Od Obscurů přes Moudrý klobouk až po bojová kouzla – náhled do tajemné magie, která stále není zcela pochopena.

V čarodějném světě jsou kouzla, která se těší velké popularitě a jsou známá každému, kdo magií vládne – cosi jako největší hity v určitém období. Všichni víme, co znamená Expelliarmus, a stejně tak víme, co toto kouzlo dělá. Totéž platí o levitačním kouzlu (Wingardium leviosa! – a nezapomeňte, je to leviósa, ne leviosá!), případně o obávané smrtící kletbě (Avada kedavra!). Ale čas od času se objeví tajemná magie, střípky podivných kouzel, které jsou jen málokdy popsané do detailu, ale jejichž záhadu bychom si moc přáli rozluštit. Následuje pár takových záhad, které nás napadly:

Zdroj: YouTube

Myslící věci

Jak mocné očarování je vůbec potřeba, aby nějaká věc začala myslet a mluvit? V Bradavicích je hned několik takových předmětů: Moudrý klobouk, Brk záznamů (angl.: Quill of Acceptance – detekuje a zaznamenává narození magických dětí) a Kniha přijetí (angl.: Book of Admittance – reguluje, co do ní Brk záznamů zapíše, aby zabránila přijetí motáků do Bradavic). Tyto myslící věci byly součástí Bradavic po mnoho let, dokonce se jim svěřuje, aby činily rozhodnutí týkající se přijetí studentů. Jaké kouzlo je ale potřeba k tomu, aby si předmět začal uvědomovat sám sebe? Je vůbec nějaké takové? Dokonce i Ford Anglia pana Weasleyho si svoji osobnost vyvinul postupem času nedlouho poté, co s ním Harry a Ron nabourali do vrby mlátičky… a přitom vše, co s vozem pan Weasley dělal, bylo, že ho očaroval, aby létalo.

Zdroj: Pottermore

Pobertův plánek také přišel sám od sebe k životu: dokázal rozeznat Severuse Snapea a zahrnout jej řadou vtipných nadávek. Jak ale naučit kus pergamenu, aby zaznamenával pohyb každé bytosti v Bradavicích a navrch jej ještě naučit reagovat na vnější slovní podněty žertíky? Zejména když uvážíme, že plánek vytvořila čtveřice teenagerů… jeden by řekl, že něco takového by vyžadovalo velice pokročilou magii.

Odpověď možná leží v tvorbě magických portrétů. Čarodějové, kteří jsou malováni, jsou žádáni, aby se svým portrétem posléze trávili čas, aby se obrazům vtiskla jejich osobnost. Možná tak pouhá přítomnost kouzelníků je postačující pro to, aby věci mohly obživnout. Nebo možná je magie sama o sobě „živá a myslící“ – nezastavitelná síla s vlastní vůlí a vlastními rozmary.

Zdroj: Warnerbros.fandom.com

Létání

Ano, ano, víme, že kouzelníci mohou létat, kdy se jim zlíbí… ovšem pouze dokud mají koště, případně hipogryfa. Ale ve velice vzácných případech je, jak víme, možné, aby čaroděj létal bez jakýchkoli pomůcek, jak předvedli Voldemort i Snape v Relikviích smrti.

Není známo, jak se jim to vlastně podařilo, ačkoliv víme, že určitá kouzla umožňují věci nadnášet, jako třeba levitační kouzlo, případně Snapeovo kouzlo Levicorpus. Nicméně se zdá, že pro skutečný let je zapotřebí mnohem mocnější magie – a dost možná černé. Snape byl popsán, že vypadal jako netopýr, když letěl, a profesorka McGonagallová podotkla, že se nepochybně něčemu přiučil od Lorda Voldemorta, který byl bezpochyby pro své magické nadání autorem onoho kouzla.

Zdroj: Pottermore

Zdali tajemství létání zemřelo spolu s ním, nikdo neví. Umíme si ale představit, že nejeden čaroděj bude horlivě pracovat na znovuobjevení této schopnosti.

Obscurus

Ve Fantastických zvířatech a kde je najít (2016) jsme se setkali s druhem magické „choroby“, která má tendenci se projevit velice temným způsobem. Obscurus je v podstatě intenzivní špatná energie, která prýští z čaroděje, jenž se snažil potlačit svoji magii. Obscuriál obvykle zemře v útlém věku, neboť temná energie přestane být kontrolovatelná. Jelikož Credence je jediným Obscuriálem, s nímž jsme se zatím setkali, přímo hoříme nedočkavostí dozvědět se o tomto úkazu více – a také, jak se Credencovi podařilo tak dlouho přežít.

Zdroj: Pottermore

Na rozdíl od dalších věcí v tomto článku je ale zcela možné, že odpovědi, které hledáme v tomto případě, nalezneme. Zatím musíme být trpěliví.

Viteály

Mohli byste si myslet, že o viteálech víme vše. Koneckonců po přečtení celé série knih, které kulminovaly zničením oněch artefaktů, jsme více než dobře obeznámeni s touto nejtemnější částí temné magie, která je v kouzelnickém světě k nalezení.

Zdroj: Pottermore

Jenže to není tak úplně pravda. Přestože víme, CO viteál je – způsob uchycení části duše v nějaké věci k zajištění nesmrtelnosti – nevíme, JAK viteál vytvořit. Vskutku, postup byl úmyslně utajen J. K. Rowlingovou, která se pouze nechala slyšet, že je zapotřebí kouzla a pár dalších činností, které „jsou příliš nechutné“, než aby se o nich mluvilo ve slušné společnosti.

Vzhledem k tomu, že postup rozštěpení duše zahrnuje úkladnou vraždu („akt nejvyššího zla“, máme-li citovat Horacia Křiklana), je až nepředstavitelné, jaké hrůzy musí být vykonány, aby byla duše k předmětu upoutána. Některé věci možná mají zůstat utajeny…

Zdroj:
https://www.pottermore.com/features/the-wizarding-world-magic-we-would-like-to-know-more-about

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..