Je to jen zdání, nebo je famfrpál velice nebezpečný sport? Hráči by si možná měli méně lámat hlavu nad tím, jak vyhrát, a více přemýšlet o tom, jak vůbec zápas přežít…

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Buďme upřímní, kdybychom hráli skutečný kouzelnický famfrpál a dokončili celý zápas, nezajímalo by nás, kdo vlastně vyhrál, protože bychom slavili, že jsme se konce zápasu vůbec dožili. Koneckonců ve standardní hře je podle pravidel až 700 různých druhů faulů, a to nepočítáme 2 zákeřné a nevybíravé potlouky (většinou – že ano, Dobby?). Takže jak čarodějky a kouzelníci vlastně zápas dokáží přežít? Uvidíme, že existuje několik způsobů, jak se dožít dalšího zápasu.

Buďte zadobře s těmi hráči, kteří mají možnost vrhnout na vás velký železný míč.


„Poslechni – už Potlouky někdy někoho zabily?“ zeptal se Harry a doufal, že to znělo lhostejně.
„V Bradavicích nikdy. Měli jsme tu pár přeražených čelistí, ale nic horšího. Abych to dokončil, poslední hráč v mužstvu je chytač. To budeš ty. A nemusíš se starat ani o camrál, ani o potlouky –“ „– pokud mi ovšem nerozrazí hlavu.“
Harry Potter a kámen mudrců

Zatímco mudlovský fotbal má útočné záložníky, famfrpálové týmy mají hráče, kteří skutečně doslova útočí. Řeč je přirozeně o odrážečích. Samozřejmě neříkáme, že se musíte stát nejlepšími kamarády nadosmrti, ale… řekněme, že tyto hráče s obřími pálkami si nechcete rozzlobit. Jak všichni famfrpáloví nadšenci (kterými jistě jste i vy) vědí, odrážeči mají za úkol odpálit potlouky od svých hráčů na soupeřovy – ale občas se stává, že využívají své pozice v týmu pro pomstu.

Vzpomeňme si třeba, jak Vincent Crabbe odpálil na Harryho potlouk za to, že Harry měl tu drzost a vyhrál zápas. Fred s Georgem jednou také využili příležitosti a pokusili se trefit rozhodčího, kterým byl pro onen zápas Severus Snape, prostě jen proto, že to byl Severus Snape.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Nechte své vášně mimo stadion


„HARRY, TEĎ ZROVNA NENÍ ČAS HRÁT SI NA DŽENTLMENA!“ zahulákal Wood, když Harry strhl koště stranou, aby se vyhnul srážce. „KDYŽ TO NEPŮJDE JINAK, KLIDNĚ JI Z TOHO KOŠTĚTE SHOĎ!“
Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Znáte tu dnes již starší písničku, „Love is in the air“ („Ve vzduchu je láska“)? Nu, radši na to zapomeňte. Famfrpál je už tak nebezpečný sport, a když se nebudete soustředit, riskujete přinejmenším prohru, nebo v horším případě potlouk do hlavy (dalo by se namítnout, že ve skutečnosti jsou tím problémem samotné potlouky, ale nehádejme se s pravidly).

V tomto případě je to sám Harry, kdo je vinen zakoukáním se na hřišti nejen do havraspárské chytačky Cho Changové, ale také jeho nebelvírské spoluhráčky Ginny Weasleyové. A skutečně v obou případech byl Harry buď seřván Oliverem Woodem, nebo zasažen potloukem. Počkej s tím, až budeš zase pevně na zemi, Harry!

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Nedělejte nic nebezpečného, kdykoliv je nablízku Zlatoslav Lockhart

Jistě, v každém sportu se očekává soupeření, ale je vítězství vskutku důležitější, než náhlá ztráta kostí v celé paži? Můžete samozřejmě nesouhlasit. Harry je znám pro své bláznivé kousky, které prováděl, aby chytil zlatonku, a dostal se přitom mnohokrát do nebezpečné situace. Například hned ve svém prvním zápase se zlatonkou málem udusil.

Pak tu máme ten zápas, kdy Harry trval na pokračování ve hře a pokusil se chytit zlatonku i přes průtrž mračen a zasažení potloukem. Všichni víme, jak to dopadlo – zlomená ruka, kterou profesor Lockhart změnil k horšímu na ruku vykostěnou. V tomto případě ovšem musíme uznat, že Harry nemohl vědět, že jeho učitel obrany proti černé magii je zcela neschopný (pozn. překl.: Zde s Pottermore úplně nesouhlasím, Harry v této době již měl o Lockhartovi slušnou představu a protestoval, ač marně, proti pokusu Lockharta o ošetření. Pro někoho jiného to ale mohlo být první setkání se skutečnou úrovní Lockhartových schopností). Tak či onak, raději se řiďte pravidlem: při hraní famfrpálu se držte dál od hlupáků.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Nebo si prostě můžete najít jinou zábavu…

Hej! Proč se tu vlastně bavíme o hraní famfrpálu, když bychom mohli být doma a číst si časopisy o pletacích vzorech?! Je jen málo koníčků, které by byly bezpečnější a mimo dohled potlouků. Tak, problém vyřešen!

Jen pozor na pletací jehlice, jasný?

Zdroj: https://www.pottermore.com/features/how-to-survive-a-quidditch-match

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..