Zatímco letní prázdniny už nám zamávaly na rozloučenou, mudlovské školy otevřely své vězeňské brány a jejich učitelky nás přivítaly s otevřenou náručí. Všechny „Hedviky“ světa nám opět nestihly doručit naše dopisy do Bradavic, takže nás čeká místo přeměňování a kouzelných formulí čeština a matematika. Realita bohužel ještě jaksi nepochopila, že by si měla trochu poposednout a uvolnit místo svojí sestře fantazii. Ale počkat, abychom jí nekřivdili – ona se přece jen kapánek posunula. Ano! Paní fantazie měla svůj vlastní festival! Letos už po třiadvacáté. No a Potterfan byl samozřejmě u toho!

Na modrém pozadí se zádí vesmírné lodi je modře nápis "23. Festival Fantazie", vedle něhož je vlevo logo FF.
Logo a část plakátu FF 2018. Zdroj: Festival fantazie FB

Ani pekelně rozžhavené slunce nemohlo zabránit Fantazii, aby se sebeuspořádala mezi 29. červnem a 9. červencem, tedy na 11 prosněných dní. Jak jinak, než že Potterfan nasadil své lidi s celým svým kouzlem už pěkně od začátku. Svůj program neúnavně rozvíjeli až do brzkých ranních hodin 5. července – celkem 6 dní a několik nezřízených tanečních hodin k tomu. Jestli si proto někdo myslel, že konspiračnímu Potterfan týmu by mohly začít docházet baterky s nápady, ten se mýlil. Naopak nám opět přichystal spoustu novinek, zábavných pořadů a dokázal, že magie nemusí nutně spočívat jen v mávání hůlkou. Ale aby se nejednalo pouze o prázdnou chválu, budeme k tomu potřebovat nějaký důkaz. Dnes ho podáme a i dodáme.

Workshopy, přednášky, turnaje v deskových a karetních hrách, představení a také zábavná show, to všechno už protřelí kouzelníci a čarodějové od Potter linie očekávají. Rádi začínáme dobrou snídaní u „Potterů“ a pak už se vezeme na neviditelných testrálech během dne dalšími programy dál. A ačkoli jsou nám některé pořady z názvu už povědomé – jako Bajkové večerníčky, zmíněné snídaně, některé kvízy a workshopy, pořád toho nemáme dost a účastníme se znovu, protože šlehačka na dortu, ta chutná pokaždé jinak a nikdy nám po ní není blbě!

Na fotografii je stůl a na něm dva výrobky. Vlevo je fialovo-stříbrné "dračí" vejce ze stužkových trojúhelníků a vpravo květináček s mandragorou, vyrobenou z vlny.
Workshopování: Dračí vejce a mandragora. Foto: Acalanthi

Samozřejmě jsme nebyli ošizeni o celoliniovou hru, kterou nám Potterfan už tradičně chystá na všechny Festivaly fantazie. I letos jsme sbírali samolepky do minialbíčka za splněné úkoly, při kterých jsme se kolikrát cítili pěkně trapně (jako vždycky). A pokaždé se v duchu ptáme, kdo to zase vymyslel. Samolepky měly podobu miniaturních sběratelských karet z čokoládových žabek, které známe z kouzelnického světa Harryho Pottera. A protože jich existuje celá řada, rozdávaly se kartičky nejen za hlavní úkoly – za něž se získávaly samolepky se „zlatým“ lemem s nejvyšší celkovou hodnotou 3 body -, ale také za účast na programech (většinou kartičky s „bronzovým“ lemem za 1 bod) nebo za výhry v kvízech a turnajích („stříbrný“ lem – 2 body).

Na fotografii je rozložená trojstranná průkazka, na které je nalepených 11 samolepek, které vypadají jako kreslené kartičky z čokoládových žabek. Zcela vpravo je lícní strana průkazky, která je hnědá. Uprostřed žlutý pětiběžník a uvnitř hnědá čokoládová žabka. Uprostřed dole je logo Potterfanu.
Ukázka z albíčka. Foto: Acalanthi

Co se týká hlavních úkolů, pomazané hlavy Potterfan týmu to zase vtipně promyslely – aby z toho taky něco měly a mohly se na náš účet dobře pobavit. Jmenujme například povinnost nosit celý den Zlatonku na čele, která se do večera nejednomu vytrvalci vštípila hluboko do kůže. Zrodilo se tak hned několik princů a princezen se zlatou Zlatonkou na čele. Nebo skládání zkoušek z hadího jazyka (aneb „sstátnic“ jak ssse tomu brzy začalo říkat). Tu nejednoho člověka najednou napadlo, že pořadatelé snad v každém koutě na FF chovají celá „stáda“ hadů!

