Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám za to snese jiný…“

Tak tohle velikonoční koledování Harry Potter ve svém životě nikdy nezažil. Jednak by jako mladý anglický gentleman hleděl na pomlázku, sloužící ke švihání dívčích zadnic, s nevěřícným výrazem ve tváři, druhak bylo v Bradavicích vše jinak. Harry pro získání velikonočních cukrátek nemusel prakticky nic udělat. Jaktože na rozdíl od českých koledníků mlsal zadarmo bez koledování? A na čempak si mohl v kouzelnickém světě pochutnat?

Cukrátka z Medového ráje. Zdroj: © JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Zůstaňme ještě chvíli u té pomlázky, kterou vnímají jako nebezpečnou hlavně děvčata z Česka, Slovenska a z Polska. V Anglii jsou mudlovské dívky naprosto v klidu, protože se o své zadnice nikdy bát nemusely. Místo toho se v této zemi pořádají malé i velké hony na čokoládová vajíčka a další cukrovinky, které jsou poschovávané na zahradách. Velikonoční tradice se v různých zemích zkrátka liší, a to i přesto, že křesťanský původ tohoto svátku platí všude stejně.

Jakým způsobem slavil Velikonoce Harry, o tom jsme se nikdy nic nedozvěděli. My ale můžeme s úspěchem pochybovat o tom, že Dursleyovi pro Harryho někdy nějaké to vajíčko schovali na zahradě. Pokud víme, tak ani v Bradavicích se žádné vajíčkové hony nepořádaly. Přesto ale můžeme žákům závidět, protože si o Velikonocích vždy vychutnávali dvoutýdenní prázdniny! Cukrovinky jim pak byly podstrojovány ve Velké síni anebo je dostávali přímo od svých rodičů po sovách (ne po stovkách).

Destinasian.com

V kouzelnickém světě je nicméně dost sladkostí, se kterými se dá dobře zkazit žaludek… ať už spadají do kategorie čokoláda, koláče a dorty, bonbóny nebo sušenky. Těmi nejznámějšími jsou čokoládové žabky, Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak, kotlové koláčky, šumivé bzučivky, lékořicové hůlky, čokobomby nebo peprmintové ropuchy.

Některé z nich jsme mohli vidět i ve filmu, nebo je dokonce sami ochutnat. Asi největším hitem pro nás všechny jsou čokoládové žabky, které se v kouzelnickém světě chovají jako živé, takže je třeba si dát pozor, aby při neopatrném otevírání krabičky nepláchly! Rozhodně je nasnadě otázka, jestli by vám nebylo líto ukousnout jim hlavu. Co vám ale nebude líto, je bonus v podobě sběratelských kartiček slavných kouzelníků a čarodějek, které jsou součástí kouzelnických i mudlovských balení.

Čokoládová žabka určitě nechce být snězena. Zdroj: Spoonuniversity.com

Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak patří rovněž k cukrovinkám, o jejichž „tajnou“ recepturu se kouzelníci podělili společně s mudly, takže je můžeme reálně zakoupit. Jedná se o krabičku plnou chutných i nechutných překvapení. Každá fazolka má totiž vlastní roztodivnou příchuť. Mezi ty lepší patří kokos, káva, čokoláda, jahoda, marmeláda nebo toasty a kari. Okusit ale rozhodně nechcete sardinky, růžičkovou kapustu, žížalu, holub z nosu, dršťky, játra, ušní maz a zvratky. A věřte, že jde o dost realistické příchutě. Až se skoro divíme, jak dokázali výrobci tak dobře vystihnout ten ušní maz…

Zásobárna Bertíkových fazolek tisíckrát jinak. Orlandoinformer.com

Šumivé bzučivky jsou naproti tomu kuličky s (překvapivě) šumivým efektem v ústech, propůjčující schopnost levitovat nad zemí (klidně i na několik dní!). K tomu existuje jeden „dobrý“ důvod. Jejich hlavní ingrediencí je totiž jedovaté žihadlo modrého hmyzu zvaného rotulice. Kouzelník, který od rotulice schytá „pigáro“, začne trpět závratěmi a aby mu bylo ještě „líp“, vznese se do vzduchu. Tyto účinky naštěstí/bohužel neobsahují šumivé bzučivky, které si mohou mudlové pořídit v odlehčené čokoládové verzi.

Podobně jsme na tom i s peprmintovými ropuchami, které jsou vyrobené z čokolády s mátovou příchutí. Škoda jen, že mudlům se vesele nerozskáčou v žaludku tak, jako by tomu bylo u kouzelnických peprmintových žabiček.

Mudlovské šumivé bzučivky. Uofanguide.com

Mudlovští cukráři se snažili odkoukat od svých kolegů z kouzelnického světa ještě další cukrovinky jako fondánové mušky, drcené šváby (v čokoládě) anebo explodující bonbóny, které by měly při žvýkání vybuchnout v puse. A buďme rádi, že jsou pouhou napodobeninou kouzelnického originálu, protože bychom si rozhodně nechtěli nadělat fašírku v ústech…

Připomeňme ještě gumové slimáky, cukrová brka, kyselinové bonbóny, které dokážou propálit i jazyk (což se stalo chudákovi Ronovi) či Maxovy maxižvýkačky, s nimiž lze užvýkat nepraskavé bubliny. Ledové myšky zase vykouzlí soukromou Antarktidu ve vašich ústech. S pepřovými kapslemi si lze zahrát na draka, chrlícího oheň, a se zubočistícími vláknopastilkami se můžete vykašlat na nudné večerní a ranní pucování zubů pod rodičovským dohledem.

