Pokračování článku o oblečení kouzelníků podle knih, aneb krásné filmové uniformy a večerní šaty bychom v knihách jen marně hledali. V záplavě skutečných hábitů…

V předcházejícím článku jsme probrali nálezy a teorie dvou fanoušků z internetu a také ukázky, které spíše vyvracejí onu ideu, že žáci nosí hábity „jen tak“, bez ničeho (nebo jen s málem) pod nimi. Tento článek bude obsahovat další ukázky, kde nalezneme indicie značící, že tomu tak právě je. Obdobně jako v minulém článku ovšem upozorňuji, že nic není přímo řečeno, vše je věcí výkladu. A nyní již bez dalšího odkladu pojďme pokračovat:

První detailnější zmínka, jak se hábity nosí, se objeví v Kameni Mudrců, když Harry jde poprvé k Madam Malkinové. Zatímco Harry trpí (de facto) monologem Draca Malfoye, Madam Malkinová mu špendlí jeho hábit – který mu přehodila přes hlavu. A skutečně, v každé další scéně, kde si Harry nebo někdo jiný hábit svléká nebo obléká, činí to tak, že jej přetahuje přes hlavu. Hábit tedy opravdu nemá žádné zapínání. Dopis z Bradavic specifikuje jako součást povinné výbavy také zimní plášť se stříbrnými sponami, ale ten není přímo součástí hábitu a nosí se jen v zimě. Též jsem nezaznamenal zmínku, zda onen plášť má rukávy, nebo je to jen kus látky, do které je dotyčný zabalen jako do deky.

Hp-lexicon.org. HogwartsHorror

Zajímavý je fakt z Ohnivého poháru, kde během druhého úkolu se Harry do jezera ponoří ve svém hábitu. Sundal si boty a ponožky, ale hábit si nechal. To nedává příliš smysl a dokonce je napsáno, že jej stahoval dolů, takže mu přinejmenším na začátku úkolu vadil. Že by se nechtěl ukázat divákům ve spodním prádle?

„Hvizd píšťalky ostře prořízl nehybný, studený vzduch a tribuny propukly v jásavý potlesk a křik. Harry se ani nepodíval, co dělají ostatní šampióni: sundal si boty a ponožky, vytáhl z kapsy hrst žaberníku, strčil si ho do úst a vkročil do vody. Jezero bylo tak studené, že cítil, jak ho kůže na nohou pálí, jako by vstoupil do ohně a ne do ledové vody. Jakmile zašel hloub, zmáčený hábit ho začal stahovat dolů; teď už mu voda sahala nad kolena a chodidla, v nichž rychle ztrácel cit, se mu smekala v bahně a po plochých, kluzkých kamenech… Harry honem zašmátral rukou s plovací blánou po své hůlce, kterou měl v hábitu – ale dřív než ji stačil popadnout, vyletěli z chaluh další dva ďasovci, drapli ho za hábit a pokoušeli se ho stáhnout dolů.“

Harry Potter a Ohnivý pohár, kapitola Druhý úkol.

Hp-lexicon.org. Agata Matteucci

Ve Fénixově řádu jsou dvě zajímavá vodítka. První je, když se Harry převléká do pyžama první večer po návratu do Bradavic a hádá se s Seamusem.

„Cože?“ podivil se Harry a znehybněl v napůl svlečeném hábitu.
„Nechtěla, abych se vrátil do Bradavic.“
Seamus se odvrátil od plakátu a vytáhl si z kufru pyžamo, na Harryho však stále nepohlédl.
„Ale… proč?“ ptal se užasle Harry. Věděl, že Seamusova matka je čarodějka, a proto nechápal, proč by se měla projevovat tak dursleyovsky.
Seamus neodpověděl, dokud si nezapnul poslední knoflíček u pyžama.
„Totiž,“ zvolil uvážlivý tón, „nejspíš… kvůli tobě.“
„Jak to myslíš,“ vyhrkl Harry a srdce se mu rozbušilo rychleji. Měl pocit, jako by ho něco dusilo.
„Totiž,“ začal znovu Seamus a pořád se vyhýbal Harryho pohledu, „ona si myslí… hmm… víš, nebylo to jen kvůli tobě, ale taky kvůli Brumbálovi…“
„Věří Dennímu věštci, co?“ pochopil Harry. „Myslí si, že jsem lhář a Brumbál že je starý blázen?“
Seamus k němu zvedl oči. „Jo, tak nějak.“
Harry na to nic neřekl. Odhodil hůlku na noční stolek, svlékl si hábit, vztekle ho nacpal do kufru a natáhl si pyžamo.

