Dolores Jane Umbridgeová, nenáviděná žena s ropuší tváří. Alespoň tak ji vnímal Harry Potter za svých studií v Bradavicích. Ani my, čtenáři a diváci, se mnohokrát neubráníme silným negativním pocitům, které k této postavě cítíme při pohledu nebo zmínce o ní. Za její nesympatickou povahou ovšem stojí i rodinná situace.

Dolores se "mile" usmívá během výuky OPČM.
Dolores Jane Umbridgeová jako profesorka obrany proti černé magii. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád.

Dolores se narodila 26.8., před rokem 1965, jako nejstarší dítě a jediná dcera čaroděje Orforda Umbridgea a mudly Elleny Cracknellové. Své dětství nepovažovala za šťastné; její mladší bratr byl moták, svého otce nesnášela pro jeho nulové ambice – nikdy nebyl povýšen ve své práci na oddělení kouzelnické údržby na Ministerstvu kouzel – a matku nenáviděla pro její těkavost, nečistotnost a mudlovský původ. Jelikož Dolores i její otec vinili Ellen za absenci magie jejího syna, došlo v rodině k rozkolu, když bylo Dolores patnáct let. Od té doby se mladá čarodějka se svými nemagickými příbuznými nikdy neviděla a všem, s nimiž se setkala, nalhávala, že je čistokrevná.

Profesorka Umbridgeová sedí v pozlaceném křesle a s úsměvem dohlíží na zkoušky NKÚ.
Profesorka Umbridgeová dohlíží na zkoušky NKÚ ze svého „trůnu“. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád.

Ihned po absolvování Bradavic začala pracovat v oddělení nepatřičného užívání kouzel na Ministerstvu kouzel a už tou dobou se projevovala sadisticky a předpojatě. Nicméně její „sladký“ přístup ke svým nadřízeným a schopnost potají si přivlastnit zásluhy jiných jí zajistily rychlý kariérní postup. Ve třiceti již byla vedoucí odboru a přesvědčila otce, aby odešel předčasně do důchodu. Zařídila mu menší finanční příspěvek a on zmizel z doslechu. Od té doby tajila i příbuznost s ním.

Navzdory veškerým snahám se Dolores nikdy nepodařilo získat přízeň muže (jakkoliv byla úspěšná zajišťováním přízně nadřízených) a provdat se. Stačila vždy sklenka sherry a záhy se čarodějka ukázala být taková, jaká skutečně byla – nijak neskrývala své názory na jiné rasy a nemagickou společnost.

Profesorka Umbridgeová míchá čaj ve svém šálku v kabinetu OPČM.
Profesorka Umbridgeová s šálkem čaje ve svém kabinetu. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád.

S přibývajícím věkem se zvyšoval i její infantilní zájem o ozdoby a vzhled typický pro malé holčičky. Kancelář si vyzdobila roztomilými ozdůbkami a zbožňovala cokoliv, co mělo souvislost s kočkami (skutečné přitom nesnášela, protože je považovala za nepořádné). Šanci popustit uzdu a dát volnost svému sadismu dostala Dolores poprvé, když byla jmenována bradavickou vrchní vyšetřovatelkou. Po této školní „anabazi“ se vrátila zpět na Ministerstvo, kde nebyla vůbec potrestána. To se ukázalo být jako velká chyba, neboť po Voldemortově převratu dostala druhou šanci.

Růžový kabinet obrany proti černé magii profesorky Umbridgeové.
Kabinet obrany proti černé magii profesorky Umbridgeové. Zdroj: flickr.com

Smrtijedi rychle rozpoznali spřízněnou duši, a proto jí nejen ponechali původní postavení, ale také ji ustanovili předsedkyní komise pro registraci mudlorozených – politických soudů, které odsuzovaly mudlorozené za krádež hůlky a magie. Teprve po pádu Voldemorta byla potrestána za svoji roli v černokněžníkově režimu. Ne všichni neprávem odsouzení mudlorození totiž přežili pobyt v Azkabanu.

Dolores také drží „výsadu“, že krom Voldemorta samotného, byla jedinou osobou, která na Harrym Potterovi zanechala trvalou jizvu, a tedy – Nemám vykládat lži.

Harryho ruka s jizvou "Nemám vykládat lži"
„Nemám vykládat lži“ na Harryho ruce po trestu s Umbridgeovou. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád

Připijme si tedy dnes na její dlouhý, ničím nerušený a zasloužený život… v Azkabanu.

A drobná zajímavost na konec. Ve filmu Harry Potter a Fénixův řád si všimněte, že s postupujícím dějem, jak se profesorka Umbridgeová více a více „vybarvuje“, mění se i odstín jejího kostýmu. Na začátku byl světle růžový a s postupujícím dějem ztmavnul, až byl nakonec růžovo-purpurový.

Šaty Umbridgeové z natáčení v různých odstínech růžové
Šaty Umbridgeové z natáčení v různých odstínech růžové. Zdroj: telegraph.co.uk

Zdroj: https://www.wizardingworld.com/writing-by-jk-rowling/dolores-umbridge
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Dolores_Umbridge

coreldraw

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..