Lízátka všeho druhu v Medovém ráji. Popsugar.com

Kotlové koláčky, lékořicové hůlky, krvavá lízátka, dýňové a sirupové koláčky sice nemají žádný zvláštní efekt, ale nepochybně si na nich aspoň pochutnáte. A na své si přijdou dokonce i upíři…

Tak to byly cukrovinky z kouzelnického světa, které jsou přístupné i mudlovským smrtelníkům – i když pochopitelně nikoli v kdejaké mudlovské cukrárně u vás za rohem. Za takovými specialitami ale naštěstí nemusíte až světa kraj. Některé z nich můžete ochutnat v českém Pottershopu anebo je zakoupit na jiném zahraničním webu. Pokud byste se ale chtěli přímo vydat do Medového ráje, tak už to nějaká štreka je… Pobočky této slavné cukrárny se nacházejí ve filmových studiích v Anglii a v Americe.

Medový ráj. Zdroj: Harrypotter.fandom.com

Patříte-li tedy také k těm vědomým cukrovkářům, kteří tráví nekonečné minuty u regálů se sladkostmi, návštěva Medového ráje v Prasinkách vašemu svědomí moc neulehčí. Naopak je zde vysoké riziko, že se utopíte v sudech s bonbóny a v lepším případě tu prošustrujete veškeré své jmění.

V Příčné ulici zase doporučujeme návštěvu zmrzlinářství Floreana Fortescuea, kde vás neošidí o poctivou porci čokoládové nebo malinové zmrzliny s nasekanými oříšky. Ochutnat můžete dokonce i kopeček zmrzlého burákového másla.

Zmrzlina u Floreana Fortescuea. Sundaylifestyle.co.uk

A když už jsme zakotvili v Příčné ulici, rozhodně byste neměli minout Kratochvilné kouzelnické kejkle dvou zrzavých bratrů od Weasleyovic rodiny. V jejich nabídce totiž najdete Záškolácké zákusky, na kterých si ale moc nepochutnáte. Naopak se vám z nich zaručeně zvedne žaludek a s ním možná i celá trávicí soustava. Krvácivé kokosky, omdlévající a zvracivé bonbóny, střevouzel nebo dávivé dortíčky samy o sobě moc dobře nezní – dost možná se první účinky dostaví už jen při pohledu na ně. Ale sebeobětavému záškolákovi poslouží dobře (rozhodně to neberte jako návod – od nás to nemáte!).  Weasloyovský široký sortiment zahrnuje také kanáří, koňské a havraní piškoty, které vás na deset minut promění v dané zvíře (zajímalo by nás, jaké zvířecí výtažky jsou součástí receptury), jedlá znamení zla, karamely Jazyk jako jelito anebo jahodové tužky, které budete chtít okusovat, i když s nimi zrovna nebudete psát.

Zvracivé bonbóny u Weasleyů v krámě. Sundaylifestyle.co.uk

Pokud mladí kouzelníčci nestihnou nakoupit cukrový doping ještě před začátkem školního roku, mají možnost vše napravit ještě v bradavickém spěšném vlaku, kde narazí na dámu s vozíčkem. Za 11 srpců a 8 scvrčků si u ní můžete koupit trochu ode všeho, co má v zásobě (čokoládovou žabku, krabičku Bertíkových fazolek tisíckrát jinak, Maxovy Maxižvýkačky, kotlový dortíček, dýňovou paštičku, dýňový džus a lékořicovou hůlku) – rozhodně vhodný oběd pro děti!

„Když už musíme do školy, osladíme si život.“ Zdroj: Sweetyhigh.com

Vůbec nejlepší je ale počkat si na tradiční bradavické hostiny, jejichž součástí jsou také zákusky a dorty z hradní kuchyně. Zdejší domácí skřítkové navíc vaří a pečou na základě osvědčených receptů Helgy z Mrzimoru. Vše domácí, čerstvé a jistě i poctivé. A hlavně zadarmo – předávkování cukrem však hrozí o to více.

Jak jsme v tomto článku viděli, před divuplnou výkladní skříní plnou kouzelnických cukrovinek bychom mohli strávit mládí. Pamatujme si ale, že Velikonoce nejsou jenom o jídle a o čokoládových žabkách – totiž zajíčcích! Vždyť se přeci říká, že nejen chlebem živ je člověk. A tak se můžeme o své cukrovinky (a další životní radosti) taky umět dělit.

orlando-ticket-deals.co-uk

Nám to ale přeci nedá a zeptáme se, jaké sladkosti byste si nejraději vykoledovali vy?

Přejeme vám veselé Velikonoce!

P.S. Nezapomínejte na to, že čokoláda je zdravá. Alespoň jako uklidňovací prostředek po srážce s mozkomory – doporučuje jeden z šesti učitelů obrany proti černé magii.

„Jezte čokoládu, bude vám líp!“ Zdroj: Steemit.com

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..