Samhain (výslovnost: souin, sauň, savain), Samain i Den Všech Svatých. Jen tři ze spousty názvů pro dnes tak populární americký svátek, kdy děti vyráží do ulic ve strašidelných kostýmech a žebrají o sladkosti. Slaví se poslední den v říjnu, respektive v noci ze 31.10. na 1.10.

Víte však odkud pochází, jak se slavil v minulosti a jak ho oslavit po kouzelnicku? Ať už jste odpověděli kladně či záporně, vydejte se s námi na cestu staletími a lépe poznejte tento dýňový svátek!

Oltář, na němž je zleva lebka, listí, rozsvícená lampička, dvě malé dýně, rozsvícená čajová svíčka a tři velké dýně s vyřezanými tvářemi - rozsvícené.
Oltář s vyřezanými dýněmi. Zdroj: uumontclair.org

Kořeny tohoto svátku sahají až do dob Keltů, pro které byl jedním z osmi hlavních a zároveň čtyř ohňových svátků. Co se slavilo? Přelom léta a zimy, přechod mezi světlem a tmou, a také hojností a hladem. Také pro ně znamenal konec a začátek roku.

Od 1. století, kdy Římané dobyli území Keltů, se spojil Samhain s římskými svátky úrody. Církevní ani křesťanská moc tyto oslavy nemohla potlačit. Naši předkové se převlékali do strašidelných kostýmů, aby si duchové mysleli, že jsou jako oni a neubližovali jim. Keltové věřili, že umírá bůh starého roku a ten se znova zrodí na zimní slunovrat. Hlavní božstvo je Stařena přinášející moudrost a vědomí, že bez smrti není života.

Malba s rohem hojnosti: Proutky spletené do tvaru rohu, v němž je zelenina a ovoce v barvách podzimu. Hlavně dýně.
Roh hojnosti plný ovoce a zeleniny. Zdroj: img.blesk.cz

V tuto noc se podle tradice stírá hranice mezi mrtvými a živými, kteří mohou komunikovat mezi sebou. Důležitou roli hraje oheň, zapalují se svíce, které mají být ukazateli pro mrtvé. Ti se tak snadno dostanou k domům s připravenými obětinami. Dalším zvykem je sklidit všechnu úrodu ještě před Samhainem, jelikož se země ukládá k odpočinku. A co by byla tato noc bez věštění? Dříve to mohlo být třeba z kostí, run, ale i vody nebo ohně.

Oslava úmrtí Skorobezhlavého Nicka. Zdroj: wizardingworld.com

Až potud něco o dávné historii, nyní nám zbývá se podívat na nedávnou minulost. A vypravíme se rovnou do Ameriky. Tam se tento svátek, který dnes všichni znají pod pojmem Halloween, dostal s irskými a skotskými imigranty v 19. století. Na začátku se pořádaly oslavy u příležitosti sklizně, ale později už se lidé setkávali v kostýmech u jídla, pití a her. Také zde bylo hnutí, které chtělo udělat z Halloweenu státní svátek. Na začátku 20. století už se z tohoto svátku vytratila náboženská podstata a ve městech se pořádaly velké oslavy v kostýmech. Mezi roky 1920 a 1950 se také rozmohl zvyk koledování. Děti dostávaly od dospělých sladkosti, aby nevyvedly nějaký žertík. To se zde udrželo až dodnes.

Před domem, který je nazdobený a kolem něj je hromada rozmístených vyřezaných a rozsvícených dýní, se nacházejí čtyři koledníci v kostýmech zády k nám. Mají s sebou i nákupní košík, ve kterém se nacházejí dýně.
Koledníci v kostýmech. Zdroj: sdhsnation.org

V Čechách se tento svátek vnímá jako něco cizorodého, nechodí se u nás koledovat a zdá se, že se povětšinou pozapomnělo na staré tradice. Místo toho však slavíme Památku zesnulých neboli Dušičky, které připadají každým rokem na 2. listopad. Většina lidí se snaží připomenout si své blízké, kteří už „merlinužel“ nejsou mezi námi.

Hřbitov za tmy ozářený nespočtem svíček.
Hřbitov za tmy. Zdroj: im.tiscali.cz

Tradice Samhainu však úplně nezmizela a přetrvává v komunitě čarodějnic, které každým rokem pořádají velké oslavy nazývané sabaty. Při nich se schází a společně absolvují rituální obřad, zapalují oheň a hodují. Jestliže však nemají nikoho, s kým by mohly slavit, udělají si malý obřad samy doma.

2 ženy, oděné v černých šatech po stranách obrázku, uprostřed černá kočka a oltář se svíčkami. V pozadí velký kříž a pentagram nahoře na obrázku.
Čarodějnický obřad. Zdroj: lh3.googleusercontent.com

Jak slavili Halloween v Bradavicích?

Kdo by si to nepamatoval. Vždyť tento den byl jedním z mála, kdy se konala opravdu velká hostina.

,,Na stěnách a na stropě třepetalo křídly tisíc živých netopýrů a tisíc dalších kroužilo nad stoly jako nízké černé mraky, až se plameny svící v dýních komíhaly sem a tam. Naráz se na stolech objevila sváteční jídla na zlatých talířích, stejně jako při hostině na zahájení školního roku.“

Harry Potter a Kámen mudrců, 2001
Velká síň v Bradavicích plná studentů, hodujících u plných stolů. Ve vzduchu se vznášejí vyřezané dýně.
Halloween v Bradavicích. Zdroj: Harry Potter a Kámen mudrců

Jak oslavit Samhain z pohodlí domova

Je plno různých věcí, které můžete udělat sami. Jednou z nich je vytvoření „oltáře“, kam si můžete dát různé přírodniny jako kaštany, list, jablko, dýni, nebo také svíčku, nějaké minerály, drahé kameny nebo i symbol Relikvií smrti. Jestli máte čas, udělejte si nějaký očistný rituál, zapalte si svíčku a zavzpomínejte na své blízké, kteří už se nenacházejí mezi živými. Vykládání karet může být dobrou zábavou. Vydlabejte si dýni (a dávejte přitom pozor!) a zapalte v ní svíčku a z dužiny uvařte dýňovou polévku nebo upečte dýňové paštičky či koláč (tipy k Halloweenskému dlabanci zde). Můžete se obléct do slavnostního hábitu.

A nezapomeňte si připomenout památku Lily a Jamese Potterových, kteří statečně položili svůj život za záchranu toho nejcennějšího, co měli; jejich syna.

Lily a James Potterovi
Lily a James Potterovi. Zdroj: film Harry Potter

Zdroje:
https://www.flowee.cz/clovek/3154-ani-dusicky-ani-halloween-puvodni-je-keltsky-svatek-samhain
https://www.horydoly.cz/slovnik/keltsky-svatek-samhain-vita-mrtve.html
http://blog.angelumlucis.cz/pohanske-ritualy-ix-samhain/
Svátek dušiček – Samhain, keltský nový rok
https://www.reflex.cz/clanek/lide-a-zeme/86146/skotsky-svatek-samhain-zazijte-ten-pravy-a-puvodni-halloween.html
https://www.astrohled.cz/clanky/samhain-8211-oslavte-tajemny-keltsky-svatek-mrtvych/
https://www.history.com/topics/halloween/history-of-halloween

windows 10 education

Turkiš

Mojí oblíbenou barvou je modrá, a možná proto mě Moudrý klobouk zařadil do Havraspáru, i když poslední dobou zjišťuji, že mám v sobě i něco z koleje jezevců. Zatím ještě studuji, ale moje vysněné povolání je zpěvačka a magizooložka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..