Filmové uniformy jsou nádherné a spousta z nás je hrdými majiteli jejich replik. Nicméně jak vlastně vypadají školní uniformy podle knih a co vše je součástí těch uniforem? O tom a nejen o uniformách v tomto dvojčlánku.

Bustle.com

Tuto otázku si někteří fanoušci kladou možná již od prvního filmu. Několik z nich se rozhodlo projít knihy a zkusit udělat ucelený obrázek. Výsledek není zcela jednoznačný, jak bude vysvětleno níže, ale jisté je, že označení „hábity“, které se v česky přeložených knihách objevuje (v angličtině robes), je mnohem trefnější než uniformy. Na filmy měl totiž nepochybně velký vliv styl uniforem, které nosí v britských školách tamní žáci. Jedinou výjimkou, kterou se bradavická filmová uniforma liší od mudlovské, je plášť. Kdyby si ho sundali, mohli by studenti Bradavic bez obav zavítat do jakékoliv části mudlovského světa. Knižní uniformy, tedy ony hábity, by už ale vyvolaly rozruch, pokud by v nich studenti vyšli mezi mudly v jiný den než Halloween (u nás v ČR by ještě připadaly v úvahu čarodějnice, tedy 30. duben – v anglickém světě by tomu odpovídal pohanský svátek Beltane, kde sice také hoří ohně, ale žádná figura čarodějnice není pálena, neboť pálení čarodějnic, mnohem typičtější pro střední a severní Evropu, není tamním zvykem).

Britské školní uniformy; filmové Harry Potter uniformy se od nich moc neliší. Pri.org

Pusťme teď ale filmové uniformy z hlavy a soustřeďme se výlučně na knižní materiál. V první řadě je nutné pochopit, že hábity nebyly jen ve škole. Nosili je i dospělí kouzelníci a čarodějky, což byl někdy veliký problém, když takto vyšli mezi mudly. Asi nejznámější případ je hned na začátku příběhu, když se oslavoval první pád lorda Voldemorta. Vzpomeňme si, jak Vernon viděl cestou do práce spoustu divně oblečených lidí. Trochu by se dalo argumentovat, že předchozí den byl Halloween, ale je přeci jen pravda, že příliš velké množství dospělých divně oděných lidí budí pozornost i den po Halloweenu. Jiní dospělí nosili oblečení mudlovského stylu a střihu (kalhoty, košile, tričko, kabát, apod.) ale často s nápisy nebo obrázky, odkazující na svět kouzel, nebo v šílených barevných a vzorkových kombinacích (což se často týkalo i těch hábitů, takže když šli mezi mudly v takových hábitech, byli o to nápadnější).

Uživatel Tumblr lorddorian sepsal článek, který se zabývá problémem rozdílu filmových a knižních uniforem. Bohužel, originální článek již není k dispozici, ale stále existuje informativní souhrn v recenzi Aja Romano ze stránek The Daily Dot, různé střípky informací z jiných stránek a já sám jsem též podnikl výzkum.

Takto by podle lorddoriana vypadala knižní verze uniformy. Dailydot.com

Dle výše zmíněné recenze, ověřené obdobnými recenzemi i z jiných stránek, Dorian nalezl spoustu náznaků, například fakt, že Harry a ostatní si vždy své hábity oblékají přetažením přes hlavu, což znamená, že školní hábity jsou jako šaty – nemají žádnou možnost otevření, které je u košil nebo kabátů, a není to ani plášť, který se zapíná u krku. Také zjistil, že hábity jsou vždy černé a každý student má volnou ruku, jakým způsobem si vyznačí svoji příslušnost k té či oné koleji. „Někteří studenti nosí jen malý odznáček na hrudi“ napsal lorddorian, „jiní kombinují šálu, rolák, tílko, šátek a čapku ve tvaru příslušného zvířete, vše v barvách koleje. Živě si představuji děti oblečené v komických, leč nevkusných kusech oblečení, třeba červeno-zlaté okruží (pozn. autora: ozdobná věc, která se v době renesance nosila na krku, typicky k vidění na obrazech Rudolfa II.), nebo boty s žluto-černými pruhy jako vosí zadeček. A co děti, které nemají takový zájem vychloubat se svojí kolejí? Mohou prostě mít onen základní černý hábit.“

Hábity doplněné o kolejní znaky. Dailydot.com

Obdobná otázka, dotazující se na to, co nosí kouzelníci pod hábity, se objevila na fóru Scifi.StackExchange. Odpověděl uživatel Rand al’Thor, který své odpovědi doplnil citacemi z knih. Jeho odpověď je krátká a výstižná: „V knihách není obvykle žádná zmínka o tom, co kouzelníci pod hábity nosí, krom jejich spodního prádla (a v extrémních případech vůbec nic).“

Tato odpověď je doplněna několika citacemi z knih. První odkazuje na Snapeovu vzpomínku v myslánce z Fénixova řádu, kde jej James Potter zaklínadlem levicorpus obrátil vzhůru nohama a jeho hábit mu přepadl přes hlavu, takže všichni mohli vidět jeho spodní prádlo.