Harry Potter a Fénixův řád, kapitola Nová píseň Moudrého klobouku.

Harry si svlékne hábit a rovnou si obleče pyžamo – aniž by si svlékl cokoliv jiného. Je pravda, že spodní prádlo není skoro vůbec zmíněno v žádné ze sedmi knih, s nejslavnější výjimkou v předchozím článku již zmíněné vzpomínky Severuse Snapea, takže možná si Harry spodní prádlo svlékl. A možná má také rád, když je větrno.

Druhé vodítko tohoto dílu se nachází v části, kdy se Harry a ostatní převlékají, aby mohli navštívit pana Weasleyho v nemocnici Sv. Munga.

„Všichni s výjimkou Harryho se vesele bavili a tlachali, když se převlékali z hábitů do džínsů a mikin.“

Harry Potter a Fénixův řád, kapitola Nemocnice svatého Munga pro kouzelné choroby a úrazy.

Tady nás čeština může trochu zavádět a přitom toto je podle mě jedno z nejdůležitějších vodítek. V češtině je užito výrazu „převlékali“, což značí průběh procesu, kde nevíme, co všechno bylo převlečeno. V angličtině je ovšem jasně řečeno, že si vysvlékli hábit a oblékli džíny a svetry, užitím fráze „change out of“ (change out of je idiom značící úplné vysvlečení ze zmíněného oblečení a následuje into, které se stále pojí s oním change, což znamená navléknutí oblečení na sebe). Takže, ne že si jen svlékli hábit. Pod jejich hábity nebyly žádné kalhoty nebo sukně. Lze také předpokládat, že dospělí měli své běžné hábity a děti měly školní hábity.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Nakonec jsou zde Relikvie Smrti, v nichž je nejprve scéna, kde trojice uprchne z Fleuřiny a Billovy svatby. Hermiona zatáhne Harryho a Rona do postranní uličky, kde se převlečou z hábitů do mudlovského oblečení. Jasně se píše, že ze své kabelky se zvětšovacím kouzlem vytáhla i džíny.

„Ano, všechno to mám tady,“ přisvědčila a k absolutnímu úžasu obou přátel vytáhla z kabelky džínsy, mikinu, pár kaštanově hnědých ponožek a nakonec i stříbřitý neviditelný plášť.“

Harry Potter a Relikvie Smrti, kapitola Skrýš.

Džíny byly pro trojici významné, když považovali za nutné převlékat se venku na ulici. Kdyby měli pod hábitem kalhoty, jistě by jen svlékli hábit, oblékli si tričko a chvilku to v těch kalhotách vydrželi, pokud by to nebyly nějaké speciální kouzelnické kalhoty, které by měly třeba pohyblivý obrázek – ačkoliv proč by pak takové kalhoty schovávali pod hábitem? Ze situace je tedy evidentní, že pod hábitem žádné kalhoty neměli.

Poslední indicie je po úprku z Grimmauldova náměstí. Jedná se o scénu, kde si Harry vezme viteál-medailon, zavěsí si jej na krk a skryje pod hábit, kde pak ležel na jeho hrudi.

„Co s ním budeme dělat?“ zeptala se Hermiona.
„Uložíme ho do bezpečí, dokud nepřijdeme na to, jako ho zničit,“ odpověděl Harry, a přestože se mu do toho vůbec nechtělo, zavěsil si řetízek kolem krku a medailonek zastrčil pod hábit, kde mu spočinul na hrudi hned vedle váčku od Hagrida.“

Harry Potter a Relikvie Smrti, kapitola Zloděj.

Viteál Harrymu spočinul na hrudi. Sice se zde přímo neříká, že se dotýkal kůže, ale to je napraveno o pár stránek později, kde se Harry začne hádat a Hermiona mu řekne, aby si viteál sundal. Jasně je napsáno, že viteál se přestal dotýkat Harryho kůže.