Svázání dvou osob provázkem na jeden celý den mělo také něco do sebe. I když člověku zpočátku chvíli trvalo, než si uvědomil, co dělá ten chlapec před kabinkou na dívčích záchodcích. Nemohla chybět ani zákeřná šifra (mistra Potterfana), kterou bylo třeba rozluštit, a ranní vědomostní kvíz, při němž se jako vždy padalo do mdlob (hůlek k tomu nebylo zapotřebí).

Fotografie bílého papíru s nadpisem "Hadí jazyk" a podnadpisem "pro začátečníky". Pod tím jsou samohlásky, souhlásky, dvouhlásky a trojhlásky s vysvětlivkami správného čtení. Dále jsou české věty a pod nimi "překlady" do hadího jazyka.
Něco z učebnice „kluzkého“ jazyka. Foto: Acalanthi

Aktivista, který nasbíral do albíčka alespoň 23 bodů (při závěrečném vyhlašování byla bodová hranice milostivě snížena), měl právo se zúčastnit slosování o grandiózní ceny, jako ilustrované knihy včetně těch, které byly nově vydané, anebo deskové hry.

Celoliniová hra nebyla samozřejmě jediným vábidlem, která na Potter linii zvala jak nové návštěvníky, tak i starou gardu. O zábavu bylo postaráno především s večerními programy. Teď nemluvíme pouze o Bajkách barda Beedleyho, které Potterfan obvykle zpracovává po svém – s otevřenými pusami jsme sledovali teleshoping, telenovelu nebo muzikál. Když už jsme nakousli ten muzikál, Potterfan se pochlubil zcela novou show s názvem Pomáda v Bradavicích. Čtete dobře. Bradavice nejsou pouze mysteriózním místem pro výuku kouzel anebo pro konečnou válku plnou umírání. Objevili jsme zde také lásku mezi cudnou Hermionou Grangerovou a frajersky napomádovaným Ronem Weasleym, mezi nimiž to pondělního večera pěkně zajiskřilo. Jiskřičky jim sršely od hbitých tanečních kroků, rozpohybovaných legendárními písničkami z Pomády.

Na fotografii je promítací plátno a na něm hrad Bradavice na skále. Před plátnem jsou cosplayeři. Zleva: Hermiona a Harry v nebelvírských uniformách a vpravo Ron ve svetru od maminky.
„Jsme parta správná!“ Foto: FildasKirk

Další exkluzivní novinkou byl soutěžní pořad 5 proti 5: Potterovci a Trůnaři, při kterém změřili své intelektuální síly fanoušci dvou velkých fantazijních světů. Soutěž byla inspirovaná profláklým TV pořadem Co na to Češi a věrně převzala i její podobu na dataprojektorové plátno. Sestaveny byly dva týmy po pěti dobrovolnících, které odhadovaly nejčastější odpovědi Čechů (rozuměj fantazáků) na proklatě fajn otázky typu: „Jaké magické zvíře byste chtěli mít doma jako domácího mazlíčka?“ či „Co byste nechtěli dělat s trpaslíkem?“ Nás teď ale bude zajímat otázka, jak to všechno vlastně dopadlo. Thomasova slova: „Potterovci natrhli Trůnařům trůny!“ mluví za vše. Nicméně pravdou je že, Trůnaři rozhodně nebyli žádná másla. Příští otázka do soutěže bude znít: „Co byste nechtěli dělat s Trůnaři.“ Odpověď: Soupeřit (topka).

Na fotografii jsou tři cosplayeři. Uprostřed je Voldemort s hadem okolo krku a přetahují se o něj vlevo Bellatrix a vpravo profesorka Umbridgeová.
Voldy byl na roztrhání. Foto: Potterfan

Do programu se vměstnal také druhý díl Mudla není dokonalý speciál, vytvořený na motivy známého TV pořadu Nikdo není dokonalý, který se stačil rychle osvědčit už na letošním Pragoffestu. Mudlové na ulicích opět zaváleli a jejich odpovědi na Potter otázky potrápily nejednu kouzelnickou bránici. Věděli jste například, že největším záporákem v Harrym Potterovi je Harry Potter sám? Asi nám něco uniklo… Navíc si zkušená moderátorská dvojice lord Voldemort a prof. Umbridgeová pozvala na paškál právě Harryho Pottera a prof. Prýtovou, jimž mohli diváci opět pokládat žhavé otázky na tělo. Jestli to takhle půjde dál, bude se hihňavá nemoc brzy šířit na všech budoucích festivalech fantazie do nekonečna a ještě dál, neboť se tento pořad rychle dostal do Potterfan top hitparády (důkazem pro toto tvrzení byla přeplněná přednášková síň).

