Je to již několik měsíců, co se Filmpark v Postupimi u Berlína proměnil v kouzelné místo plné tisíců rekvizit, kostýmů a magických bytostí, které známe ze světa Harryho Pottera. Vše ale jednou končí a ani tato výstava není výjimkou. Putovní výstava Harry PotterTM: The Exhibiton v Postupimi přivítala první návštěvníky 13.10. 2018 a ti poslední se s ní rozloučí už 10.3. 2019.  (informovali jsme o ní 15.10. zde). Nestihli jste Filmpark navštívit a na návštěvu londýnských studií vám ani rozbití prasátka nepomůže? Nezoufejte, ještě pořád není příliš pozdě!

Harry Potter: The Exhibition – Deutschland Facebook

Pokud jste se rozhodli na poslední chvíli německou výstavu přeci jen navštívit, nezapomeňte objednat lístky předem – na místě byste je pravděpodobně již nesehnali a vzhledem k blížícímu se konci výstavy mohou brzy zmizet i zbylé volné termíny. Aktuálně je ještě možné si lístky koupit na poslední únorové dny, tj. 24.-28. 2. zde: ticketmaster.de.

A teď k samotné výstavě: na začátek mám pro vás malé doporučení – neberte si sebou batohy a větší kabelky, protože je nutné si takové věci odložit do šaten, a tak si místo jedné fronty vystojíte dvě.

Zařazovací ceremoniál na začátku výstavy. Foto: Thomas

Ještě před samotným vstupem na výstavu je možnost vyfotit se před zeleným plátnem, které budete moci na výsledné fotce zaměnit za libovolné pozadí. Při odchodu si ji můžete za € 15 odnést na památku nebo si ji za € 12 nechat zaslat na email v digitální podobě. Než se pak nahrnete přímo do hlavních prostor výstavy, naskytne se vám ještě pohled na pár kostýmů z divadelní hry Harry Potter a prokleté dítě. Pak už čeká vybrané šťastlivce (samozřejmě především děti) zařazení do kolejí. Máte tak exkluzivní příležitost seznámit se s Moudrým kloboukem, šprechtícím německy! A pak už hurá do Bradavic!

Jinotaj, Mimbulus mimbletonia a další. Foto: Sirius

Nejprve se ocitnete vedle zasněženého bradavického expresu (bacha, vážně sněží!), odkud se vydáte na ta nejznámější místa z našeho oblíbeného kouzelnického světa. Nechybí nebelvírská společenka i s pohybující se Buclatou dámou a přehlídka velkého počtu učeben a jejich vybavení. Najdete u nich kostýmy profesorů a jejich pomůcky. Asi není nutnost říkat, že „Obrany proti černé magii“ je zde opravdu hodně, dokonce i na bubáky zde narazíte! (A tím nemyslím Doloresin růžový koutek.)

Zvláštní oddělení Zlatoslava Lockharta. Foto: Sirius

Aby se zde zabavily i děti, je zde připravený interaktivní koutek, kde je možnost vytáhnout si mandragoru z květináče (na vlastním videu pak mohou předvádět, jak moc jim její řev trhá uši) anebo si odpočinout od vyučovacích předmětů, zahrát si famfrpál a vhodit do branky pár camrálů. Pokud už vám vaše občanka tvrdí, že dětmi nejste, nezoufejte – camrálů i mandragor je zde dost i pro vás!

Kostýmy z mistrovství světa ve famfrpálu. Foto: Sirius

V rámci výstavy můžete navštívit i úžasnou Hagridovu hájenku, podívat se na ni zvenčí a projít se po jejím interiéru. Nebo udělat „hačí“ do Hagridova „malého“ křesla. Okolo hájenky se rozkládá Zapovězený les, který ve svých stínech ukrývá magické bytosti jako kentaura Firenze nebo maďarského trnoocasého draka.

Z oddělení černé magie. Foto: Sirius

Za Zapovězeným lesem na vás čekají oddělení černé magie, ukázka viteálů a předměty z úkolových komnat v Kameni mudrců. Bohužel je tato část poměrně špatně osvětlená, a proto je snazší o bytostech ze Zapovězeného lesa a o šachových figurách z Ronovy partie spíše vyprávět, než si je vyfotit. Lépe už je na tom část odkazující na Weasleyovskou svatbu se svatebními kostýmy a prostory Velké síně, v níž je nejvíce fascinující fénix Fawkes v životní velikosti – nejeden z nás si ho chtěl odnést domů! Atraktivní je také pohled na vyzdobený slavnostní stůl z vánočního plesu v rámci Turnaje tří kouzelníků a na plesové kostýmy šampiónů a jejich tanečních partnerů.

Vánoční ples ve Velké síni. Foto: Sirius

Na závěr nezůstanou opomenuta ani Fantastická zvířata a některé kostýmy postav z Grindelwaldových zločinů jakožto pomyslná třešnička na dortu.

Po samotné výstavě návštěvníky ještě čeká velký obchod, kde si budou moci koupit co je jen napadne – od různých klíčenek, hrníčků, přes čokoládové žabky a další cukrátka až po hůlky, kolejní oblečení ad., aby si mohli alespoň kousek z kouzelnického světa odvézt na památku domů. Ale pozor, ne všechno se vyplatí hned kupovat, a tak bych doporučila potlačit slzu a nakoupit spíše na českých e-shopech, ušetříte tak víc než pár korun.

Vitrínka s předměty láká namlsané zákazníky. Foto: Sirius

Harry PotterTM: The Exhibiton je opravdu skvělá výstava a byla by škoda si ji nechat utéct, zvlášť když je skoro za rohem! V budoucnu bude sice možné si ji opět prohlédnout, protože se jedná o výstavu putovní, pro nás už však nebude tak snadno na dosah. Z Postupimi, kde se brány Filmparku uzavřou naposledy 10. března se totiž přestěhuje rovnou do Španělska. Tam se otevře 13. dubna 2019 ve Valencii.

Kostýmy z bitvy o Bradavice. Foto: Thomas

Za sebe vám mohu jen doporučit: vemte s sebou své kamarády a užijte si společný výlet do krásného města Postupim a jeho exkluzivní výstavu, zábavu máte zaručenou! 🙂

Na článku jsem spolupracovala společně s Acalanthi.

Maya

Studentka Mrzimoru, která je kdykoli připravená hájit čest své koleje jak při Potter Aktivity, tak i při samotném Souboji kolejí! Když jsem mimo Bradavice, volný čas využívám ke studiu a výcviku mudlovských psů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..