Fotbal, basketbal, volejbal… Kdo by se jimi zabýval, když namísto nich může hrát famfrpál? Jsou nudné, jednotvárné, zatímco famfrpál je naprosto nepředvídatelný sport, a dokonce na košťatech!

Bohužel se s pravým famfrpálem v mudlovském světě nesetkáme. Košťata se tu používají maximálně tak na zametání a o potlouku, camrálu a zlatonce většina mudlů neslyšela. Naštěstí je tu menší skupinka, která je mnohem osvícenější než ostatní. Chybí jim magické schopnosti, ale přesto přišli na způsob, jak si famfrpál zahrát, tedy jiným způsobem.

Famfrpál praha
Zdroj: Eva Fornálová, blesk.cz

Mudlovský famfrpál je hodně podobný jako ten klasický. Na hřišti jsou tři obruče, které brání brankář a střelci se jimi snaží prohodit camrál, za což se jim připíše deset bodů. Mezitím se snaží odrážeč poslat potlouk na protihráče a chytač chytit zlatonku.

Hráči po dobu hry sice sedí na košťatech, ale ta bohužel nelétají. Běhají s nimi tedy po hřišti a nezasvěceným mudlům mohou připadat jako blázni. V případě, že je zasáhne potlouk, z koštěte sesednou a vrátí se ke svým obručím.

Ani na camrálu, potlouku a zlatonce není nic magického. Všechno jsou to klasické míče. I když se vsadím, že v dnešní době by nebyl problém vymyslet technologii, která zařídila, aby se hlavně zlatonka chovala jako zlatonka.

Evidentně to však nikoho nenapadlo a tam v mudlovském famfrpálu přibyla jedna pozice navíc, nosič zlatonky, který ji brání před chytači. Díky tomu je chycení zlatonky mnohem lehčí než v původní hře, a tak není divu, že je za její chycení pouhých třicet bodů.

Potlouky svištěly mezi hlavami a hráči famfrpálu lítali po hřišti jako splašení.
Zdroj: Eva Fornálová, blesk.cz

Mudlovská verze famfrpálu není ani zdaleka tak magická, jako ta kouzelnická. Což ani nemůže, ale i tak jsem od mudlů čekala trochu víc. Třeba mechanickou zlatonku a potlouky nebo košťata s elektrickým motorem, aby se co nejvíc přiblížil originální verzi, ale bohužel.

I tak mi však přijde mnohem zábavnější a zajímavější než fotbal nebo basketbal. A přesto, že není tak rozšířený jako klasické sporty, má na světě své místo. Famfrpál se hraje v patnácti zemích včetně ČR.

V televizi přímý přenos z famfrpálového zápasu sice asi nějakou dobu neuvidíme, ale tenhle sport je tak jedinečný, že to určitě nebude dlouho trvat, budou ho hrát všechny země světa a zápas ve famfrpálu bude tou největší událostí měsíce. Famfrpál bude brzy vládnout nejen kouzelnickému, ale i mudlovskému světu, a to zcela oprávněně.

Autor: Kristýna Kaderová

Thomas

Thomas je zakladatelem a zároveň šéfredaktorem Potterzone.cz. Moudrý klobouk ho zařadil do Mrzimorské koleje a do školy by si nejspíše dovezl krysu.