Na fotografii jsou na pódiu čtyři sedící cosplayeři před promítacím plátnem, na kterém je zelené pozadí a dvě komiksové bubliny s nápisy: "Mudla není dokonalý" a "speciál". Před plátnem jsou zleva Voldemort, profesorka Umbridgeová, profesorka Prýtová a Harry Potter ve famfrpálovém oblečení.
Druhý díl pořadu „Mudla není dokonaly speciál“. Foto: Acalanthi

Vyjmenovanými pořady jsme rozhodně nevyčerpali celou barevnou škálu programu, který jsme si na letošním eFeFku mohli užít. Ale někdy tento článek skončit musí. Proto mi dovolte se ještě ve stručnosti zmínit o inspirativních přednáškách, které nám měly dokázat, že kouzelnický svět po mudlovsku se dá taky slušně užít. Mluvilo se například o Pravých Bradavicích, aneb o vyvedeném LARPu, který zve každého zájemce do lavic ve škole čar a kouzel v Polsku, sdružující čarodějky a kouzelníky ze všech koutů Evropy. Nemusela nás proto zaskočit ani přednáška o Mudlovském famrpálu, který se brzy začal hrát po celém světě. Jedním dechem tedy dodejme, že zatímco se v Chotěboři rozjížděl Festival fantazie, v Italském Firenzi se konalo skutečně mistrovství světa ve famfrpálu! Vůbec poprvé se do něj zapojil také český tým.

Na fotografii je přednáškový sál se svíčkami u stropu. Uprostřed promítací plátno. Vlevo stůl s PC, u kterého sedí Affaia. Před plátnem jsou židle s diváky.
Téměř plná přednášková síň na hodině profesorky Affaiy. Zdroj: Festival Fantazie Facebook

Něco takového se rozhodně nesmělo ponechat stranou. Velkolepá famfrpálová událost byla vhodnou záminkou pro uspořádání „skromné“ oslavy i na FF. Samozřejmě se vše zvrhlo v obrovskou taneční party, která přitom nezastínila ani další dva Potterovské večírky. Letos se tedy nikdo nemohl vymlouvat, že by nestihl žádné disco, protože se jich připravilo hned několik. Všehovšudy ale nesměla chybět ani závěrečná Potterfan party, která vždy uzavírá celou linii. Tentokrát někdo zhasl skoro všechna světla a zavládla temnota, která panovala až do konce. Darkness party osvěcovaly jen nástropní svíčky, UV světla a neonkové ozdoby tanečníků. Jako obvykle i letos byla párty zahájena předtančením těch sebemrskačů, kteří přijali už tradiční sebevražednou misi naučit se taneční vystoupení jen pár dní před akcí. Skvělý taneční mistr Marek, který je pokaždé mozkem této operace, tentokrát shromáždil bandu nemaskovaných smrtijedů i s Voldemortem, aby předvedli, co v nich doopravdy je. Nakonec přesvědčili své publikum takovým způsobem, že bylo třeba jejich číslo o půlnoci ještě zopakovat. Kupodivu se tomu nikdo nebránil – zatracený nitrozpyt! A aby byl temný bál opět dokonalý, proběhla i oblíbená tombola o vynikající ceny (knihy, šperky, Potter rekvizity).

Fotografie přednáškového sálu proměněného v párty sál. Je fialově osvětlený a u stropu svítí svíčky. Sál je plný lidí, kteří mají neonové obrazce namalované na obličejích a září. Vzadu jsou prosklené dveře.
Barevní Smrtijedi na Darkness party. Zdroj: Thomasův domácí archiv

Jak vidíte, my jsme se rozhodně nenudili. A co vy? Byli jste taky u toho? Jaký pořad byl pro vás tím nejkouzelnějším? Podělte se s námi o vaše zážitky do komentářů!

Jinak se na vás těšíme na FF opět za rok!

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!