co nejvíce kouzelníků a čarodějek ke zhlédnutí filmu a jeho následnému zhodnocení. Potterfest ale nebyl „jenom“ o filmu, i když ten byl určitě jedním z nejsladších a nejlepivějších cukrátek, které mohli návštěvníci na místě obdržet. Mezi ně patřily i další lákavé aktivity, na které se teď podíváme zblízka.

Naše vysněná škola v menším balení. Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay a tak…

Do hlavního programu se vstupovalo pomyslnou branou do kouzelnického světa na nástupišti 9 ¾, respektive na peróně mezi devítkou a desítkou. Ale s tím už si zkušení kouzelníci umí poradit. Odtud je imaginární červený vlak odvážel tam, kam směřoval i bradavický školní rozvrh na sobotu. Ten zahájil pěvecký sbor Nashira pod vedením Emy Máchové s písní Double Trouble. Že vám to nic neříká? Tak si honem přehrajte filmového Vězně z Azkabanu! Píseň tam totiž odmával profesor Kratiknot při úvodní hostině v bradavické Velké síni. My jsme si ji však mohli vychutnat naživo nejen v originále, ale také v českém překladu, který pro tuto příležitost vytvořila Hanetka.

Po melodickém úvodu jsme se vrhli do první besedy ze čtyř. V ní se představil Michael Talián, překladatel Potterovských encyklopedií, které postupně vydává nakladatelství Slovart. Hlavním probíraným tématem bylo samozřejmě překládání knih, jeho háčky, svízelnosti, ale i pracovní postup. Jak se brzy ukázalo, sám Michael je fandou Potterovské série, takže mu překlad nečinil zas až tak velké potíže. Jakožto knižní konzumenti si tak můžeme být jistí, že knihy, které hladově hltáme, jsou přeloženy svědomitě a spolehlivě. A kdo ví, třeba mu při překládání napovídaly i jeho 4 akromantule, které Michael chová doma v terárku.

Pěvecký sbor Nashira pod vedením Emy Máchové. Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay a tak…

V současnosti čítá Potterfan CREW 18 hlav a každá z nich má v týmu nepostradatelnou úlohu. A pozor! K domácím skřítkům se chovají s hlubokým respektem, takže jsou z pohledu S.P.O.Ž.Ú.S.u prakticky nežalovatelní. V neposlední řadě jsme se dověděli také něco o epických začátcích týmu, který se začal formovat pod mateřskými křídly Affaiy v rámci Avalconu na jednom z dávných Pragoffestů. Thomasova korunovace následovala později.

Řekněte Potterfan! Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay a tak…

Dosavadní program představoval pouze zahřívací kolo před už zmíněným promítáním filmu FZ: Grindelwaldovy zločiny. Přesně ve čtrnáct nula, nula se všichni vzorně usadili do sedaček a na další dvě hodiny pomalu ani nedýchali (školské ústavy by se mohly lehce inspirovat). Nečekané vyústění filmu a dojmy nakonec rozjitřily pocity přítomných natolik, že se vzápětí strhla neudržitelná štěbetající lavina (ševelissimo!). To prostě muselo ven! A nejlépe na řízené pofilmové diskusi, kde se spekulovalo o různých konspiračních teoriích, spojených s Brumbálem a jeho rodinou.

Zážitek z filmu byl umocněn třetí debatou, tentokrát s dabéry filmu. Pozvání přijali Viktorie Taberyová alias Leta Lestrangeová, Oldřich Hajlich, který si vyzkoušel roli Thesea Scamandera a nakonec Petr Neskusil jako Mlok Scamander, jenž na Potterfest zavítal už podruhé. Sotva se pustili do řeči, už bylo jasné, že se svých rolí zhostili s naprostým nadšením. Svou pozornost zaměřili na některé repliky z filmu, jako například na Mlokovo bezkonkurenční vyznání k Tině, kterým Mlok nasadil vysokou laťku mužům. Ostatně se mělo vyzkoušet v praxi už záhy poté. Šťastným příjemcem tohoto vyznání byl Ondra. Inu, srdci neporučíš! Spekulaci ovšem vyvolala také Letina věta „miluji tě!“. Komu vlastně patřila? Nu, Zoë Kravitz nás varovala už dřív, že záležitosti lásky jsou komplikovanější, než se může zdát.

