Jen málokteré místo v Bradavicích je tak plné příběhů, jako utajované místo postavené Salazarem Zmijozelem. Pojďme se proto podívat, které mýty se o něm šířily.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Není vůbec překvapující, že Tajemná komnata je častým námětem spekulací. Tajná podzemní místnost, kterou může otevřít pouze Zmijozelův dědic a kouzelník, vyznávající kult čisté krve a zběhlý v černé magii – to není zrovna popis, který by seděl na každého bradavického studenta. Na druhou stranu je to však výborný materiál pro odlišení faktů od fikce.

Mýtus č.1 – Tajemná komnata neexistuje

Binns teaches the class about the Chamber of Secrets
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Profesor Binns (který studentům o Tajemné komnatě vyprávěl v knihách) byl skálopevně přesvědčený, že myšlenka, že by Zmijozel tajně vybudoval skrytou místnost pod nosem ostatních zakladatelů a ukryl v ní mýtického netvora, je jednoduše směšná. Své stanovisko navíc podepřel tím, že v minulosti se snažilo komnatu najít mnoho talentovaných čarodějek a kouzelníků a žádný neuspěl.

Parvati Patiová však poukázala na to, že Zmijozel mohl komnatu zabezpečit pomocí černé magie – a v konečném důsledku měla také pravdu.

Mýtus č. 2 – Pouze černokněžníci dokážou mluvit hadím jazykem

Illustration of Voldemort's snake Nagini
© J.K. Rowling/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Salazar Zmijozel a mnozí jiní černokněžníci se domnívali, že pouze ti, kteří jsou nakloněni černé magii, jsou schopni mluvit s hady. Ale jak Harry sám dokázal, tato myšlenka je mylná.

Harryho však jeho schopnosti mluvit hadím jazykem nijak netěšily, obzvlášť když si uvědomil, že Voldemort jím umí mluvit taky a že sám Moudrý klobouk navrhoval, aby byl zařazen do Zmijozelu, kde by  „uspěl“. Harry si však vybral jinou cestu, protože nechtěl mít nic společného s černou magií. Brumbálova slova, že naše činy rozhodují o tom, jací doopravdy jsme, a ne naše schopnosti, se tímto znovu potvrdila – neboť i ti nejnadanější uživatelé hadího jazyka mají na výběr.

Mýtus č. 3 – Pouze Zmijozelův dědic může komnatu otevřít

Harry crouches over Ginny in the Chamber of Secrets while Tom Riddle watches.
© J.K. Rowling/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Pokud si většina lidí myslí, že pouze černokněžníci dokáží mluvit hadím jazykem, a přidají k tomu fakt, že komnata byla zapečetěna historicky nejznámějším uživatelem hadího jazyka, je pak zcela jasné, jak mýtus o Salazarově dědici mohl vzniknout.

Každopádně my už dnes víme, že to není pravda. Kdokoliv, kdo mluví hadím jazykem, může komnatu otevřít. Tom Raddle možná byl dědicem Salazara Zmijozela, ale Ginny Weasleyová nikoliv a přesto komnatu otevřela, protože byla pod Raddelovým vlivem. Harry taktéž není Zmijozelovým dědicem a hadí jazyk použil vždy jen pro to, aby někoho zachránil, a komnatu otevřel – aby opětovně někoho zachránil, v tomhle případě Ginny. Brumbál přesto poukázal na to, že Harryho schopnost mluvit s hady na něj byla přenesena skrze Voldemorta, dědice Salazara Zmijozela, takže by se dalo říct, že na tomto mýtu něco pravdy je.

Mýtus č. 4 – Hagrid otevřel před 50 lety Tajemnou Komnatu

Chamber of Secrets illustrated edition Hagrid Jim Kay
Illustration by Jim Kay © Bloomsbury Publishing Plc 2015,  z knihy Harry Potter a a Tajemná komnata – ilustrovaná edice

Pokud si lidé mysleli, že pouze Salazarův dědic může komnatu otevřít, usvědčení Hagrida se jeví jako něco, co nikdo nemůže brát vážně – i když jak jsme viděli ve vzpomínce Toma Raddlea, bylo to právě naopak.

Když byla Ufňukaná Uršula zabila netvorem vypuštěným z Tajemné Komnaty, veškeré podezření padlo na Hagrida, který se nikdy netajil svou láskou k všemožným netvorům. Raddle toho využil, neboť věděl, že Hagrid v té době pečoval právě jedno takové stvoření, akromantuli Aragoga. Když k tomu připočteme fakt, že Aragog se zodpovídal výhradně jen Hagridovi, dělalo to z něj perfektního obětního beránka. Hagridovo vyloučení tedy bylo nevyhnutelné a stejně nespravedlivé jako odměna, která poté Raddleovi připadla.

Mýtus č. 5 – Netvor ukrytý v komnatě byl obrovský pavouk

Basilisk being fought by Fawkes
© J.K. Rowling/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Aragog je skutečně gigantický, chlupatý pavouk s desítkami očí a ostrými klepety, který všem nahání strach. V kombinaci s jeho oblibou v pojídání lidí není divu, že dokonce i Harry k němu neměl kdovíjak kladný vztah, ale přesto všechno Aragog oním monstrem není.

Zmijozelův netvor byl bazilišek – obrovský had, který dokáže zabít jediným pohledem a kterého se právě Aragog a celá jeho kolonie nesmírně bála. Hermiona byla jediná, která si právě tohle uvědomila, když vzala v potaz Harryho a Voldemortovu schopnost mluvit hadí řečí a přidala k tomu ještě fakt, že se had pohybuje pomocí vodovodního potrubí.

Mýtus č. 6 – Malfoyovi jsou dědici Salazara Zmijozela

Marfoy Manor
© J.K. Rowling/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Hagrid by byl rozhodně nezvyklou obdobou Zmijozelova dědice, zato existuje někdo, kdo se na tuhle pozici hodí opravdu výborně. Draco Malfoy je známý svou nenávistí k mudlovským studentům a jeho otec, Lucius Malfoy, zase svou kariérou u Smrtijedů a výcvikem u samotného Voldemorta. Proto není vůbec divu, že Harry a Ron podezřívali z otevření Tajemné komnaty právě rodinu Malfoyových.

Bylo tedy velkým překvapením, když se ukázalo, že Malfoyovi nejsou Zmijozelovými potomky. Na druhou stranu však přece jen v otevření komnaty měli prsty, nebo spíš Lucius měl – když podstrčil deník Toma Raddlea Ginny Weasleyové, o čemž neměl Draco nejmenší ponětí, zato Dobby ano. A jak to bylo dál, už všichni víme.

Přeloženo z: https://www.pottermore.com/features/all-the-myths-that-were-debunked-in-chamber-of-secrets

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.