„Znovu se zablesklo a v další vteřině Snape visel ve vzduchu hlavou dolů. Hábit mu přepadl přes hlavu a odhalil bledé vyzáblé nohy v zašedlých spodkách.“

Harry Potter a Fénixův řád, kapitola Snapeova nejhorší vzpomínka.

Další z citací odkazuje na slavnou scénu z Ohnivého poháru, kde na mistrovství světa ve famfrpálu kouzelník Archie nosí dámské šaty, což se mu snaží jiný kouzelník rozmluvit. Archie argumentuje tím, že nerad pod hábitem cokoliv nosí.

„Ty si na sebe nevezmu,“ řekl starý Archie pobouřeně. „Mám rád, když mi kolem franty pěkně fouká.“

Harry Potter a Ohnivý pohár, kapitola Pytloun a Skrk.

Fanart na němž je vyobrazen kouzelník Archie, který je známý svojí tendencí nosit volnější hábity, protože má rád, když mu kolem "franty" fouká. Ministerský pracovník mu podává kalhoty a snaží se ho přesvědčit, aby si je oblékl, protože Archie má na sobě dámské šaty, což u mudlů vyvolává nežádoucí otázky.
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Archie_Aymslowe

Protože je to zajímavé téma a onen původní článek na Tumblr chybí, rozhodl jsem se osobně podívat na věc detailněji. Konkrétně na to, jak je to s tím, co kouzelníci nosí pod hábity. A protože je informací hodně a bylo nutné tento článek rozdělit, bude následovat nejprve výčet indicií proti těmto tvrzením, neboť je jich méně.

Předem varuji, že citace neposkytují žádný pořádný důkaz. Naznačují mnohé, to ano, ale výslovně nic o tom, že by se pod hábity žádné další oblečení nenosilo (nebo naopak nosilo), řečeno není. Takže takto neobvykle na začátek, si teď zahraji na ďáblova advokáta.

A začneme hezky od začátku: V Kameni mudrců, když se Harry a Ron převlékají do bradavických hábitů, si sundají své bundy a obléknou si hábity.

„Oba chlapci si sundali bundy a oblékli si dlouhé černé hábity.“

Harry Potter a Kámen Mudrců, kapitola Nástupiště devět a tři čtvrtě.

Jestli si svlékli i kalhoty nebo trička se už nepíše, ale protože je jasně napsáno, že si svlékli bundy, kdyby si měli svlékat kalhoty anebo trička, asi by to bylo zmíněno.

Ve Vězni z Azkabanu je zmínka, kterak si Harry schovává svoji hůlku do trička, které měl mít oblečené pod svým famfrpálovým hábitem.

„Harry si svlékl černý školní hábit, vytáhl z jeho kapsy hůlku a zastrčil si ji za tričko, které si vybral pod svůj famfrpálový dres.“

Harry Potter a vězeň z Azkabanu, kapitola Nebelvír versus Havraspár.

Na druhou stranu, to, že je výslovně zmíněno, že to tričko bude mít oblečené pod hábitem, může značit, že šlo o výjimku a normálně by pod hábitem nic neměl.

Nakonec je třeba zmínit scénu z Fénixova řádu, kde Draco  a spol. konfrontují Harryho a několik dalších studentů a začnou jim srážet body, což jakožto členové vyšetřovatelského sboru teď mohou udělat i jiným prefektům, což se také stane Hermioně a hlavně Ronovi za to, že měl problém s košilí.

„…Tobě kouká podolek, Weasleyi, takže to bude dalších pět bodů.“

Harry Potter a Fénixův řád, kapitola Snapeova nejhorší vzpomínka.

Scéna z filmu ukazující část sestavy Brumbálovy armády. Dvojčata Weasleyova, Ginny a Ron s hůlkami v pohotovostní poloze se uvnitř komnaty nejvyšší potřeby soustředí a připravují k procvičování nějakého kouzla. Na kraji obrázku, částečně ustřižena, je také Lenka Láskorádová. Ronovi kouká z pod svetru uniformy podolek košile.
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Ronald_Weasley

Sice nevíme přímo, jestli jsou v uniformě, ale předtím je zmíněno, že jdou na oběd z hodiny bylinkářství, takže pravděpodobně ano, což znamená, že by měli mít hábity. Ale pokud by hábity byly od ramen až ke kotníkům a nedaly se rozevřít, pak nevím, jak mohl Ronovi koukat podolek čehokoliv, co měl pod hábitem.

Toliko tedy k první polovině článku. Příště se těšte na ukázky, které onu teorii, že pod hábity je pramálo, podporují. A zatím… nox!

Druhá část článku zde

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.