Zleva Oldřich Hajlich, Viktorie Taberyová, Petr Neskusil. Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay a tak…

Za zmínku určitě stála také nedávná spolupráce s TV Nova, která nejenže sledovala předpremiéru a premiéru Grindelwaldových zločinů, ale natočila také rozhovor s vedoucím výroby VE Radovanem Čechem společně s Potterfanem ve Snídani s Novou. Alice dále doporučila další filmy, na které se kromě dalšího dílu Fantastických zvířat z jejich produkce můžeme těšit (Aquaman, Hellboy, Psí poslání 2).

Alice Hubová. Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay, a tak…

Tímto závěrečným rozhovorem odzvonilo i dalším debatám. To ovšem zdaleka neznamenalo konec samotného Potterfestu. Nastal čas, aby se projevili také další přítomní kouzelníci a čarodějky. Vždyť soutěž O nejkrásnější úsměv Týdeníku čarodějek měla právě začít! A že bylo na co se dívat! Na přehlídkovém pódiu vystoupila řada kreativních cosplayerů, kterým mohl každý návštěvník projevit své sympatie zlatou hvězdičkou, přilepenou na vlastní vstupence. Tak jako minulý rok, i letos se soutěžilo ve dvou kategoriích – cena diváků a cena poroty. Divácky nejúspěšnější soutěžící pak postoupili před porotu, aby předvedli, v čem spočívá jejich největší kouzlo.

Většina hlasujících bez pudu sebezáchovy projevila nejvíce slabosti pro dva mozkomory a jejich exkluzivní nabídku polibku zdarma. Každopádně si oba od účastníků, kteří měli možnost zahlédnout jejich úsměvy, vysloužili cenu v kategorii diváků. Cena porotců dopadla následovně: třetí místo vybojovala kruvalská studentka, pro druhé místo si doplula Šedá dáma a naprostou jedničkou se stala Narcissa Malfoyová, která se přemístila snad přímo z filmu. Všechny výherkyně okouzlily porotce nejen svými kostýmy, ale samozřejmě i úsměvy. Nebyly však jediné. Letos byla konkurence tak silná, že bylo rozhodnuto ještě o udílení dvou zvláštních cen. Představitelka těžko uvěřitelného kostýmu v podobě huláka pro Rona Weasleyho byla oceněna za přesvědčivý herecký výkon. A pro cenu za nejdelší entrée si dojela dvojice Harryho Pottera a Rona Weasleyho ve své papírové káře Ford Anglia.

Výherkyně cosplayové soutěže O nejkrásnější úsměv Týdeníku čarodějek. Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay a tak…

Veselou show vystřídal magicky laděný Čarovečer o půl deváté večer. Pódiové nástupiště se opět zaplnilo hudebníky, tentokrát členy Filmové filharmonie, aby nás unesli na křídlech známých melodií přímo do Bradavic. Ve vzpomínkách jsme se tak zatoulali k některým scénám z filmového Fénixova řádu (řádění profesorky Umbridgeové na hradě), Ohnivého poháru, ale i k Relikviím smrti (obrana Bradavic). Orchestrální hudba tak povýšila Potterovský festival ještě o kulturní stupínek výš.

V rámci Čarovečera byly vyhlášeny výsledky hry Bertíkovy kartičky 1000x jinak (hlavní cenou byl LEGO hrad Bradavice!) a soutěže Ceny o Bleskobrk pro poety. Do uměleckého klání se letos zapsalo 15 básníků. Třebaže se však na stupínky vítězů obyčejně vejdou pouze tři výherci, pro neobyčejný talent mladších ročníků, se muselo uvolnit ještě alespoň jedno místečko. Absolutní vítězkou se stala dívka s „číslem“ hulák pro Rona Weasleyho (viz výše, cosplay), čímž potvrdila svou bezkonkurenční výhru v téže soutěži na minulém Potterfestu. Dosud tedy zůstává na trůně a pevně drží královské insignie poezie.

