V pondělí bylo rozhodnuto o posunutí druhé divize European Quidditch Cup (EQC) na září z nebezpečí epidemie koronaviru. Původně se měl turnaj konat koncem března nedaleko Milána.

Koronavirus se dotýká i famfrpálového světa, a to zejména proto, že se v italském městě Brescia měla konat druhá divize European Quidditch Cup v termínu 28. – 29. března. Brescia leží právě v Lombardii, která se považuje za ohnisko epidemie v Evropě. Následkem toho se na severu Itálie ruší kulturní a sportovní akce.

Kvůli tomu začala jednat i organizační komise EQC a Quidditch Comittee s týmy minulý týden. Informovaly je, že v Brescii nejsou žádní nakažení a že nejnebezpečnější zóna je 100 km daleko. Přesto se celkem šestnáct týmů vyjádřilo, že by bylo raději pro posunutí, a jen šest chtělo ponechat turnaj v březnu. Konečné rozhodnutí padlo až toto pondělí 2. března, kdy bylo rozhodnuto o přesunutí turnaje na 12. – 13. září.

Aktuální stav nakažených.
Zdroj: WHO, 4. 3. 2020 15:04

Za Česko se na EQC chystají hned dva týmy, Prague Pegasus a Brno Banshees. Obě družstva se kvalifikovala na českém mistrovství. Na situaci měla ovšem trochu rozdílné názory, například Prague Pegasus byli pro posunutí. „V tuto chvíli v ČR platí doporučení nevyjíždět do severní Itálie a bylo by pro nás obtížné a nezodpovědné, pokud bychom na EQC museli jet na konci března za takového stavu,“ komentuje změny prezident Prague Pegasus Honza Trnovský.

Brno Banshees na to ale měli opačný názor: „Byli jsme proti přesunutí EQC na září, neboť se nám zdají mediální masáž okolo koronaviru a nastavená opatření příliš zveličená. Na turnaj jsme se pečlivě připravovali, měli jsme zařízené letenky a těšili jsme se.“

Oba týmy berou posunutí nakonec pozitivně, mají díky tomu více času na trénování. „Peníze za ubytovaní a letenky se nám naštěstí podařilo získat zpátky, takže z finančního hlediska netratíme,“ ulevilo se brněnským hráčům. Těm už se navíc i podařilo získat zpátky peníze za letenky a ubytování. Prague Pegasus to zatím stále ještě řeší.

Bohužel potlouky se před koronavirem ubránit nedá.
Zdroj: Tomáš Krabač

Podle vyjádření organizační komise by termínový posun neměl měnit nic dalšího, co se týče turnaje samotného. Vše se bude odehrávat na stejném místě v Brescii. Zaplacené hráčské poplatky a soupisky týmů se zmrazí, takže až na výjimečné důvody nebude možné přidat nebo odebírat hráče.

Jediná změna bude u zavedení „stay & play“ pravidla, podle kterého hráči budou muset minimálně dvě noci po dobu turnaje spát v domluveném oficiálním hotelu. Brno Banshees z toho nejsou příliš nadšení: „Změnu ohledně povinného stay & play policy příliš nevítáme, jelikož se nám velmi pravděpodobně cena za ubytovaní navýší oproti ubytování, které jsme měli zařízené na termín v březnu.“ Pro Brno Banshees to má být navíc první mezinárodní turnaj, zatímco Prague Pegasus se ho účastnili již loni.

Jestli se oba týmy setkají znovu na hřišti i na EQC, není jisté.
Zdroj: Tomáš Krabač

EQC je jedním z nejdůležitějších famfrpálových turnajů v Evropě. Každý rok se v každé zemi, ve které se famfrpál hraje, koná regionální mistrovství, odkud vítězové postupují právě na EQC. V případě zemí s několika týmy jich pak postupuje více než jeden. Do toho letos poprvé spadá i Česko, a proto získali místo na turnaji vedle Prague Pegasus také Brno Banshees. Kvůli množství týmu se také od loňska začalo EQC dělit i na dvě divize, Česko zatím stále spadá do druhé.

Účast famfrpálových týmů na BQC. Zdroj: Budweis Quidditch Cup FB událost

Koronavirus se mezitím rozšiřuje i v Česku. Zatím se zde vyskytuje 19 lidí nakažených. Vzhledem k nebezpečí vzrůstajícího počtu takových případů, byla zakázána účast fanoušků na Světovém poháru v biatlonu v Novém městě na Moravě. V Českých Budějovicích se přitom chystá 21. března první Budweis Quidditch Cup. Zatím se ovšem nezdá, že by došlo k jeho zrušení, pokud ovšem přihlášené týmy nevyjádří obavu přijet. Utkat se tam mají pouze Budweis Bigfoot, němečtí München Wolpertinger, rakouští Graz Grimm a Danube Direwolf.

Prague Pegasus se mezitím dnes účastní famfrpálové ligy střední Evropy (CEQL) v rakouském Linzi. V Rakousku se momentálně nachází 66 nakažených, zatím však v dostatečné vzdálenosti od Linze. Prague Pegasus se tedy cítí být klidní a možnou hrozbu pro sebe nevnímají.

Účast týmů na CEQL. Zdroj: Central European Quidditch League FB

Zdroje: Rozhovory s Honzou Trnovských a Markétou Chalupníkovou, Veřejné prohlášení komise EQC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..