„Napřáhla ruce a Harry si chytil zlatý řetízek a přetáhl si ho přes hlavu. V okamžiku, kdy se mu oddělil od kůže, si znenadání připadal volný a podivně lehký.“ Harry Potter a Relikvie Smrti, kapitola Skřetova pomsta.

De.harrypotter.wikia.com

Scéna se sice odehrává později, druhý den po předchozí scéně, ale jak je vidno z předchozí citace, trojice i na jejich exodu nosila hábity. I když ovšem připustíme, že v druhé scéně mohl Harry mít tričko, nebo košili, což je zrovna případ Hermiony:

„No, dobrá, dobrá,“ uklidňovala ho Hermiona, sama si pověsila medailonek kolem krku a zastrčila si ho pod košili.“

Harry Potter a Relikvie Smrti, kapitola Skřetova pomsta.

Podstatné je, že viteál schovávali z dohledu tím, že jej strčili pod oblečení, a právě tím na ně měl vliv, když se dotýkal jejich kůže. A Harry si v první scéně schoval viteál pod hábit, tak musel mít hábit a nic pod ním (neschoval jej pod tričko, které měl pod hábitem, je jasně řečeno pod hábit).

Více se o hábitech ve všech sedmi knihách nemluví.  Tím se dostáváme k závěru tohoto článku, ale než jej zcela zakončíme, zbývá zmínit jednu šokující věc. Totiž pokud je skutečně pravda, že čarodějky a kouzelníci pod hábity nenosí nic víc než spodní prádlo (pokud vůbec alespoň to), tak se naši hrdinové, čarodějky i kouzelníci, několikrát viděli jen ve spodním prádle. Například ve Fénixově řádu čeká famfrpálový tým v šatně, kam přijde Ron na svůj první zápas a začne se převlékat… je napsáno, že Angelina Johnsonová promlouvala k ostatním hráčům, víme, že Alice Spinnetová a Katie Bellová jsou součástí týmu a je výslovně řečeno, že Ron se dokonce kvůli nervozitě pokoušel obléci si famfrpálový hábit obráceně, než se ho Alici zželelo a pomohla mu.

Harrypotter.wikia.com

Jak je vidět, pravá podoba bradavických uniforem není vůbec jednoznačná. Jediné co s jistotou víme, je, že hábity se přetahují přes hlavu. J. K. Rowlingová možná úmyslně napsala knihy tak, aby si každý vytvořil vlastní představu, jak se kouzelnické hábity nosí. Důkazy, které naznačují, že se pod hábity nenosí nic, maximálně spodní prádlo, jsou mnohem častější než důkazy proti, nicméně i ty existují. To by zase naopak naznačovalo, že Rowlingová měla možná nějakou obecnou představu o hábitech, ale nikdy tuto představu pořádně nerozvedla a vznikly tak navzájem si odporující informace. Každopádně, pokud někdy někoho potkáte v uzavřeném černém hábitu, ozdobeném různými doplňky v barvách některé z kolejí, tak dotyčné osobě pochvalte knize věrný hábit a raději se neptejte, co má pod ním. Ta informace by mohla spadat do kategorie „víc-než-chceme-vědět“.

Tak co, kolik z vás by bylo jako Archie a preferovali by „větrnější“ uniformy?

PS. A ti z Vás, kteří rádi kreslí, ale jste třeba trochu stydliví, a protože je obrázků ze světa Harry Pottera spousta, a nikdy jste nic nezveřejnili, klidně kreslete a uveřejňuje scénky s postavami oblečenými v knižní verzi uniforem. Takových obrázků je totiž pramálo a jsou zastíněné obrázky s filmovými uniformami nebo přímo fotkami z filmů. Nalézt alespoň pár obrázků pro tento článek, s výjimkou ilustrací lordadariena a fotky skutečných britských uniforem, byl vpravdě nadlidský úkol. (Pozn. šéfredaktora – potvrzeno spotřebiteli i šéfredaktorem. Nejsou, nebudou a nikdy nebyly!).

V článku užity informace z knih Harry Potter (všech 7), originál pdf verze a české knižní verze.

A dále z webu https://scifi.stackexchange.com/questions/53815/in-the-hp-books-what-do-wizards-wear-under-their-robes

A z webu https://www.dailydot.com/parsec/harry-potter-hogwarts-robes-fan-theory/

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.