Filmová filharmonie. Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay a tak…

Čarovečer byl předzvěstí pomalu se blížícího závěru spanilé jízdy Potterfestem. Ještě však nenapsal úplně poslední tečku za větou. Tou bylo totiž divadlo a hrané scénky, které Potterfan zrežíroval plně ve vlastním stylu. Už první scénky z konkurzu na učitele obrany proti černé magii ovšem dodávaly neodbytný pocit, že jsme je někde viděli. Další povědomé dialogy tento dojem jen umocnily. Netrvalo dlouho a nám začalo docvakávat, že se koukáme na Pelíšky zasazené do Bradavic. Název hry Harry Potter a prokletý knedlík konečně začal dávat smysl. Nechyběla totiž ani nezapomenutelná knedlíková scéna z filmu. Vypukl tak nekontrolovatelný výbuch (bomb hnojůvek) smíchu na několika místech naráz. Což můžeme považovat za úspěšné zakončení celé akce.

Celým programem Potterfestu provázel moderátor Jaroslav Brousil, kterého známe hlavně jako reportéra z TV Nova. A jelikož se osvědčil už v minulém ročníku akce, byl pasován na dvorního moderátora také letos. Dalším dvorským úřadem byl pověřen fotograf Michal Kára, který se chopil svého mudlovského aparátu a vyrazil s ním do kouzelnické jungle na lov magických fotografií (viz přiložené fotografie).

Harry Potter a prokletý knedlík v podání Potterfan týmu. Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay a tak…

Ačkoli se teď může zdát, že jsme právě vyčerpali všechny body festivalového programu, přece jen to ještě není úplně všechno. Po celou dobu festu byly totiž připraveny i další mimoškolní aktivity stranou od vlakového nástupiště. Kdokoli se tedy rozhodl oželet některý z časově vázaných programů, mohl se zabavit i jinak. Třeba u konzolových her s Potterovskou tématikou anebo propadnout kouzlu virtuální reality v Mlokově magickém zvěřinci. Fronty se stály také na Příčné ulici, která překvapila bohatým výběrem zboží (oproti loňsku se nabídka snad ztrojnásobila!). K dispozici bylo nepřeberné množství hůlek, knih, sběratelských předmětů, figurek, plyšových i neplyšových zvířátek, šperků a mnoho dalších propriet! Dalším obrovským lákadlem byl fotokoutek, kam přicházeli členové Potterfanu pokaždé v nových a nových kostýmech. Vycvaknuté fotky pak bylo možné na místě vytisknout a uchované vzpomínky odnést rovnou domů. Vyfotit jste se mohli i pod Dobbyho vznášejícím se dortem a na toaletách se pak zaposlouchat do nářků Ufňukané Uršuly. Dnes už víme, že bez Uršuly to na záchodech prostě nejde!

Příčná ulice. Foto: Michal Kára, LARPY, cosplay a tak…

Závěrem nutno dodat, že podávané elixíry z Potterfanské laboratoře překračovaly doporučenou denní dávku. Obecně se tak dá říct, že jak organizace, tak i náplň programu se stále zkvalitňují. „Víte, co to znamená? To znamená, že jsme zase o krok před nimi…“ Avšak jestliže jste se letos na Potterfest nedostali, nezoufejte! Už dnes totiž známe čas i místo konání dalšího ročníku. Do pamatováčku si proto uložte datum 7. září 2019, Národní dům Vinohrady v Praze. Tam se nás vejde zase o něco víc, takže se tam určitě uvidíme! Na viděnou za rok!

Hůlky připravit! Foto: FildasKirk

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!